Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOŚP 2021 Bełchatów. Jak będzie wyglądał 29. Finał WOŚP? Znamy plany organizatorów

Adam Kieruzel
Przed rokiem na ulicach Bełchatowa pojawili się młodsi, jak i starsi wolontariusze
Przed rokiem na ulicach Bełchatowa pojawili się młodsi, jak i starsi wolontariusze archiwum redakcji
Bełchatów. 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy również zawita do naszego miasta. Jak poinformowali organizatorzy ruszył już nabór wolontariuszy z tym że ta edycja WOŚP może odbyć się w nieco zmienionej formule niż dotychczas ze względu na panującą w Polsce i na całym świecie epidemię koronawirusa.

29. Finał WOŚP już 10 stycznia. Co wydarzy się w Bełchatowie?

Kolejny już 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest organizowany w całym kraju pod hasłem "Finał z głową". Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Dzięki temu zostaną zakupione takie sprzęty jak: aparaty USG i RTG, lampy operacyjne, lasery diodowe, czy endoskopy giętkie.

29. Finał WOŚP zorganizowany zostanie po raz kolejny także na terenie naszego miasta. Szef bełchatowskiego sztabu WOŚP zapewnia, że wszystko będzie odbywać się w zmienionej formie, ale cel w dalszym ciągu jest taki sam, czyli pomoc potrzebującym.

- Przenosimy się do Internetu. Przez te cztery lata organizacji WOŚP w Bełchatowie nasze kanały społecznościowe nie były zbyt rozwinięte. Przed rokiem pozyskaliśmy grafika i wyglądało to już znacznie lepiej, ale tym razem ze względu na panujące obostrzenia Internet musi być kluczowym kanałem informacyjnym, ale też organizacyjnym - zapewnia Rafał Kaleciński. - Chcemy, aby ludzie zaczęli obserwować nasz fanpage WOŚP Bełchatów - dodaje.

Na dużej scenie przed galerią Olimpia pojawił się m.in. zespół TSA, a także D-Bomb, Verba, czy Menhor

WOŚP 2020 w Bełchatowie. Za nami 28. finał Wielkiej Orkiestr...

Podstawowym celem, na którym skupiają się organizatorzy WOŚP w Bełchatowie, są licytacje, które co roku cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Tym razem rozpoczynać będą się one w dniu finału, czyli 10 stycznia, ale potrwają nieco dłużej.

- Niestety na ten moment nie ma możliwości, aby licytacje mogły być prowadzone na scenie tak, jak miało to miejsce przez ostatnie lata ~ Rafał Kaleciński, szef sztabu WOŚP w Bełchatowie

Drugą ważną alternatywą na trudne czasy ma być zwiększona ilość Sztabowych Skarbon Stacjonarnych. Przed rokiem rozstawiono ich 16 w bełchatowskich szkołach. Tym razem ze względu na zamknięte placówki oświaty organizatorzy chcą je postawić w jak największej ilości lokalnych firm, instytucji, czy sklepów.

- Zachęcamy, aby osoby z naszego regionu zgłaszały się do nas w sprawie możliwości zagospodarowania miejsca dla Sztabowych Skarbon Stacjonarnych. Pierwsze puszki mogą już stanąć 15 grudnia. W tych czasach ciężko o zbiórkę funduszy w sposób tradycyjny, a więc liczymy, że w ten miesiąc osoby, które zawsze nas wspierały lub jeszcze nie miały okazji będą mogły nas wspomóc właśnie dzięki skarbonom - tłumaczy Kaleciński. - Skarbony są świetną formą wsparcia, bo jak na nasze miasto 300 wolontariuszy, to nie jest dużo, a jednak często możemy się z nimi minąć - mówi szef bełchatowskiego sztabu WOŚP.

Oto ile pieniędzy udało się zebrać na terenie Bełchatowa w poprzednim finale WOŚP:

Na ten moment obostrzenia nie pozwalają na organizację 29. Finału WOŚP w Bełchatowie jako imprezy. Jeśli sytuacja się pogorszy, to jedyną możliwością na zbiórkę pieniędzy będą internetowe licytacje oraz wspomniane wyżej skarbony. Jeśli jednak obecny stan pandemii utrzyma się, to wolontariusze będą mogli ruszyć na ulice wyposażeni w identyfikatory, puszki oraz serduszka.

- Na pewno zorganizujemy wolontariuszom miejsca, gdzie będą mogli odpocząć i ogrzać się. Będziemy rozmawiać z lokalnymi firmami o możliwej współpracy - tłumaczy Bartosz Kasterski. - Dla nas to mniejszy problem niż to, jak w środku zimy i w tej sytuacji epidemiologicznej zachęcić mieszkańców do wspierania WOŚP. Zawsze impreza była organizowana na mieście, zbierało się wiele osób, były fajne atrakcje. Niestety, ale wszystko zależy od wprowadzonych lub też zniesionych obostrzeń - współorganizator WOŚP w Bełchatowie.

Najbardziej optymistyczny scenariusz w przypadku zniesienia niektórych obostrzeń przez rząd przewiduje, że 29. Finał WOŚP w Bełchatowie odbędzie się w tradycyjnej formule.

- To, co teraz planujemy, czyli wolontariusze, internetowe licytacje i skarbony, to ciągle alternatywa. My cały czas idziemy w tym kierunku, aby być gotowym na to, co zawsze, czyli scena i atrakcje. Obecnie ogranicza nas ustawa, ale kto wie co będzie za miesiąc? - zastanawia się Rafał Kaleciński. - Kiedy byśmy nie dostali zielonego światła na organizację imprezy w tej formule, to będziemy gotowi w każdej chwili - dodaje z uśmiechem na ustach Bartosz Kasterski.

Jak zostać wolontariuszem WOŚP w Bełchatowie?

Od kilku dni bełchatowski sztab uruchomił możliwość zapisów na wolontariat w ramach 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ochotnicy mogą zgłaszać się bezpośrednio to siedziby sztabu, czyli do Auto-Szkoły Speed, która mieści się przy ul. Wojska Polskiego 58 na drugim piętrze nad bankiem BZ WBK w Bełchatowie lub online za pomocą tokenu na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl. Organizatorzy zachęcają jednak do bezpieczniejszej w obecnej sytuacji formy, czyli rejestracji internetowej.

- Chcemy, aby ranga tej imprezy była zachowana. Dużo zależy od nas - ludzi. Pamiętajmy jednak, że pieniądze z WOŚP Jurek Owsiak przeznacza też na walkę z pandemią koronawirusa. Powinno nam zależeć na tym, aby tych zebranych funduszy było jak najwięcej ~ Bartosz Kasterski, członek sztabu i współorganizator WOŚP w Bełchatowie

Organizatorzy zachęcają, aby do bełchatowskiego sztabu WOŚP dopisywały się też osoby z innych pobliskich miejscowości, gdzie sztaby mogą, ale nie muszą się organizować.

- U nas jest pewność, że sztab jest zawiązany i to się na pewno nie zmieni. Możecie zapisać się do naszego sztabu, ale czekać na rozwój sytuacji w swojej miejscowości i zbierać pieniądze, gdzie będziecie chcieli - zaznacza Kasterski.

Ponadto zachęcające jest to, że pełnoletni wolontariusze mogą wziąć pod swoją opiekę jedną z wielu Sztabowych Skarbon Stacjonarnych i poprosić kogoś bliskiego o postawienie jej w swoim sklepie, firmie, czy innej instytucji. W zamian za to osoba odpowiedzialna za daną skarbonę będzie mogła zbierać pieniądze na swoje konto WOŚP już od 15 grudnia i ma szansę na uzbieranie o wiele większej kwoty niż w dniu finału, czyli 10 stycznia.

CZYTAJ WIĘCEJ:

WOŚP 2020 Bełchatów. Wolontariusze już rozpoczęli kwestowanie [ZDJĘCIA]
WOŚP 2020 Bełchatów. Orkiestra gorących serc nabiera tempa. Mnóstwo atrakcji czeka w galerii Olimpia [ZDJĘCIA]
WOŚP 2020 w Bełchatowie. Za nami 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [ZDJĘCIA]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto