PGE pozywa Greenpeace do sądu. Chodzi o kopalnię Bełchatów

Magdalena Buchalska-Frysz
Udostępnij:
Koncern PGE zapowiedział, iż pozwie do sądu Greenpeace Polska. Zdaniem koncernu, naruszone zostało dobre imię spółki

PGE pozywa Greenpeace do sądu

Prawdopodobnie to sąd rozstrzygnie, czy Greenpeace zniesławił Grupę PGE i naruszył dobre imię spółki. Koncern zamierza wystąpić na drogę sądową wobec aktywistów. Chodzi o grafiki przygotowane przez Greenpeace w których jest mowa jest m.in. o kopalni Bełchatów.

- W związku z bezprawnymi działaniami Fundacji Greenpeace Polska wobec PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. oraz bezprecedensowym naruszeniem dobrego imienia PGE, informujemy że podejmiemy wszelkie możliwe kroki na drodze prawnej w celu ochrony interesów PGE w tym zarówno na drodze cywilnej (ochrona dóbr osobistych) oraz drodze karnej (zniesławienie) - informuje PGE.

W styczniu Greenpeace przygotował w centrum Warszawy kampanię w której główną rolę grają zwierzęta - borsuk, foka, ryś i suseł, jednak w nieoczywistej postaci. Akcja to odpowiedź na wdrożoną pod koniec 2021 roku przez PGE kampanię "PGE Prowadzomy w zielonej zmianie", w której zwierzęta zachwalają zielone rozwiązania koncernu. W filmikach PGE zachęca m.in. do korzystania z e-boków i internetowego sklepu i eFaktury, wskazuje na inwestycje w odnawialne źródła energii.

- Wybór hasła „PGE Prowadzimy w zielonej zmianie” jest nieprzypadkowy. Jako PGE mamy argumenty, żeby odważnie mówić o tym, że prowadzimy w zielonej zmianie. Z jednej strony PGE to lider i najbardziej zaawansowana w dążeniu do neutralności klimatycznej grupa energetyczna w Polsce. Z drugiej strony, PGE to firma pomocna, opiekuńcza wobec Klientów, służąca im wiedzą i profesjonalnym doradztwem na zmieniającym się rynku – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - Aspirujemy do tego, aby marka PGE była postrzegana jako marka nowoczesna, dbająca o środowisko i działająca w zrównoważony sposób. W październiku ubiegłego roku przyjęliśmy strategię Grupy PGE do 2030 roku z perspektywą do 2050 roku, którą konsekwentnie realizujemy. Wpisanie Zielonej Zmiany w markę PGE jest oczywiste i niezbędne oraz zobowiązuje nas, jako lidera transformacji energetycznej w Polsce do dalszych działań i budowania silnej polskiej marki.

Aktywiści Greenpeace w odpowiedzi postanowili przygotować akcję, jak mówili, kampanię "obnażająca kłamstwa koncernu PGE dotyczące klimatu".

– Nie zgadzamy się na greenwashing PGE i kreowanie zielonego, przyjaznego ludziom i planecie wizerunku, przy jednoczesnym napędzaniu kryzysu klimatycznego. Chcemy, by ludzie mieli szansę poznać prawdę o PGE dlatego ruszamy z kampanią, w której pokazujemy rzeczywisty wpływ koncernu na klimat i przyrodę- mówi Piotr Wójcik, analityk sektora energetycznego w Greenpeace.

Jeden z ogromnych plakatów Greenpeace mówi o kopalni Bełchatów, umiejscowiony jest przy stacji metra Politechnika. To kilkunastometrowy mural z borsukiem. plakaty w mniejszej postaci znalazły się też na słupach ogłoszeniowych.

- Przytacza on obliczenia wykonane przez studentów AGH, że odkrywka Bełchatów, z której PGE wydobywa węgiel brunatny jest tak wielka, że mogłaby być grobowcem dla całej ludzkości - informują aktywiści Greenpeace. - Obliczenia te zostały potwierdzone przez Doktora z TikToka (dr Konrad Skotnicki - przyp. red.), który wyliczył, że w samej odkrywce Bełchatów zmieściłoby się ponad 10 miliardów standardowej wielkości trumien. Czyli około 2 miliardy więcej niż będzie potrzeba, jeśli dojdzie do katastrofy klimatycznej w pełnej skali.

Zdaniem Greenpeace, PGE zapowiedzia pozwu chce zastraszyć aktywistów, to też, jak uważają, odpowiedź na pozew, jaki organizacja w marcu 2020 roku złożyła przeciwko energetycznemu gigantowi. Chce, by PGE zastosowało rozwiązania, które sprawią, iż emisji gazów cieplarnianych z elektrowni należących do PGE GiEK będzie zerowa. Efektu oczekują najpóźniej do 2030 roku.

Mediacje w tej sprawie zerwano. Pierwsza rozprawa w związku z pozwem klimatycznym odbyć ma się w maju 2022 roku.

PGE pozywa Greenpeace do sądu. Chodzi o kopalnię Bełchatów

A to część filmów przygotowanych w ramach kampanii PGE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie