Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Górnika czyli Barbórka 2023 w Bełchatowie. Kto się pojawił i komu wręczono odznaczenia? FOTO, VIDEO

mbf
Wideo
od 16 lat
Górnicy z Bełchatowa świętowali dziś Barbórkę. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia barbórkowa, a wiele osób zostało uhonorowanych odznaczeniami

Barbórka 2023 w Bełchatowie

Taki dzień obchodzony jest raz w roku. Barbórka czyli święto górników, przypada 4 grudnia, już jednak dziś w Bełchatowie odbyły się centralne obchody koncernu PGE GIEK, który zrzesza m.in. kopalnię i elektrownię Bełchatów.

Rano była górnicza pobudka w wykonaniu Orkiestry Zakładowej KWB Bełchatów, później uroczysta msza z górniczymi elementami, przemarsz ulicami miasta i akademia. Podczas spotkania wręczono wiele odznaczeń dla pracowników kopalni i koncernu PGE GIEK oraz osób współpracujących z tymi podmiotami.

Polecany:

BARBÓRKA 2023 W BEŁCHATOWIE. AKADEMIA PGE GIEK

Okolicznościowa akademia była okazją do podsumowania kończącego się roku i złożenia górnikom życzeń i podziękowań. Na ręce Zbigniewa Kasztelewicza, p.o, prezesa PGE GIEK przekazany został list od Wojciecha Dąbrowskiego, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Zwrócił w nim uwagę, że Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów jest największym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce.

- Ma ona ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki, przyczyniając się nie tylko do rozwoju regionu i lokalnej społeczności, ale i zwiększania potencjału energetycznego Polski - napisał w liście do bełchatowskich górników. - Jest to szczególnie istotne właśnie teraz, w obliczu aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie, w której znajduje się również Polska. W ogromnej mierze to dzięki państwa codziennej pracy możliwe są niezakłócone dostawy niezbędnej ilości paliwa dla pobliskiej Elektrowni Bełchatów, odpowiedzialnej za ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Podczas akademii wręczono m.in. odznaczenia resortowe i zakładowe zasłużonym górnikom. Za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz przedsiębiorstwa pracownicy odebrali Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W uznaniu zasług dla rozwoju górnictwa Minister Aktywów Państwowych nadał odznakę honorową Zasłużony dla Górnictwa RP, stopnie Generalnego Dyrektora Górniczego i Dyrektora Górniczego. Przyznano także odznaczenia dla osób, które w sposób szczególny zasłużyły się dla spółki PGE GiEK oraz Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.

Zapraszamy do obejrzenia także pierwszej części relacji zdjęciowej z tego wydarzenia.

Po części oficjalnej odbył się koncert dla uczestników gali. Na scenie pojawiła się Natalia Niemen z muzykami.

Obchody barbórki w Bełchatowie, 1 grudnia 2023

Dzień Górnika czyli Barbórka 2023 w Bełchatowie. Kto się poj...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto