Ponad 70 mln złotych trafi do powiatu bełchatowskiego w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”

Anna Frysz
Anna Frysz
Miasto chce przeprowadzić remont na kilku ulicach na Binkowie.
Miasto chce przeprowadzić remont na kilku ulicach na Binkowie. Urząd Miasta w Bełchatowie
Udostępnij:
Pieniądze przeznaczone będą na poszczególne inwestycje w gminach

„Polski Ład”

Ponad 70 mln złotych trafi do Powiatu Bełchatowskiego w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

W poniedziałek, 25 października, premier Mateusz Morawiecki ogłosił listę lokalnych inwestycji, które w najbliższym czasie dostaną łącznie 23 mld zł z rządowego Funduszu "Polski Ład". Wśród blisko 3 tys. gmin i powiatów, którym przyznano wsparcie, znalazł się także Bełchatów.

- 18 mln zł, jakie otrzyma Bełchatów, stanowi ok. 70% szacowanych kosztów zadania. Miasto chce przeprowadzić remont na kilku ulicach na Binkowie. Największy zakres prac planowany jest na Budryka, gdzie przebudowane mają zostać sieć wodociągowa oraz kanalizacje sanitarna i deszczowa. W planach jest również odwodnienie, budowa nowego oświetlenia oraz odtworzenie pasa drogowego - informuje Urząd Miasta w Bełchatowie.

- Teraz dzięki bezzwrotnemu dofinansowaniu będziemy mogli przeprowadzić przebudowę ulic na os. Binków, o co zabiegali mieszkańcy. Za kilka dni ruszy kolejny nabór wniosków do programu i mogę dziś zapewnić, że z pewnością będziemy aplikować o wsparcie dla kolejnych ważnych dla bełchatowian inwestycji - podkreśla prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

Przetarg na wykonanie tego dużego zadania inwestycyjnego miasto planuje ogłosić w pierwszym kwartale 2022 roku.

Powiat bełchatowski otrzymał dofinansowanie na „Zakup taboru z napędem niskoemisyjnym Euro 6d” w kwocie 4 mln 250 tys. zł.

Dokładnie 5 mln 605 tys. zł dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu "Polski Ład" otrzymała gmina Bełchatów na przebudowę dróg gminnych w Korczewie i Oleśniku.

W przypadku Korczewa kwota przyznanego dofinansowania wynosi 2 mln 422 tys. 500 zł. W ramach tej inwestycji przebudowany zostanie odcinek od skrzyżowania z drogą powiatową Bełchatów - Bogdanów w stronę Mokracza. Zadanie obejmie drogę o długości ok. 1,6 km.

W przypadku Oleśnika dofinansowanie wynosi 3 mln 182 tys. 500 zł. Przebudowa obejmie odcinek biegnący przez Oleśnik od ul. Brzozowej w stronę skrzyżowania z drogą powiatową i dalej do skrzyżowania z drogą prowadzącą w stronę Rząsawy. W sumie prace mają się toczyć na odcinku o długości ok. 2,3 km.

Obie inwestycje będą realizowane w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Kwoty dofinansowania to 95% wartości tych zadań.

- Dzięki rządowemu wsparciu będziemy mogli zrealizować dwie inwestycje od dawna już wyczekiwane przez mieszkańców - mówi Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów. - Chcemy niebawem ogłosić przetargi na te przedsięwzięcia. Po stronie wykonawcy będzie wykonanie projektu przebudowy drogi, a co za tym idzie pozyskanie niezbędnych decyzji i uzgodnień, a następnie wykonanie samych prac związanych z przebudową - dodaje.

Gmina Zelów pozyskała dofinansowanie na wszystkie trzy zgłoszone projekty.

- Pozyskaliśmy prawie 7,5 mln na inwestycje, które zostaną przeprowadzone na terenie naszej gminy - mówi burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek - Dofinansowanie pokryje do 95% kosztów zaplanowanych prac. To niezwykle istotne z punktu widzenia gminnego budżetu. Bez pieniędzy z zewnątrz nie moglibyśmy zrealizować tych inwestycji.

Gmina Zelów pozyskała środki na następujące projekty:

 • Budowę nawierzchni dróg na terenie miasta i gminy Zelów. W ramach wniosku zostaną wybudowane nawierzchnie dróg gminnych w technologii asfaltobetonowej na podbudowie z tłucznia kamiennego z wykonaniem ciągów pieszych - chodników i zjazdów do posesji z kostki betonowej w Zelowie - w ulicach Zofii, Górnej, Poprzecznej i Leśnej. Wybudowana zostanie nawierzchnia ulicy Wolności w Zelowie z kostki betonowej. Ponadto nowa nawierzchnia z asfaltobetonu wykonana zostanie na drodze gminnej w Łobudzicach, a w technologii emulsyjno-grysowej na drodze we wsi Podlesie. Na powyższych drogach wykonana zostanie również podbudowa z tłucznia. Kwota dofinansowania: 5 mln 890 tys. zł - 95% wartości projektu,
 • Budowę infrastruktury elektroenergetycznej i oświetleniowej na terenie miasta i gminy Zelów. W ramach tego projektu wybudowane zostanie oświetlenie terenu rekreacyjnego przy zbiorniku „Patyki”. Ponadto wybudowane zostaną olicznikowane złącza i skrzynki energetyczne pozwalające na prowadzenie sezonowej działalności gospodarczej. Oświetlenie wybudowane zostanie na terenie Zelowa na ulicy Łąkowej i ulicy Kątnej, a także w Chajczynach, Dąbrowie i Podlesiu. Kwota dofinansowania: 675 tys. zł - 90% wartości projektu,
 • Przebudowę kotłowni miejskiej w Zelowie. Zadanie obejmuje przebudowę istniejącej kotłowni miejskiej w Zelowie, która na chwilę obecna posiada zamontowane w latach 1997-1998 wyeksploatowane, awaryjne kotły olejowe. Zadanie zakłada zamontowanie kotłów kondensacyjnych gazowych wraz z wymianą zespołów pompowo-mieszających CO, stacji uzdatniania wody kotłowej, wymianę dwóch kominów zewnętrznych, wymianę naczynia wzbiorczego przeponowego, wymianę rurociągów i armatury oraz inne prace towarzyszące i budowlane. Kotłownia zostanie włączona do wybudowanej w latach 2019-2021 na terenie Zelowa sieci gazowej. Koszt dofinansowania: 900 tys. zł - 90% wartości projektu.

Również wszystkie projekty zgłoszone przez gminę Drużbice zostały pozytywnie rozpatrzone, dzięki czemu ponad 90% planowanych kosztów będzie pokryte z dofinansowania. Pozyskane wsparcie finansowe pozwoli zrealizować trzy inwestycje:

 • Budowa sali gimnastycznej w miejscowości Wadlew, gmina Drużbice - dofinansowanie: 4 mln 500 tys. zł - przewidywana wartość inwestycji 5 mln zł,
 • Przebudowa drogi Zabiełłów - Podstoła, gmina Drużbice - dofinansowanie 2 mln 375 tys. zł - przewidywana wartość inwestycji 2 mln 500 tys. zł,

 • Przebudowa drogi w miejscowości Pieńki Głupickie, gmina Drużbice - dofinansowanie 950 tys. zł - przewidywana wartość inwestycji 1 mln zł.

Gmina Kluki otrzymała pieniądze na trzy projekt:

 • Budowa i modernizacja dróg i chodników na terenie gminy Kluki - 4 mln 959 tys. zł,

 • Budowa infrastruktury oświetleniowej na terenie gminy Kluki - 198 tys. zł i

 • Rewitalizacja budynku poprzemysłowego wraz z jego otoczeniem, z przeznaczeniem na GOPS w Klukach - 1 mln 105 tys. zł.

Również gmina Rusiec otrzymała pieniądze na trzy projekty:

 • Budowa przedszkola z klubikiem wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Ruścu - 4 mln zł,
 • Przebudowa drogi gminnej nr 101008E w miejscowości Dąbrówki Kobylańskie - 617 tys. 500 zł,

 • Rozbudowa kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w miejscowości Rusiec - 2 mln 517 tys. 500 zł.

Gmina Szczerców otrzyma 5 milionów złotych, które samorząd przeznaczy na rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej, a gmina Kleszczów otrzymała pieniądze na projekt: Budowa zespołu boisk sportowych w Czyżowie - 8 mln 589 tys. 551 zł i 23 gr.

Nowe obostrzenia od 1 grudnia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie