Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Związkowcy protestować będą przed siedzibą PGE GIEK w Bełchatowie Jakie mają postulaty?

Redakcja
Związkowcy manifestować będą w piątek przed siedzibą PGE GIEK. Nastroje w Bełchatowie tonował prezes Wojciech Dąbrowski

W piątek, 3 lipca, związkowcy z firm grupy PGE protestować będą przed siedzibą PGE GIEK w Bełchatowie.

Postulatów mają kilka. W środę nastroje tonował Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, który przyjechał do Bełchatowa.

W południe przed siedzibą PGE GIEK rozpocznie się protest związkowców. Jak zapowiadają w pikiecie weźmie udział 150 osób, by dostosować się do obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Manifestacja związana jest z aktualną sytuacją w branży, a właściwie planami, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość bełchatowskiego zagłębia górniczo-energetycznego.

Jeden z najważniejszych tematów, który spędza sen z powiek pracownikom kopalni, to kwestia ewentualnego wydzielenia z PGE do osobnej spółki aktywów węglowo-energetycznych. Podczas dzisiejszej pikiety związkowcy domagać się będą odejścia od tego pomysłu.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE o wydzielaniu aktywów węglowych

- W przeciągu najbliższych 20-25 lat czeka nas potężna zmiana polskiej energetyki - mówił w Bełchatowie prezes Wojciech Dąbrowski. - Prawdopodobnie jej konsekwencją będzie zaprzestanie używania węgla jako naszego paliwa podstawowego. Mamy na to jasny pomysł, uważamy, że sensowne byłoby powołanie osobnego podmiotu podlegającego Skarbowi Państwa, który nadzorowałby źródła oparte o paliwo węglowe. Pozostała działalność zostałaby wydzielona i mogłaby dalej realizować plan polegający na transformacji polskiej energetyki ku źródłom odnawialnym.

Jak zapewniał, plany te będą przeprowadzone w ścisłej współpracy ze stroną społeczną. - Sami tych zadań nie przeprowadzimy, nawet nie myślimy, by robić to w sposób siłowy - zapewnił prezes PGE. Nie ukrywał jednak, że pomysł wydzielenia aktywów to jedyna szansa, by PGE mogło dalej funkcjonować.

- Dziś pozyskanie taniego finansowanie jest niemożliwe dla przedsiębiorstw, które posiadają w swoich zasobach źródła węglowe. Wydzielenie aktywów jest jedyną alternatywą byśmy mogli dalej funkcjonować - przekonywał w Bełchatowie.

Jak mówił, jeśli zapadnie decyzja iż projekt będzie realizowany, wszystko to odbędzie się zapewne w perspektywie około dwóch lat.

Koncesja dla odkrywki Złoczew jednym z tematów

Podczas protestu nie może też zabraknąć kwestii odkrywki Złoczew. Manifestujący oczekują podjęcia decyzji o przyznaniu koncesji na wydobywanie węgla brunatnego z odkrywki „Złoczew”, oraz docelowej koncesji do roku 2044 dla Turowa.

- Czekamy na uzyskanie na koncesji, ale ostateczne podjęcie decyzji o realizacji tej inwestycji będzie się wiązało z sytuacją w Komisji Europejskiej. Będziemy musieli wziąć wszystkie za i przeciw - kwestie społeczne, ekonomiczne i techniczne. Ta inwestycja jest wpisana jako jedna z inwestycji strategicznych w naszej agendzie, ale ostateczna decyzja będzie poparta wcześniejszymi analizami. Nie możemy realizować tak potężnej inwestycji w oderwaniu od tego, co nas otacza. Przede wszystkim pod uwagę brane będą względy ekonomiczne.

Pikieta to też manifestacja w obronie miejsc pracy. Jedno z żądań, które przedstawili związkowcy dotyczy „zaprzestania dalszych zwolnień i przywrócenia wszystkich zwolnionych i wyrzuconych na bruk pracowników PGE i PGE GiEK ”.

Związkowcy domagają się określenia jasnej polityki energetycznej prowadzonej przez Rząd RP, dialogu społecznego, zaprzestania działań zmierzających do likwidacji ośrodków wypoczynkowych w okolicach Bełchatowa oraz pilnego spotkania z premierem przy udziale Ministra Aktywów Państwowych.

Dziś wysłali petycję do premiera. Najważniejsze postulaty to:

  • Odstąpienie od wydzielania aktywów węglowych z GK PGE S.A.

  • Podjęcie zdecydowanych działań zmierzających do przyznania Koncesji dla KWB Bełchatów na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża "Złoczew"

  • Przyznanie Koncesji docelowej na wydobywanie węgla brunatnego do roku 2044 dla KWB Turów.

Związkowcy zapowiadają, iż z pewnością nie będzie to ich ostatnia manifestacja w tej kwestii.

ZOBACZ: PGE WSPIERAĆ BĘDZIE FINANSOWO GKS BEŁCHATÓW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto