Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kroniki Bełchatowskie Józefa Kuszneruka doczekają się wersji cyfrowej. To będzie prawdziwa gratka dla miłośników lokalnej historii

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Kroniki Bdełchatowskie Józefa Kuszneruka doczekają się wersji cyfrowej
Kroniki Bdełchatowskie Józefa Kuszneruka doczekają się wersji cyfrowej Arch. Jazefa Kuszneruka
To będzie przedsięwzięcie na dużą skalę. Gromadzone przez lata przez Józefa Kuszneruka materiały, które składają się na Kroniki Bełchatowskie, doczekają się w końcu wersji cyfrowej. Prace nad opracowaniem zbiorów rozpoczął jego syn, Maciej Kuszneruk

Kroniki bełchatowskie Józefa Kuszneruka

Tysiące materiałów prasowych, niezliczona ilość zdjęć, broszur, kart pocztowych, a wszystko to opatrzone osobistym komentarzem Józef Kuszneruka, który przez lata gromadził materiały związane z historią Bełchatowa i zagłębia górniczo-energetycznego w Bełchatowie.

Powstałe w ten sposób kroniki Józef Kuszneruk kilkanaście lat temu przekazał do Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.

- Przez ten czas z ich zawartości skorzystało kilkuset historyków, badaczy miasta i regionu, studentów i miłośników lokalnych dziejów - mówi Maciek Kuszneruk.

Niestety w tej formie kroniki raczej długo nie przetrwają. Jak mówi Maciek Kuszneruk, ich stan fizyczny z roku na rok stale się pogarsza, gdyż mają one formę brulionów z powklejanymi papierowymi archiwalnymi materiałami prasowymi, notatkami poczynionymi długopisem.

- Stary papier płowieje i zaczyna się kruszyć..., przeszycia tomów rozpadać... - dodaje. - By uratować to nietypowe dzieło konieczna staje się jego digitalizacja czyli zapis w formie cyfrowej.

I właśnie tego się podjął, zapraszając do współpracy coraz szersze grono osób i instytucji.

- Wystąpiłem z taką inicjatywą i dzięki pomocy mych przyjaciół i znajomych powstała inicjatywa pt. Projekt "Kroniki Bełchatowskie" - digitalizacja i bezpłatne udostępnienie - tłumaczy Maciek Kuszneruk. - Aspirujemy o dotację na kolosalną pracę jaką będzie zapisanie 10 tys. stron formatu A-4 i udostępnienie ich w internecie, publicznie i bezpłatnie.

Do współpracy zaprasza kolejnych partnerów. Postępy prac śledzić będzie można na facebookowej stronie - Kroniki Bełchatowskie 1974-1995.

Dostępne w muzeum w obecnej formie Kroniki Bełchatowskie to 42 ponad stu stronicowe tomy, stworzone w latach 1974-1995 przez Józefa Kuszneruka. To tam znajdziemy m.in. informacje o początkach zagłębia paliwowo-energetycznego w Bełchatowie i jego funkcjonowaniu w kolejnych latach.

- Tę 21 letnią historię można prześledzić, niejako, dzień po dniu! - mówi Maciek Kuszneruk. - Okraszona jest barwnymi opisami mojego taty, który będąc inżynierem geologii górniczej pracował w KWB od samego jej początku. Zajmował się m.in. projektowaniem: odwodnienia, Odkrywki Bełchatów, Zwałowiska Zewnętrznego - obecnej Góry Kamieńsk. Pracę w kopalni zakończył na stanowisku Naczelnego Geologa.

Pomysł już spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców i internautów, gdy w nediach społecznościowych pojawiła się pierwsza informacja o planach digitalizacji Kronik Bełchatowskich.

- Wspaniała inicjatywa! - napisał jedne z internautów. - Nareszcie będzie można szybko poszukać ciekawych informacji z na temat historii miasta i regionu bełchatowskiego nie tracąc godzin, dni i tygodni na znalezienie czegokolwiek w internecie, często bez żadnego efektu.

Kroniki Bdełchatowskie Józefa Kuszneruka doczekają się wersji cyfrowej

Kroniki Bełchatowskie Józefa Kuszneruka doczekają się wersji...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto