Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzka Kuria odnosi się do nowego cennika opłat na cmentarzu w Bełchatowie. Jest drożej

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Nowy cennik opłat obowiązuje na cmentarzu w Bełchatowie od stycznia 2022
Nowy cennik opłat obowiązuje na cmentarzu w Bełchatowie od stycznia 2022 Arch. redakcji
Wiele opłat w górę i 10 nowych pozycji w cenniku. Tak wygląda obecnie, od stycznia 2022, cennik opłat na cmentarzu w Bełchatowie. Niektóre opłaty wzbudzają duże kontrowersje. - To, że są w cenniku, nie znaczy, że są pobierane - odbija piłeczkę Kuria Archidiecezji Łódzkiej. W temacie jest jednak kilka nieścisłości

Nowy cennik opłat na cmentarzu w Bełchatowie, styczeń 2022

Od stycznia obowiązuje nowy cennik opłat na cmentarzu w Bełchatowie. Dokument, kilka dni temu opublikowany na stronie Urzędu Miasta w Bełchatowie, wzbudził sporo kontrowersji, bo wiele z tych opłat poszło w górę.

W cenniku pojawiło się też dziesięć nowych pozycji, które jeszcze zwiększają koszty pogrzebu. Jak zapewnia jednak Kuria, części z nich, choć są w cenniku, jednak nie trzeba płacić. Problem w tym, że cennik nie zawiera takiej informacji...

Po co więc "martwe" opłaty figurują w cenniku? Informacje przekazane przez Archidiecezję nie do końca są spójne. Kuria twierdzi, że cennik jest jednolity dla wszystkich podległych jej cmentarzy, a jednocześnie, że w Bełchatowie jest uzgadniany z magistratem.

- Cenniki są ujednolicone na wszystkich cmentarzach administrowanych przez Archidiecezję Łódzką - mówi ks. Paweł Kłys, rzecznik Kurii. - W przypadku Bełchatowa wykaz opłat jest uzgadniany z Urzędem Miasta.

Przypomnijmy, w 2020 roku miasto przedłużyło umowę z Kurią na dzierżawę cmentarza na kolejne 10 lat, do 2030 roku. Poprzedni cennik obowiązywał od 2019 roku, teraz go zmieniono.

W nowym cenniku wiele opłat poszło w górę, w sumie na 41 dotychczasowych pozycji, zwiększyło się 25 opłat. Drożej trzeba zapłacić m.in. za plac na grób dziecięcy, plac na grób ziemny dla osoby dorosłej, wykopanie grobu, korzystanie z kaplicy, wjechanie samochodem, a nawet taczką czy wózkiem ręcznym na cmentarz.

W cenniku jest też dziesięć nowych opłat. Kilka z nich wzbudza oburzenie, jak choćby opłata za oprawę muzyczno-wokalną podczas pogrzebu.

- Jeśli płacę za kaplicę, to dlaczego mam osobno płacić za oprawę muzyczną - denerwuje się jeden z bełchatowian. - To szukanie na siłę pieniędzy.

Ksiądz Paweł Kłys uspokaja, że administracja nie pobiera opłat za usługę, której nie świadczy, więc nie ma mowy o dublowaniu opłat.

- Jeśli cmentarz zatrudnia organistę pobiera opłatę za jego usługę - wyjaśnia rzecznik Kurii. - W tym konkretnym przypadku parafie bełchatowskie sprawują liturgię pogrzebu z własnym organistą więc, choć jest taka pozycja w cenniku, nie jest ona pobierana - zapewnia.

Jeszcze większe kontrowersje wzbudza opłata za wpuszczenie trumny czy urny do grobu, bo taka też widnieje w cenniku.

- Mam wrażenie, że to jakiś żart - denerwuje się mieszkaniec Bełchatowa. - Przecież płacę firmie pogrzebowej za pełną obsługę, dlaczego miałbym płacić Kurii dodatkowe pieniądze za umieszczenie trumny w grobie. A jeśli nie zapłacę, to co? Postawią trumnę obok wykopanego grobu?

Ksiądz Kłys wyjaśnia zawiłości cennika:

- Analogicznie (jak w przypadku opłaty za oprawę muzyczną - przyp. red.) tak samo wygląda sytuacja w przypadku doniesienia i wpuszczania trumny lub urny do grobu - wyjaśnia ks. Kłys. - Jeśli wykonuje to wybrany przez rodzinę zakład pogrzebowy, cmentarz z tego tytułu opłat nie pobiera.

Nie cennik, a pokwitowanie...

Kontrowersje związane z opłatą za wpuszczenie trumny czy też urny do grobu wyjaśnia też ks. Robert Jantczak, inspektor ds. cmentarzy w Kurii Archidiecezji Łódzkiej.

- Inaczej jest w Łodzi, a inaczej w Bełchatowie - tłumaczy. - W Bełchatowie tę usługę wykonuje zakład pogrzebowy, w Łodzi funkcja zakładu pogrzebowego kończy się z przywiezieniem trumny czy urny na cmentarz. Resztą zajmuje się cmentarz i pobierana jest kwota za przetransportowanie trumny czy urny z kaplicy do grobu.

I studzi emocje związane z nowym cennikiem: Być może nie byłoby ich tak wiele, gdyby cennik zawierał dokładne informacje np. o tym, że części opłat w określonych sytuacjach ponosić, jak twierdzi Kuria, nie trzeba.

- Proponuję nie sugerować się tylko cennikiem, ale patrzeć na pokwitowanie i na to, czy dana pozycja na nim figuruje - sugeruje ks. Jantczak.- Robimy szum wokół czegoś, czego nie ma - mówi odnosząc się np. do opłaty za wpuszczenie trumny do grobu czy oprawę muzyczną. - Cennik jest taki sam na wszystkich cmentarzach, z tym, że nie wszędzie te same usługi są wykonywane przez cmentarz, niektóre są wykonywane przez zakłady pogrzebowe. Wówczas taka usługa nie jest brana pod uwagę przy kosztach pochówku.

Jak zapewnia więc, np. w Bełchatowie opłata za oprawę muzyczną, czyli grę na organach przez organistę podczas liturgii, nie będzie pobierana. Ksiądz uspokaja również, że dodatkowego kosztu nie będą też ponosić osoby, które na ceremonię pogrzebową zamówią np. skrzypka, trębacza czy orkiestrę górniczą (oczywiście nie chodzi tu o opłatę za samą usługę muzyczną).

Poprzedni cennik, jak mówi ks. Robert Jantczak, obowiązywał przez sześć lat. Na jakiej podstawie Kuria ustala nowe ceny?

- Ustala się kwoty na podstawie doświadczenia z lat poprzednich - tłumaczy. - Proszę spojrzeć, jak przez te sześć lat wzrosły koszty wody czy wywozu śmieci, a ceny się nie zmieniały. Nie wiemy, jak długo będzie obowiązywał ten obecny cennik.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy też Urząd Miasta w Bełchatowie. Czekamy na udzielenie informacji.

Na terenie Archidiecezji Łódzkiej Kuria zarządza ok. 20 cmentarzami, oprócz Łodzi i Bełchatowa, m.in. w Piotrkowie Tryb., Tomaszowie, Pabianicach Zgierzu, Aleksandrowie Łódzkim, Konstantynowie i w Brzezinach.

Nowy cennik opłat obowiązuje na cmentarzu w Bełchatowie od stycznia 2022

Łódzka Kuria odnosi się do nowego cennika opłat na cmentarzu...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto