Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ruszy we wrześniu. Każdy może pomóc ją tworzyć

Ewa Drzazga
Bełchatów. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie całego kraju ma ruszyć już we wrześniu. Każdy z mieszkańców może pomóc w jej tworzeniu i zgłaszać zagrożenie, które dostrzegł w danym miejscu. Do policjantów będzie należała jego weryfikacja. Na razie bełchatowscy policjanci w towarzystwie policyjnej maskoti - Komisarza Błyska, promują mapę wśród mieszkańców.

Bełchatów. Krajowa Mapa Zagrożeń już we wrześniu ruszy na terenie całego kraju. W tym projekcie chodzi o to, by mieszkańcy mieli do dyspozycji interaktywne narzędzie, które pozwoli im na przekazywanie informacji o zaobserwowanych zagrożeniach oraz o miejscu ich występowania. Sami też będą mogli dzięki tej mapie dowiedzieć się, czy ich okolica jest bezpieczna.

Zgłoszenie będzie proste. Na stronie internetowej bełchatowskiej policji znajdziemy link odsyłający do Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na mapie należy znaleźć interesującą nas lokalizację (działa to na zasadzie Geoportalu). Gdy już obszar wybierzemy, pokaże nam się lista kategorii zgłoszeń. Jest ich kilkadziesiąt - od złej organizacji ruchu, przez zdarzenia z udziałem zwierząt leśnych, wypalanie traw, po akty wandalizmu czy spożywanie środków odurzających albo alkoholu w miejscach publicznych.

- Każde takie zgłoszenie będzie weryfikowane przez policjantów - zaznacza podinsp. Tomasz Jędrzejczyk, zastępca powiatowego komendanta policji w Bełchatowie, który o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpoeczeństwa opowiadał radnym na ostatniej sesji rady powiatu zachęcając ich jednocześnie do rozpropagowania wśród mieszkańców tego projektu.

Jak zaznaczał podinsp. Jędrzejczyk, celem tej inicjatywy jest aktywne włączanie się mieszkańców w budowanie bezpieczeństwa, poprzez przekazywanie swoich spostrzeżeń o zaobserwowanych zagrożeniach i miejscach ich występowania. W ten sposób każdy może mieć swój wkład w budowaniu bezpieczeństwa w regionie w którym mieszka. Natomiast policjanci dzięki nowemu narzędziu będą mieli dostęp do bieżących informacji o występujących problemach co pozwoli im szybciej reagować na różnego typu zagrożenia.

Trzeba jednak pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłoszeń alarmowych i nie zastępuje nr 112 czy 997.

O tym, jak działa projekt, policjanci będą informować mieszkańców podczas Powiatowego Pikniku Policyjnego, który będzie towarzyszył w niedzielę, 4 wrzesnia, Dożynkom Powiatowym w Wadlewie. Oprócz tego będą tam prezentację policyjnego sprzetu, pokazy tresury psów policyjnych czy symulacja napadu na konwój.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA ZNAJDZIESZ TUTAJ

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto