Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wymyśl przestrzeń na terenach po Kopalni Bełchatów. PGE GIEK kusi atrakcyjnymi nagrodami finansowymi

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Jak będą wyglądały kiedyś tereny na których funkcjonuje obecnie Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów? Wstępna koncepcja już jest, ale PGE GIEK chce zobaczyć, jakie pomysły mają mieszkańcy regionu. Koncern ogłosił konkurs "Bełchatowskie Mazury z Energią", a wygrać można nawet 20 tys. zł

Konkurs "Bełchatowskie Mazury z Energią"

Informacje o tym, co kiedyś znajdzie się w miejscu, gdzie dziś zlokalizowana jest bełchatowska kopalnia i tereny przyległe, zawsze budziły duże zainteresowanie. Od dawna bowiem planuje się, że wielka dziura zalana zostanie kiedyś wodą i powstanie ogromne jezioro.

Kopalnia ma oczywiście swoje koncepcje i opracowania, ale teraz jednak koncern PGE GIEK chciałby zobaczyć, jakie jeszcze pomysły na to miejsce w przyszłości, po zaprzestaniu działalności kopalni, mają inni. Ogłoszono konkurs „Bełchatowskie Mazury z Energią” na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów pogórniczych KWB Bełchatów.

- Gdy w Kopalni Bełchatów zakończy się eksploatacja węgla brunatnego, na jej terenie powstaną ogromne i najgłębsze w Polsce jeziora, które będą wymagały odpowiedniego zagospodarowania. Konkurs „Bełchatowskie Mazury z Energią” ma pobudzić wyobraźnię studentów z dedykowanych kierunków, którzy z pewnością przedstawią ciekawe koncepcje funkcjonowania w pełni zrekultywowanej Kopalni Bełchatów w nowym, ciekawym otoczeniu – podkreśla Zbigniew Kasztelewicz, wiceprezes zarządu ds. wydobycia PGE GiEK.

Niezmiennym elementem jest jezioro, które ma w tym miejscu powstać. Według wcześniejszych koncepcji wokół jeziora funkcjonować miałyby kiedyś - ogród wspinaczkowy, tor wodny, ośrodek sportów ekstremalnych, hipodrom, pole golfowe, kryta nartostrada, stok narciarski, trasa rowerowa.

- To bardzo wstępna koncepcja z którą nie należy wiązać się na stałe - mówi Sandra Apanasionek, rzecznik PGE GiEK. - Jesteśmy otwarci na różne ciekawe pomysły. Być może pojawi się jakaś ciekawsze koncepcja, wykorzystująca m.in. elementy energetyki odnawialnej, bo na tym też nam zależy.

Konkurs skierowany jest do studentów wszystkich roczników studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich z zakresu planowania przestrzennego, urbanistyki, architektury, górnictwa oraz ochrony środowiska.

Przy ocenie pracy pod uwagę brane będzie m,in.

  • - możliwość wdrożenia do realizacji – realność i jakość zastosowanych rozwiązań
  • - zwiększenie atrakcyjności terenów objętych zakresem konkursu pod względem:

- tworzenia miejsc pracy,
- sportu,
- rekreacji,
- wypoczynku,
- edukacji,
- historii itp.

  • - wzmocnienie walorów przywracanego środowiska naturalnego
  1. - możliwość produkcji niskoemisyjnej energii
  • - Indywidualna ocena całokształtu pracy konkursowej w zakresie: czytelności pracy, uporządkowania materiału, estetyki, itd.

Warto popuścić wodze fantazji i opracować taką koncepcję, bo spółka oferuje atrakcyjne nagrody - i to zarówno dla autora najlepszej pracy jak i dla jego macierzystej uczelni, zaplanowano też wyróżnienie.

  • - 20 tys. zł dla autora nagrodzonej pracy konkursowej i 10 tys. zł dla uczelni

  • - 10 tys. zł dla autora wyróżnionej pracy konkursowej i 5 tys. zł dla uczelni

Czasu na opracowanie koncepcji jest sporo, bo prace konkursowe można zgłaszać do 20 marca 2023 roku. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników zaplanowano 17 kwietnia 2023 r.,

Wymyśl przestrzeń na terenach po Kopalni Bełchatów. PGE GIEK...

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto