Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Bełchatów w upały pracuje pełną parą. Nie ma ryzyka przerw w dostawie prądu

Redakcja
Dariusz Śmigielski
Wysokie temperatury powietrza nie powodują zagrożenia dla bełchatowskiej elektrowni, której bloki pracują pełną parą. Koncern PGE GiEK zapewnia, że nie ma zagrożenia dostaw energii elektrycznej, ani problemów z wodą chłodzącą bloki energetyczne. Elektrownia Bełchatów wytwarza 22 proc. krajowej energii elektrycznej.

Według danych przedstawionych przez koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, elektrownia Bełchatów zasila w energię elektryczną aż 11,5 mln gospodarstw domowych. Wraz z nadejściem fali upałów pojawiły się pytania o zagrożenie dostaw prądu z elektrowni. W poprzednich latach było głośno o problemach z pracą w niektórych elektrowniach konwencjonalnych w kra-ju z powodu przekroczenia dopuszczalnej temperatury wody chłodzącej.

Koncern PGE GiEK zapewnia, że taka sytuacja nie ma prawa zdarzyć się w bełchatowskiej elektrowni. Gwarantuje to zamknięty układ chłodzenia bloków energetycznych w elektrowni.

Jak zapewnia Robert Ostrowski, prezes PGE GiEK, pory roku nie wpływają na pracę Elektrowni Bełchatów, w której przez cały rok produkcja energii elektrycznej utrzymuje się na podobnym, bardzo wysokim poziomie.

- Nawet podczas największych upałów wszystkie dostępne w danym okresie jednostki produkujące energię elektryczną w Bełchatowie pracują z najwyższą dyspozycyjnością i efektywnością. Wiemy, jak ważne dla polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa są niezakłócone dostawy energii elektrycznej, która wykorzystywana jest także na potrzeby chłodzenia, w tym klimatyzatorów pomagających mieszkańcom przetrwać falę upałów - mówi Robert Ostrowski.

Koncern PGE GiEK podkreśla, że niezawodność elektrowni w Bełchatowie utrzymywana jest dzięki okresowym działaniom techniczno-organizacyjnym, których celem jest przygotowanie bloków do pracy w warunkach szczególnych, jakimi mogą być np. aktualnie panujące upały. Elektrownia racjonalnie gospodaruje również zasobami wody niezbędnej do procesu wytwarzania energii elektrycznej. Zamknięty układ chłodzenia, który wykorzystywany jest w blokach energetycznych, również sprzyja maksymalnemu ograniczeniu poboru wody na potrzeby procesów technologicznych. W przypadku tego typu układu obiegu wody, jej straty uzupełniane są jedynie w niewielkim stopniu.

- Pobór przez eksploatowane ujęcia wód powierzchniowych na potrzeby elektrowni odbywa się bez pogorszenia funkcjonowania ekosystemów wodnych. W celu zmniejszenia ilości pobieranej wody do celów technologicznych, w elektrowni przeprowadzono szereg zmian technologicznych z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technik, m.in. zmodernizowano akcelatory, chłodnie kominowe, a także zastosowano stabilizatory do uzdatniania wody chłodzącej, co w efekcie pozwoliło zmniejszyć straty wody w obiegu - mówi Andrzej Legeżyński, dyrektor techniczny Elektrowni Bełchatów.

PGE GiEK zaznacza, że elektrownia nie wykorzystuje nawet limitu wód wskazanego w pozwoleniach.
- Dzięki odpowiedzialnemu podejściu do ochrony środowiska elektrownia obniżyła pobór wody o 25 procent w stosunku do maksymalnych ilości określonych w aktach prawnych - mówi Robert Ostrowski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto