Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą dotacje dla samorządów, organizacji i instytucji z Bełchatowa i powiatu. Ile i na co dostaną?

mbf
Przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń i instytucji odebrali symboliczne czeki w ślad za którymi mają iść dotacje
Przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń i instytucji odebrali symboliczne czeki w ślad za którymi mają iść dotacje Magdalena Buchalska-Frysz
Samorządy miasta i powiatu oraz kilka stowarzyszeń i instytucji otrzyma pieniądze na różne zadania od samorządu województwa łódzkiego. O jakich pieniądzach mowa i na co będą przeznaczone?

Pieniądze z samorządu województwa łódzkiego dla Bełchatowa i powiatu

11 podmiotów, w tym samorządów z naszego terenu, otrzyma wsparcie na realizacje różnych zadań, przekazane przez Samorząd Województwa Łódzkiego. Będą to zarówno samorządy, jak i stowarzyszenia czy instytucje i placówki kultury.

Powiat bełchatowski otrzyma pieniądze na dwa zadania, łącznie ok. 210 tys. zł. Pierwsze z nich to „Utworzenie miejsca edukacji ekologicznej przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bełchatowie”. W ramach tej inwestycji
zagospodarowany zostanie wewnętrzny dziedziniec ZSP nr 1 wraz z zielonym patio i elementami edukacji ekologicznej . Na ten cel powiat otrzyma169,2 tys. zł dofinansowania, a całkowita wartość zadania to ponad 231,7 tys. zł. Projekt zrealizowany zostanie do końca sierpnia tego roku.

Powiat otrzyma też 40 tys. zł na realizację działań z zakresu promocji zdrowia, edukacji zdrowotnej i profilaktyki chorób w ramach zadania „Zdrowe Łódzkie na plus”. Powiat planuje organizację m.in. warsztatów nordic walking, pikniku sportowego, rajdu na 5 i 10 km na terenie lasów państwowych przyległych do Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie oraz edukację w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci i młodzieży uczestniczących w akcji „Wakacje z PCS”.

Zdrowie, turystyka rowerowa i zabytki

Ponad 200 tys. zł trafi też do samorządu miasta, a przeznaczone będą na trzy zadania. 50 tys. zł pochłoną projekty związane z ochroną zdrowia. 20 tys. zł zapisano na projekt „Ruszaj się dla zdrowia", w ramach którego organizowane będą w zajęciach nordic walking dla mieszkańców miasta, chętni będą mogli uczyć się poprawnej techniki chodzenia z kijkami.

Jest też projekt „Zdrowa kobieta”. 20 tys. zł przeznaczone zostanie na organizację prelekcji z dermatologiem, kardiologiem i endokrynologiem. Odbędą się też warsztaty z ginekologiem oraz diabetologiem.

- Bełchatowianki biorące udział w programie będą mogły skorzystać z indywidualnych konsultacji ze specjalistami, a także zrobienia podstawowych badań - mówią miejscy urzędnicy. - Mowa tutaj o badaniach piersi, badaniach dermoskopem, EKG serca, USG tarczycy badaniach poziomu cukru we krwi.

Miasto otrzyma te 10 tys. zł na edukację przedmedyczną w miejskich przedszkolach. Dzieci dowiedzą się, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, jak zadzwonić pod numer alarmowy 112 i co powiedzieć ratownikom. Jak mówią urzędnicy, nauczą się też prawidłowego postępowania przy zranieniach oraz oparzeniach, jak poprawnie skontrolować oddech czy wykonać uciśnięcia klatki piersiowej przy zatrzymaniu krążenia.

Spora kwota - blisko 85 tys. zł, przeznaczona zostanie na poprawę miejskiej infrastruktury rowerowej. W Bełchatowie pojawi się 12 stojaków rowerowych, wiaty, a w niektórych lokalizacjach także stoły piknikowe. Projekt zakłada też cztery samoobsługowe stacje rowerowe, podobne do tych, które już funkcjonują na terenie miasta.

Stojaki i stacja rowerowa staną na pl. Narutowicza w bliskim sąsiedztwie Miejskiego Centrum Kultury, a także na ścieżce rowerowej przy al. Ampere’a, dokładnie przy wyjeździe z Bełchatowa w kierunku Słoku i Wawrzkowizny.

Mała architektura pojawi się też przy ścieżce rowerowej przy ul. Staszica - fragment za skrzyżowaniem z ul. Budryka i przy ul. Armii Krajowej - odcinek w pobliżu centrum handlowego.

Na liście placówek jest też Muzeum Regionalne w Bełchatowie. Pieniądze przeznaczone zostaną na renowację zabytkowej podłogi w Dworku Olszewskich w którym swoją siedzibę ma muzeum. Na odnowienie podłóg na parterze zabytkowego budynku województwo przekazało 79 tys. zł.

150 tys. zł otrzyma parafia pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach w ramach projektu "Łódzkie Ratuje Zabytki". Harcerze z Hufca ZHP Reduta w Bełchatowie otrzymali blisko 16 tys. zł na realizację projektu "Tradycje wciąż żywe", Towarzystwo "Przyjaciół Grocholic i Okolic" dostanie 8 tys. 500 zł na projekt "Smakowanie kultury", ponad 14 tys. zł przekazane zostanie dla stowarzyszenia "Kopalnia Dźwięków" na projekt "Kulturalnie Regionalnie".

Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Kluki „Aktywny Samorząd” otrzyma 9 tys. 500 zł na realizację „Rajdu rowerowego szlakiem obrońców września 1939”.

Przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń i instytucji odebrali symboliczne czeki w ślad za którymi mają iść dotacje

Będą dotacje dla samorządów, organizacji i instytucji z Bełc...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto