Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy kopalni domagają się mydeł, maseczek i innych środków ochrony przed koronawirusem

Redakcja
Związkowcy z bełchatowskiej kopalni zarzucają pracodawcy, iż nie zapewnił pracownikom odpowiednich środków ochronnych w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Jak sprawę komentuje PGE GIEK?

Głosy o tym, że w kopalni, elektrowni czy spółkach brakuje środków dezynfekujących czy masek pojawiały się już od kilku dni. Jednak dziś Związek Zawodowy Odkrywka wysłał oficjalne pismo w tej sprawie do szefostwa PGE GIEK.

Jak argumentują związkowcy, skłonił ich do tego m.in. fakt, iż ze strony PGE pojawiają się nieprawdziwe informacje, jakoby pracownicy kopalni czy spółek byli odpowiednio wyposażeni przez pracodawcę w środki zabezpieczające przez zarażeniem i rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Związkowcy ze ZZ Pracowników Ruchu Ciągłego z kopalni, informowali, iż poza „suchymi” komunikatami kierowanych do pracowników co należy robić, aby ochronić się przed koronawirusem – spółka nie daje narzędzi, by odpowiednio te rady zastosować w praktyce.

Związkowcy z Odkrywki zażądali dla pracowników:

środków do dezynfekcji rąk
podjęcia działań izolujących pracowników na styku zmian
pomiaru temperatury pracowników rozpoczynających pracę
dezynfekcji środków transportowych, którymi pracownicy dowożeni są do pracy i na stanowiska pracy
wprowadzenia pracy zdalnej - dla pracowników na stanowiskach których ta praca jest możliwa do wykonywania*

Telekonferencja w kopalni

Dziś w kopalni odbyła się telekonferencja z dyrekcją w tej sprawie. Jak mówi Adam Olejnik, szef Odkrywki, dyrektor został poproszony o poinformowanie załogi o tym, kiedy mogą spodziewać się odpowiednich środków ochronnych. Związkowcy otrzymali też zapewnienie, że w ciągu jednego czy dwóch dni niezbędne rzeczy powinny być dostępne.

Z informacji, które przekazała nam dziś po południu Sandra Apanasionek, rzecznik PGE GiEK, wynika, że odpowiednie kroki już zostały podjęte.

Kopalnia i Elektrownia Bełchatów i wszystkie nasze oddziały, są przygotowane na maksymalne zabezpieczenie załogi przed zarażeniem koronawirusem. W tym celu zakupione zostały środki ochronne jak rękawice, maski, kombinezony ochronne, termometry, a także płyny i koncentraty do dezynfekcji powierzchni oraz rąk. Wszystkie środki ochronne są na bieżąco dostarczane do kopalni i elektrowni – informuje Robert Ostrowski, prezes PGE GiEK.

Obowiązkowa dezynfekcja

Jak dodaje Sandra Apanasionek, w Kopalni Bełchatów m.in. zarządzono obowiązkową dezynfekcję pomieszczeń, środków transportu oraz sprzętu technologicznego, w tym układów KTZ, a w miejscach ogólnodostępnych czyli w szatniach na bieżąco zapewniane są dozowniki z płynem dezynfekującym do rąk.

- W Elektrowni Bełchatów również podjęto działania ochronne o podobnym charakterze, a w obydwu zakładach wprowadzono m.in. elastyczny czas pracy w celu uniknięcia dużych skupisk ludzi na wejściu i przy wyjściu z zakładu oraz, w miarę możliwości, zalecono korzystanie z własnych środków transportu w drodze do i z pracy - dodaje Sandra Apanasionek.

Jak mówi Adam Olejnik, dziś jeszcze w miejscu pracy nie były dostępne żadne dodatkowe zabezpieczenia w postaci choćby mydeł czy płynów dezynfekcyjnych. Tak przynajmniej było do godz. 15. - Byc może później coś dowieziono - mówi Adam Olejnik. - Miejmy nadzieję, że wkrótce będą dostępne.

MegaSerwis sprząta częściej

Dziś również dyrekcja kopalni poinformowała pracowników w oficjalnym komunikacie, iż "w szatniach hakowych rozdysponowane zostały dozowniki z płynem dezynfekującym do rąk, w trakcie realizacji są pozostałe lokalizacje".

Zapewniono też, iż spółka MegaSerwis, która prowadzi bieżące utrzymanie czystości i dezynfekcj, robi to teraz częściej oraz, że prowadzona jest dezynfekcjaę środków transportu i sprzętu technologicznego.

W komunikacje dyrekcja poinformowała też, że interwencyjne odkażanie i dezynfekcję układów KTZ i pomieszczeń wykonuje kopalniana jednostka Straży Pożarnej;

- Dodatkowo Oddział KWB Bełchatów dokonuje zakupów interwencyjnych następujących środków: rękawic ochronnych, maseczek, kombinezonów ochronnych, płynu i koncentratu do dezynfekcji powierzchni, płynu do dezynfekcji rąk, okularów ochronnych, termometrów i wiele innych środków. Wszystkie wymienione środki sukcesywnie są dostarczane do kopalni i dystrybuowane na poszczególne komórki organizacyjne w celu bezpośredniego użycia. Proces zamawiania i zakupów środków ochrony i dezynfekcji będzie kontynuowany adekwatnie do potrzeb, do czasu ostatecznego zwalczenia epidemii - poinformowano w komunikacie.

Dyrekcja firmy zaapalowała tez o pracowników o podjęcie działań, które mogą zminimalizowac rozprzestrzenianie się wirusa. A to choćby korzystanie z przysługujących świadczeń opieki nad dzieckiem do lat 8, tam, gdzie jest to możliwe prowadzenie pracy zdalnej, w miarę mozliwości korzystanie z własnych samochodów w dojazdach do pracy, załatwianie róznych spraw w firmie z wykorzystaniem telefonów czy "łączności elektronicznej".

Jutro do pracowników trafić ma kolejny komunikat.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto