Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów: Groźni cyberprzestępcy nadal atakują. Policja apeluje o czujność

Redakcja
Przestępcy internetowi szukają różnych sposobów, aby wyłudzić pieniądze od użytkowników w sieci
Przestępcy internetowi szukają różnych sposobów, aby wyłudzić pieniądze od użytkowników w sieci Archiwum Polskapresse
Policja ostrzega mieszkańców przed oszustami internetowymi, którzy wyłudzają pieniądze oszukując „na BLIK-a”. Osób, które dały się nabrać, jest niestety coraz więcej. W jaki sposób działają internetowi przestępcy?

Funkcjonariusze z bełchatowskiej policji ostrzegają mieszkańców przed coraz bardziej powszechną metodą działania cyberprzestępców. Na czym ona polega?

Oszuści podszywają się pod osoby znajome na jednym z portali internetowych i proszą o wygenerowanie i przesłanie kodu BLIK. W ostatnich tygodniach policjanci z bełchatowskiej komendy otrzymują coraz więcej zgłoszeń od pokrzywdzonych osób z terenu powiatu bełchatowskiego.

- Apelujemy o rozwagę przy podawaniu kodów do kont internetowych, nawet jeśli osoba podaje się za bliską znajomą czy członka rodziny - ostrzegają policjanci.

Podobnie było w przypadku 20-letniej mieszkanki gminy Rusiec, która za pośrednictwem popularnego komunikatora została poproszona o płatność BLIK-iem. Oszust podszywający się za znajomego zwrócił się z prośbą, aby kobieta udzieliła mu wsparcia finansowego. 20-latka podała kod BLIK, jednak zanim autoryzowała przelew w aplikacji mobilnej banku, jej niepokój wzbudził fakt, że w wiadomości podane było, że pieniądze zostaną wypłacone w bankomacie w Krakowie.

Oszust szybko wytłumaczył, że czasem tak po prostu jest, co było oczywiście nieprawdą. Następnie sprawca poprosił ją o podanie kolejnego kodu BLIK. Tym razem, pomimo wątpliwości, kobieta zaakceptowała transakcję. Po chwili okazało się, że została oszukana, a z jej konta bankowego zniknęła spora suma pieniędzy.

- Naszą czujność powinna zbudzić presja czasu i tzw. „pilne” potrzeby gotówkowe. Warto również zweryfikować wiadomość przesłaną na komunikator poprzez kontakt telefoniczny z osobą potrzebującą pomocy - mówi Iwona Kaszewska z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.

Jak informuje bełchatowska policja, w tym roku funkcjonariusze z wydziału zajmującego się przestępczością internetową otrzymali w sumie siedem zgłoszeń dotyczących wspomnianych przypadków. - Pięć postępowań wciąż jest w toku, natomiast w dwóch przypadkach sprawy zostały umorzone ze względu na brak możliwości wykrycia sprawy - mówi Iwona Kaszewska.

W zgłoszonych na policję sprawach, poszkodowane osoby, udostępniając przestępcom kod BLIK, straciły od kilkuset do tysiąca złotych.

To jednak nie pierwsze tego typu przypadki wyłudzania pieniędzy przy pomocy komunikatora na Facebooku. W ubiegłym roku bełchatowianka padła ofiarą oszusta, która włamał się na konto jej znajomej, po czym podszywając się pod nią, poprosił o wysłanie sms-a w rzekomym konkursie, który kosztował kilkaset złotych. Oszust podobne wiadomości wysłał do pozostałych osób, które jednak zostały już w porę ostrzeżone.

Specjaliści zajmujący się przestępczością internetową zwracają uwagę, że niezwykle istotne w obronie przed cyberprzestępcami jest również pamiętanie o zabezpieczeniach, m.in. o trudnych do złamania hasłach komputera, poczty służbowej.

Hasła powinny być trudne do rozszyfrowania. Odradzają też wpisywanie imion bliskich osób, nazw firmy, w której się pracuje. Ważna jest też ostrożność i czujność podczas odbierania poczty internetowej, bo to może grozić potencjalnym włamaniem lub wprowadzeniem wirusa do komputera.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto