Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbórka 2023. Spotkanie jubilatów, emerytów i rencistów kopalni Bełchatów. Wręczono setki odznaczeń FOTO, VIDEO

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Bełchatowie rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami Barbórki czyli górniczego święta. Dziś przedstawiciele kopalni i koncernu PGE GIEK spotkali się m.in. z jubilatami i emerytami. Wręczono setki odznaczeń i szpady górnicze

Spotkanie z okazji Barbórki w Bełchatowie

W Bełchatowie czuć już przedsmak zbliżającej się Barbórki czyli górniczego święta. A to w mieście, które przecież dzięki powstaniu kopalni i elektrowni tak prężnie się rozwinęło, bardzo ważne święto.

W piątkowe popołudnie odbyło się barbórkowe spotkanie organizowane z myślą o osobach, które obchodzą jubileusze pracy w kopalni, ale też emerytach i związkowcach.

To właśnie im dziś za pracę dziękował Krzysztof Rośniak, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Słowa podziękowań skierował też m.in. Waldemar Lutkowski, jeszcze do niedawna szef jednego z kopalnianych związków zawodowych, a dziś przedstawiciel załogi w zarządzie koncernu PGE GIEK do którego należą m.in. kopalnia i elektrownia Bełchatów.

Tradycyjnie co roku podczas takiego spotkania wręczane są medale i odznaczenia. Z okazji Barbórki wręczono kilkaset wyróżnień różnego rodzaju. 25 osób odebrało odznakę honorową „Zasłużony dla Górnictwa Rzeczypospolitej Polskiej”, odznaczenie „Zasłużony dla Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów” otrzymało 70 osób. Podczas akademii wręczono też 9 Honorowych Szpad Górniczych.

Podczas uroczystości uhonorowano też osoby, które z branżą górniczą związane są od lat. Jubileuszowymi Odznakami za wieloletnią pracę zawodową w górnictwie zostanie uhonorowanych ogółem 119 pracowników bełchatowskiej kopalni. Odznakę Złotą z okazji 50-lecia pracy otrzymało 17 osób, srebrną przyznawaną z okazji 35-lecia pracy wręczono 60 osobom, natomiast brązową (25 lat pracy) przyznano 25 pracownikom.

Wręczono też medale okolicznościowe w uznaniu za lata pracy, które otrzymało 302 pracowników i byłych pracowników kopalni, którzy odeszli już na emeryturę lub rentę.

Podczas tej akademii wręczane są też odznaczenia organizacji związkowych i stowarzyszeń, które odebrały w sumie 144 pracowników.

Podczas uroczystości podsumowano też mijający rok, m.in. pod względem wydobycia węgla.

- Mijający rok to dla kopalni kolejny bardzo intensywny i owocny w nowe wyzwania, a zarazem trudny ze względu na sytuację zewnętrzną wokół energetyki konwencjonalnej - powiedział dyrektor kopalni Bełchatów. - Pomimo tego wydobyliśmy ponad 26,7 mln ton węgla i jeśli nic się nie zmieni, to na koniec roku wydobędziemy 30,5 mln ton.

A przed bełchatowskimi górnikami tradycyjne obchody Barbórki, która przypada 4 grudnia. W Bełchatowie uroczystość centralna PGE GIEK odbędzie się jednak w piątek, 1 grudnia. Będzie msza, pochód górniczy i uroczysta akademia na której też wręczane będą medale i odznaczenia.

Zapraszamy też do obejrzenia naszej drugiej galerii zdjęć z uroczystości.
WRĘCZONO MEDALE I ODZNACZENIA Z OKAZJI BARBÓRKI
Wkrótce także materiał video z akademii.

Akademia barbórkowa jubilatów, emerytów i rencistów kopalni Bełchatów

Barbórka 2023. Spotkanie jubilatów, emerytów i rencistów kop...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto