Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzka kuria nie uzgodniła z miastem nowego cennika opłat na cmentarzu w Bełchatowie. Wiele z nich poszło w górę

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Nowy cennik opłat na cmentarzu w Bełchatowie
Nowy cennik opłat na cmentarzu w Bełchatowie Arch. redakcji
Nie milkną kontrowersje wokół nowego cennika opłat cmentarnych obowiązujących od stycznia na cmentarzu w Bełchatowie. Wygląda na to, że miejscy urzędnicy niewiele mieli do powiedzenia, bo Kuria przesłała wykaz po czasie

Nowy cennik opłat na cmentarzu w Bełchatowie, styczeń 2022

Dziesięć pozycji opłat w cenniku więcej w stosunku do poprzedniego i 25 opłat w górę. tak przedstawia się nowy cennik opłat na cmentarzu w Bełchatowie.

Od kilku dni dokument wzbudza wiele kontrowersji wśród mieszkańców, nie tylko ze względu na wysokość opłat, ale też na niektóre, szczególnie nowe, pozycje, które zwiera. A to choćby opłata za wpuszczenie trumny do grobu, czy opłata za oprawę muzyczną.

Zapłacić trzeba nawet za wjazd taczką czy wózkiem ręcznym na cmentarz, jeśli chcemy np. dostarczyć na cmentarz coś cięższego, wjazd samochodem, wykopanie pnia drzewa, oczywiście postawienie nagrobka, kaplicę na pogrzeb, wykopanie grobu i wiele innych rzeczy.

W cenniku w górę poszło 25 opłat z dotychczasowych 41. Jak zapewnia Kuria, część z tych nowych nie obowiązuje w Bełchatowie płacić, jak choćby tych związanych z umieszczeniem trumny w grobie czy oprawą muzyczną, bo są to usługi wykonywane przez firmę pogrzebową czy parafię.

W cenniku jednak są, bo, jak twierdzi Kuria, został on ujednolicony. Problem jednak w tym, że cennik nie zawiera informacji o tym, które opłaty nie będą naliczane w konkretnym przypadku, np. w Bełchatowie.

Przypomnijmy, że bełchatowskim cmentarzem administruje Kuria Archidiecezji Łódzkiej. Ostatnia umowa została przedłużona w 2020 roku na 10 lat czyli do 2030 roku.

Jak tłumaczą przedstawiciele Kurii nowy cennik został ujednolicony dla wszystkich cmentarzy w Archidiecezji Łódzkiej administrowanych przez Kurię. Równocześnie ks. Paweł Kłys, rzecznik łódzkiej Kurii informuje, iż w przypadku Bełchatowa wykaz opłat jest uzgadniany z Urzędem Miasta.

Jednak wygląda na to, że w tym przypadku uzgodnień nie było.

Jak przyznaje Kryspina Rogowska, rzecznik prezydenta Bełchatowa, zgodnie z zapisami umowy dzierżawy zawartej między Miastem Bełchatów a Archidiecezją Łódzką (aneks nr 1/2020 z dnia 11 maja 2020 r.) każdorazowo wprowadzana zmiana w cenniku usług za liturgię pogrzebową powinna być uzgadniana z Miastem Bełchatów.

Jednak informacja o nowej wysokości opłat w cenniku, który obowiązuje na bełchatowskim cmentarzu od 1 stycznia 2022 roku wpłynęła do Urzędu Miasta Bełchatowa dopiero 4 stycznia 2022 roku. Miesiąc później, 5 lutego 2022, pojawiła się na stronach Biuletynu Informacji Publicznej miasta.

- W związku z tym 10 stycznia 2022 r., w imieniu Prezydenta Miasta Bełchatowa skierowane zostało pismo do Archidiecezji Łódzkiej z prośbą o przedstawienie informacji i wyjaśnień dotyczących wprowadzonych przez Archidiecezję Łódzką zmian w cenniku za wykonanie liturgii pogrzebowej na bełchatowskim cmentarzu - mówi Kryspina Rogowska.

Odpowiedź miasto otrzymało tydzień później. Kuria winą za niepoinformowanie miasta o nowym cenniku obarczyła osobę odpowiedzialną za korespondencję w Kurii, jak zapewniono wobec tego pracownika zostały już wyciągnięte konsekwencje służbowe.

- Archidiecezja Łódzka, w tym piśmie podała również powody, dla których został zmieniony cennik i niektóre punkty w nim zawarte - dodaje Kryspina Rogowska. - Jak podaje autor tego pisma, spowodowane to było koniecznością ujednolicenia cenników we wszystkich administrowanych przez Archidiecezję Łódzką cmentarzach, zgodnie z wytycznymi UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - przyp. red). - Wskazano również na rosnące koszty dotyczące np. wzrostu cen energii, kosztów pracowniczych, wzrostu cen materiałów budowlanych i przede wszystkim opłat związanych z utylizacją odpadów.

Zdaniem Marcin Rzepeckiego, radnego miejskiego, odpowiedzi Kurii są nielogiczne.

- Idąc tokiem myślenia Kurii jeśli chodzi np. o opłaty za oprawę muzyczna czy wpuszczenie trumny, tak samo nie powinny być pobierane w Bełchatowie opłaty np. za postawienie nagrobka, bo przecież płacimy za to firmie kamieniarskiej. To jakiś absurd i kolejny zapis, który jest, ale Kuria niby go nie stosuje. W regulaminie bełchatowskiego cmentarza znajduje się np. zapis o zakazie umieszczania ławek przy grobach. I Archidiecezja też odpowiada, że to zapis którego nie stosuje....

Przypomnijmy iż rocznie z tytułu dzierżawy Kuria Archidiecezji łódzkiej płaci miastu 15 tys. zł.

- Wysokość stawki czynszu dzierżawnego podlega corocznej waloryzacji, o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni, który publikowany jest w Dzienniku Urzędowym Prezesa GUS - uzupełnia Kryspina Rogowska.

Opłata za 2021 rok wyniosła 15 tys. 510 zł plus VAT.

Nowy cennik opłat na cmentarzu w Bełchatowie

Łódzka kuria nie uzgodniła z miastem nowego cennika opłat na...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto