Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po pożarze w Elektrowni Bełchatów: czternasty blok wciąż nie pracuje. Kiedy wróci do sieci?

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Pożar w Elektrowni Bełchatów wybuchł 22 maja 2021 r.
Pożar w Elektrowni Bełchatów wybuchł 22 maja 2021 r. Arch. prywatne
Trwają naprawy przenośnika taśmowego po pożarze w Elektrowni Bełchatów do którego doszło w sobotę, 22 maja 2021. Już za kilka dni okaże się, czy 14 blok można już przywrócić do pracy

Sytuacja po pożarze w Elektrowni Bełchatów. Kiedy ruszy 14 blok?

Trwają prace związane z usuwaniem skutków pożaru taśmociągu do którego doszło 22 maja w Elektrowni Bełchatów. Zapalił się wówczas przenośnik transportujący węgiel do 14 bloku Elektrowni Bełchatów. Czternastkę trzeba było więc odłączyć, ponieważ nie był możliwy transport węgla.

Od tygodnia w Elektrowni trwają prace nad przywróceniem taśmociągu, a co za tym idzie bloku 858 MW do pracy.

- Odtwarzane są konstrukcje wsporcze taśmociągów, instalacje przeciwpożarowe, układy elektryczne, a także automatyki i sterowania - mówi Sandra Apanasionek, rzecznik PGE GIEK w Bełchatowie, koncernu do którego należy m.in. kopalnia i elektrownia Bełchatów..- Instalacja będzie mogła ponownie rozpocząć pracę pod warunkiem dopuszczenia do eksploatacji przez uprawnionego eksperta, zgodnie z regulacjami zawartymi w Prawie Budowlanym.

PGE GIEK planuje wstępnie, iż po pozytywnej decyzji eksperta, próby funkcjonalne związane z uruchomieniem taśmociągu odbędą się w piątek, 4 czerwca.

Jak dodaje rzeczniczka, w kolejnych tygodniach kontynuowane będą prace związane z przywrócenie pełnej funkcjonalności tras nawęglania.

Przypomnijmy, iż do pożaru przenośnika dostarczającego węgiel do bloku 858 MW doszło w sobotę, 22 maja. Ogień strawił ponad 200 metrów taśmociągu i cześć dachu galerii nawęglania.

Po kilku godzinach trzeba było odłączyć blok 858 MW. Pracę kontynuowało natomiast dziewięć z jedenastu "starych" bloków Elektrowni Bełchatów. Dwa są bowiem w planowanym remoncie.

- Produkcja energii elektrycznej w Elektrowni Bełchatów realizowana jest zgodnie z zapotrzebowaniem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego - zapewnia Sandra Apanasionek. - W praktyce oznacza to, że Elektrownia Bełchatów dostarcza do systemu tyle energii elektrycznej, ile wymaga operator systemu dystrybucyjnego. Aktualnie, zapotrzebowanie operatora systemu wypełniane jest przez 8 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów.

PGE GIEK nie podało jeszcze oficjalnie przyczyn pożaru w Elektrowni Bełchatów. Jak mówi Sandra Apanasionek, komisja, która ma precyzyjnie ustalić przyczyny, ale też określić straty, wciąż pracuje.

Zdaniem strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie, przyczyną pożaru mogło być zatarcie czy przegrzanie rolki napinacza taśmociągu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto