Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Bełchatów gotowa do zimy. Przetestowano scenariusz awaryjny

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Koncern PGE GIEK zapewnia, że Elektrownia Bełchatów jest gotowa do zimy
Koncern PGE GIEK zapewnia, że Elektrownia Bełchatów jest gotowa do zimy Mat. PGE GIEK
Zarówno Elektrownia Bełchatów, jak i pozostałe elektrownie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, są już gotowe na zimę, zapewnili przedstawiciele koncernu

Elektrownia Bełchatów gotowy do zimy

Choć jesień nadal zaskakuje nas piękną pogodą, to wkrótce przyjdą zapewne chłodniejsze dni i zimne noce. Dlatego koncern PGE GIEK w Bełchatowie już dawno rozpoczął przygotowania do okresu w którym zapotrzebowanie na energię elektryczną tradycyjnie będzie większe.

- Krótsze dni i spadek temperatury wiążą się z wyższym zapotrzebowaniem na energię produkowaną w stabilnych źródłach konwencjonalnych, dlatego niezbędne jest właściwe przygotowanie elektrowni okresu zimowego - informuje biuro prasowe koncernu. - Do stałych zadań służb technicznych elektrowni PGE GiEK należy m.in. utrzymywanie właściwego reżimu pracy nadzorowanych urządzeń infrastruktury energetycznej i cieplnej, oraz natychmiastowe reagowanie na zakłócenia i awarie.

Już koniec sezonu letniego to czas oceny technicznej węzłów i obiektów elektrowni szczególnie wrażliwych na ujemne temperatury. Elektrownie przygotowywane są na różne sytuacje, dlatego opracowywane i przeprowadzane są testy scenariusza awaryjnego pod hasłem „Zasady postępowania na wypadek wystąpienia niskich temperatur powietrza atmosferycznego”. W zakładach aktualizowane są też wykazy pracowników przypisanych do działań interwencyjnych, w tym realizacji akcji "Zima".

- Nadrzędnym zadaniem spółki PGE GiEK jest wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby przemysłu i milionów polskich rodzin - przypomina Zbigniew Kasztelewicz, p.o. prezesa zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. - Dostarczamy do systemu energetycznego najwięcej energii spośród wszystkich krajowych wytwórców. W niektórych miesiącach jesienno-zimowych sezonu 2022/2023 pokrywaliśmy nawet o 10 proc. więcej krajowego zapotrzebowania na energię w porównaniu do miesięcy wiosenno-letnich tego roku, co oznaczało konieczność podwyższenia produkcji w naszych oddziałach o ponad 20 proc.

Podkreśla, iż jest to możliwe dzięki wykwalifikowanym, pracownikom elektrowni, którzy nie tylko troszczą się o niezakłóconą produkcję ale też starają się zapobiegać ewentualnym zdarzeniom w trudnym okresie jesienno-zimowym

Zobacz także:
PIKNIK Z OKAZJI DNIA ENERGETYKA 2023

Pracownicy elektrowni monitorują też z Centrów Zarządzania Kryzysowego - od szczebla powiatowego po krajowy, wykorzystywane są też bieżące i długoterminowe prognozy pogody dostępne w IMiGW, analizowane są dane dotyczące temperatur w miejscach szczególnie narażonych na ich spadki.

Elektrownie Bełchatów i Turów opalana są węglem z położonych w ich sąsiedztwie kopalń węgla brunatnego. Jak podkreślają przedstawiciele koncernu PGE GIEK, elektrownie na węgiel kamienny, czyli Elektrownia Opole, Dolna Odra i Rybnik, mają obecnie zgromadzone dużo wyższe zapasy węgla niż wymagane przepisami prawa.

- Place węglowe poszczególnych elektrowni są praktycznie w całości wypełnione paliwem do produkcji energii przez bieżący sezon jesienno-zimowy - informuje biuro prasowe koncernu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto