MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Polskiego Modlitewnika w Parznie (gmina Kluki) odbyło się spotkanie Bełchatowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego, FOTO

Anna Frysz
Anna Frysz
Spotkanie Bełchatowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego
Spotkanie Bełchatowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego Anna Frysz
Spotkanie Bełchatowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego odbyło się w obiektach związanych z kościołem w Parznie (gmina Kluki). Celem spotkania było zapoznanie się z Muzeum Modlitewnika Polskiego, jak również z postacią Wandy Malczewskiej, jej życiem i działalnością

Spotkanie Bełchatowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego

Kilka dni temu odbyło się kolejne spotkanie Bełchatowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego. Zgodnie z zapowiedzią, spotkanie odbyło się w obiektach związanych z kościołem w Parznie (gmina Kluki). Celem spotkania było zapoznanie się z Muzeum Modlitewnika Polskiego jak również z postacią Wandy Malczewskiej, jej życiem i działalnością.

Spotkanie rozpoczęto przy wejściu do kościoła gdzie znajduje się tablica upamiętniająca księdza Jana Grodkiewicza, który był proboszczem w Parznie w latach 1934-1942. Następnie zebrani udali się do krypty pod prezbiterium kościoła gdzie spoczywają prochy Wandy Malczewskiej.

Dalsza część spotkania, które poprowadziła Jolanta Gąsiorowska - przewodniczka po muzeum i jego kustosz, przebiegała w budynku zabytkowej starej plebanii z 1881 roku w którym znajduje się Muzeum Modlitewnika Polskiego imienia Wandy Malczewskiej.

Zbiory liczą ponad 4000 egzemplarzy. Modlitewniki są z różnych okresów, najstarszy z początku szesnastego wieku. W kolekcji są między innymi modlitewniki patriotyczne z okresu zaborów, żołnierskie, zwłaszcza z okresu międzywojennego i II wojny światowej nad którymi pochylał się, nie kryjąc wzruszenia, prezydent Ryszard Kaczorowski podczas swojej wizyty w Parznie. Są modlitewniki miniaturowe, z dedykacjami oraz z artystycznie wykonanymi okładkami.

Następne spotkanie Bełchatowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego odbędzie się 23 maja.

Spotkanie Bełchatowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego

W Muzeum Polskiego Modlitewnika w Parznie (gmina Kluki) odby...

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto