Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbórka 2023 w Bełchatowie. Akademia koncernu PGE GIEK z okazji Dnia Górnika FOTO, VIDEO

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Obchody Barbórki czyli Dnia Górnika odbyły się dziś w Bełchatowie. Top centralne uroczystości koncernu PGE GIEK do którego należą kopalnia Bełchatów oraz kopalnia w Turowie

Barbórka 2023 w Bełchatowie

W Bełchatowie odbyły się dziś uroczystości barbórkowe związane z Dniem Górnika. Barbórka przypada co prawa w poniedziałek, 4 grudnia, ale obchody centralne koncernu PGE GIEK postanowiono zorganizować trochę wcześniej.

Dziś w hali widowiskowo-sportowej odbyła się uroczysta akademia. Oprócz pracowników kopalni Bełchatów, przedstawicieli kopalni Turów i koncernu PGE GIEK wzięli w niej udział goście. Wśród nich znaleźli się samorządowcy, przedstawiciele rządu, parlamentu i firm współpracujących.

Czytaj także:

SPOTKANIE JUBILATÓW, EMERYTÓW I RENCISTÓW KOPALNI BEŁCHATÓW, WRĘCZONO SETKI ODZNACZEŃ

Pod adresem górników popłynęły dziś życzenia i podziękowania. Wielokrotnie podkreślano też istotną rolę Bełchatowa i koncernu PGE GIEK dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- Pragnę zauważyć, że PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o rolę energetyki konwencjonalnej również w dalszej perspektywie - mówi Zbigniew Kasztelewicz, p.o. prezesa koncernu PGE GIEK Bełchatów. - Spółka dostarcza obecnie 57 tys. GWh energii elektrycznej rocznie do krajowego systemu elektroenergetycznego, co stanowi prawie 40 proc. krajowego zapotrzebowania. Dodatkowo roczne krajowe wydobycie węgla brunatnego na poziomie 79 proc. daje nam poczucie ważnego i strategicznego partnera w gospodarce krajowej, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.

Przy okazji górniczego święta podkreślił, jak ważna jest rola pracowników kopalń nie tylko dla rozwoju spółki, ale i dla suwerenności kraju.

- Stabilna pozycja PGE GiEK w polskiej gospodarce wynika bezpośrednio z rzetelnego wykonywania obowiązków pracowników naszych Oddziałów - mówił. - Chciałbym szczególnie docenić wasz wkład, drodzy górnicy Turowa i Bełchatowa, w codzienną pracę, która przekłada się na ciągły rozwój i ugruntowaną pozycję na gospodarczej mapie Polski. Na słowa uznania zasługuje zdolność, z jaką potraficie łączyć przeszłość z nowoczesnością, wykorzystując swoje umiejętności, doświadczenie i najnowsze rozwiązania technologiczne.

Medale i odznaczenia z okazji Barbórki w Bełchatowie

Tradycyjnie podczas głównych uroczystości wręczono medale i odznaczenia. Wręczono medale państwowe - jeden srebrny i trzy brązowe Krzyże Zasługi. 69 pracowników odebrało Złote Medale za Długoletnią Służbę, osiemnaście osób otrzymało srebrne medale, natomiast 4 osoby - brązowe. Przyznano też odznakę honorowa „Zasłużony dla górnictwa RP” – 2 osoby z Czech, którą odebrały dwie osoby.

Podczas uroczystości nadano trzy stopnie Generalnego Dyrektora Górniczego III stopnia i jedne stopień Dyrektora Górniczego III stopnia.

Zobacz drugą część relacji z akademii:

Podczas akademii wręczono także odznaczenie "Zasłużony dla PGE GiEK", pięć honorowych odznak Zasłużony dla PGE GiEK oraz dziewiętnaście odznaczeń "Zasłużony dla KWB Bełchatów". Jedno z nich otrzymał kardynał Grzegorz Ryś, który został uhonorowany podczas mszy świętej.

To tylko część odznaczeń związanych z obchodami barbórki w Bełchatowie. Ponad 800 medali i odznaczeń wręczono przed tygodniem podczas akademii KWB Bełchatów.

Dzisiejsze obchody Barbórki to oczywiście nie tylko akademia. Rozpoczęła je pobudka w wykonaniu górniczej orkiestry, która rano pojawiła się w koncernie PGE GIEK, tam zagrała dla zarządu spółki i pracowników. Później w kościele na os. Dolnośląskim odprawiono mszę świętą w intencji górników i ich rodzin.

Stamtąd górnicy i goście, a asyście orkiestry górniczej bełchatowskiej kopalni, przemaszerowali przez miasto do hali widowiskowo-sportowej w Bełchatowie, gdzie odbyła się akademia. Uroczystości zakończy pobudka w wykonaniu górniczej orkiestry, która tym razem zagra dla mieszkańców. W poniedziałek przed godziną 8 muzycy pojawią się na placu Narutowicza w Bełchatowie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęciowej relacji z centralnych obchodów Barbórki w Bełchatowie.

Centralne obchody Barbórki koncernu PGE GIEK w Bełchatowie, 1 grudnia 2023

Barbórka 2023 w Bełchatowie. Akademia koncernu PGE GIEK z ok...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto