Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plaża, jezioro, stoki narciarskie. To chce zostawić po sobie kopalnia Bełchatów

mbf
Kopalnia Bełchatów zakończyła przygotowywanie terenów pod plażę i wschodnią część linii brzegowej jeziora, które powstać ma po zakończeniu eksploatacji odkrywki

Plaża, jezioro, stoki powstać mają po zakończeniu eksploatacji kopalni Bełchatów

Plany PGE GIEK co do zagospodarowania pokopalnianych terenów w okolicach Bełchatowa są bardzo ambitne, ale nim dojdzie do ich realizacji upłynie jeszcze wiele lat.

Już teraz jednak PGE GIEK prowadzi działania, które w przyszłości będą podstawą do realizacji tych zamierzeń.

Jak poinformowała PGE GIE, zakończono już formowanie czwartego poziomu zwałowiska wewnętrznego - plaży i wschodniej część linii brzegowej jeziora, które powstanie po zakończeniu eksploatacji odkrywki.

W Bełchatowie zbiorniki miałyby być głębsze niż jezioro Hańcza czyli najgłębsze jezioro w Polsce. Pozostałe liczby też są imponujące.

Lustro wody dwóch zbiorników, które powstaną na terenie eksploatowanych obecnie wyrobisk Pola Bełchatów i Pola Szczerców, mogą mieć łącznie ponad 4 tys. hektarów. Maksymalna głębokość wyniesie ok. 170 metrów. Oznacza to, że bełchatowskie jeziora będą głębsze od Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce.

Dopiero jednak za jakieś 30 lat rozpocznie się zalewanie wyrobisk wodą.

- Napełnianie zbiorników wodą realizowane będzie po 2050 roku, kiedy to w Polu Szczerców zakończone zostaną wszelkie roboty górnicze mające na celu przygotowanie wyrobiska poeksploatacyjnego do zalania wodą. Poziom zwierciadła wody, jednocześnie w obu zbiornikach, ulegać będzie stopniowemu podnoszeniu i potrawa ok. 20 lat - informuje PGE GIEK.

Nim rozpocznie się zalewanie wyrobisk woda trzeba wykonać wiele prac.

- Jednym z zadań jest „wypłycenie” wyrobiska i zabezpieczenie skarp. Ważnym elementem jest również wyprofilowanie zboczy, zarówno w części nadwodnej, jak i podwodnej, a także ich biologiczna obudowa – mówi Wioletta Czemiel –Grzybowska, prezes PGE GIEK.

W przyszłości region ten kusić ma nie tylko jeziorami i plażą, ale też stokami narciarskimi. Góra Kamieńsk już jest, choć w ostatnich latach warunki pogodowe w tym rejonie nie były zbyt łaskawe dla narciarzy.

Zakończono już także formowanie bliźniaczej góry Kamieńsk, czyli drugiego zwałowiska, tym razem Pola Szczerców. Trwało to w sumie 17 lat. Góra ma wysokość około 170 metrów.

- Zwałowisko usypane zostało z prawie 1 mld m3 nadkładu znajdującego się nad pokładami węgla brunatnego - informuje PGE GIEK.

Górę porastać będą drzewa, do końca 2020 roku w ramach rekultywacji posadzono tam ponad 4 mln drzew różnych gatunków. W przyszłości miałyby tam powstać ścieżki rowerowe, pole golfowe, autodrom, hipodrom, stok narciarski, a na szczycie powstanie farma fotowoltaiczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto