Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bełchatowie trawa po kolana. Czy tereny zielone zostaną uporządkowane? [ZDJĘCIA]

Redakcja
Magda Buchalska-Frysz
Bełchatów tonie w zieleni. Mieszkańcy skarżą się na wysokie trawy na placach zabaw, trawnikch na skwerach. Magistrat zapewnia, iż prace przy koszeniu traw już trwają, ale pojawiły się problemy...

Nieskoszona trawa bujnie porasta w zasadzie cały Bełchatów

Od osiedli po ulice przy centrum miasta. Bełchatów dostosował się do ogólnopolskich zaleceń nie koszenia trawy ze względu na suszę, ale suszy nie ma, a trawa została.

Jak denerwują się mieszkańcy, teraz trawę należy już skosić, tymczasem ekip z kosiarkami w mieście nie widać.

- Jak to wszystko wygląda?! - denerwuje się mieszkaniec osiedla Dolnośląskiego. - Zarośnięte, zaniedbane, jak idę z wnuczkiem na plac zabaw to trawa sięga mu do pasa. Przecież chyba można to przyciąć!

Wielu mieszkańców zwraca też uwagę, iż w tak wysokiej trawie może być mnóstwo kleszczy. - Strach wyjść z dzieckiem na dwór - mówi pani Halina z osiedla Binków. - Pies już złapał kleszcze.

Miasto odpowiada, iż miejskie tereny koszone są od drugiej połowy maja. Choc przyznaje, że w tym roku z pracami magistrat ruszył później.

- Wpływ na to miała epidemia koronawirusa, a także sugestie środowiskowych fachowców, którzy przez wzgląd na panującą wówczas suszę zalecali wstrzymanie koszenia. Trawniki znakomicie zatrzymują bowiem wodę i schładzają otoczenie. W związku z tym koszone były wyłącznie miejsca newralgiczne, gdzie wysoka trawa mogłaby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych i kierowców - mówią urzędnicy.

Jak twierdzą, teraz koszenie odbywa się sukcesywnie, jednak terenów do uprzątnięcia jest sporo, a prace uzależnione są od pogody.

Bujna roślinność spotyka się jednak także z pozytywnymi reakcjami mieszkańców. - W wielu miastach w Polsce nie koszono trawy ze względu na suszę, a tylko w Bełchatowie jak zwykle jest problem - mówi bełchatowianin. - W niskiej trawie też są kleszcze, to nie argument.

Nieskoszona trawa w Bełchatowie. Internauci komentują

Nieskoszone trawy wzbudzają też wiele emocji w internecie.

  • "Zdecydowanie wolę taką dziko rosnącą naturę, niż beton lub krótko ścięte trawniki pełne syfu i psich kup. Od chodzenia są chodniki" - pisze jedna z internautek.
  • "Są miasta, ktore sieją łąki celowo. Zbierają zaniesczyszczenia z powietrza bo działają jak filtry. Powodują lepsze nawodnienie gleby i pięknie wyglądają. Same plus".
  • "Łąka to łąka a park to park, który powinien być zadbany - to wizytówka miasta, taka siłownia w plenerze też. Jak ktoś mówi, że to dobrze wyglada, to chyba nie był w żadnym innym mieście... bo jak się przejechać po Polsce to zapewniam, że żadne miasto wielkości Bełchatowa nie jest tak zaniedbane" - uważa inna z internautek.

Wiadomo jednak, że problemu tak szybko nie uda się rozwiązać. Firma KTU Zieleń , która dwa late temu wygrała przetarg na tereny zielone, właśnie upadła. 3 lipca poinformowała, że złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości i rozwiązuje umowę z miastem w zakresie utrzymania zieleni.

Prace przejęła druga z firm, Zieleń-Pawlak, zajmująca się miejskimi terenami zielonymi. Trwają procedury, które wyłonią nowego wykonawcę.

– Za zaistniałe niedogodności, które powstały z przyczyn od nas niezależnych, przepraszamy. Dołożymy wszelkich starań, by jak najszybciej pprzywrócić miejską zieleń do właściwego stanu – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

Zobacz także:
TAK WYGLĄDA ODNOWIONY PLAC WOLNOŚCI W BEŁCHATOWIE

Zobacz:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto