Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze gminy sięgnęły po pieniądze z Kleszczowa. Na co je wydadzą?

Magdalena Buchalska-Frysz
Polska Press/arch. gmin
Pierwsze gminy złożyły do gminy Kleszczów w wnioski w programie tzw. „janosikowe plus”. Pieniądze już zostały przyznane. Na co planują wydać je samorządy z naszego powiatu?

Trzy samorządy złożyły na razie wnioski na inwestycje, które gmina Kleszczów wesprze pieniędzmi z Solidarnościowego Funduszu Rozwoju Lokalnego czyli tzw. „janosikowego plus”.

O pieniądze wystąpiła gmina Drużbice, która otrzyma blisko 170 tys. zł wsparcia na modernizację drogi Wdowin Kolonia - Suchcice oraz 500 tys. zł na budowę sali gimnastycznej w Wadlewie.

Z kleszczowskich pieniędzy inwestować na swoim terenie będzie też gmina Kluki, która złożyła wnioski o dofinansowanie kilku zadań.

Na budowę boiska piłkarskiego i siłowni zewnętrznej w Nowym Janowie Kleszczów przekaże 9 tys. 100 zł, budowa siłowni zewnętrznej oraz placu zabaw dla dzieci we wsi Roździn wsparte zostanie kwotą 100 tys. zł, na budowę gminnej drogi w Strzyżewicach przekazane zostanie 350 tys. zł.

Gmina wystąpiła też o 300 tys. zł na budowę drogi wewnętrznej w Parznie, 250 tys. zł na drogę wewnętrzną w Klukach. W zadaniach znalazła się też rozbudowa sieci wodociągowej Ścichawa-Kaszewice, na którą Kleszczów w ramach Funduszu przekaże 30 tys. zł), budowa siłowni zewnętrznej w Zarzeczu - 50 tys. zł) oraz zakup ciężkiego wozu strażackiego dla OSP w Klukach, który kleszczowski samorząd wesprze kwotą 200 tys. zł.

Pieniądze trafią też do gminy Lgota Wielka położonej w powiecie radomszczańskim. Przeznaczone zostaną na drogi oraz przebudowę budynku w Bru-dzicach na mieszkania. Lgota Wielka otrzyma w sumie blisko 1 mln 300 tys. zł.

W grudniu ubiegłego roku gmina Kleszczów zdecydowała o utworzeniu Funduszu, który ma wspomagać finansowo gminy znajdujące się w zasięgu oddziaływania bełchatowskiej kopalni.

Sygnatariuszami porozumienia są gminy bezpośrednio sąsiadujące z gminą Kleszczów, czyli gminy Bełchatów, Kluki i Szczerców (w powiecie bełchatowskim), gminy Dobry-szyce, Kamieńsk i Lgota Wieka (powiat radomszczański) oraz gmina Sulmierzyce (powiat pajęczański), pozostałe gminy powiatu bełchatowskiego, czyli Drużbice, Zelów, Rusiec i miasto Bełchatów oraz samorząd powiatu bełchatowskiego.

Przy tym gminy, które same są płatnikami „janosikowego” nie będą beneficjentami Solidarnościowego Funduszu Rozwoju Lokalnego (choć pozostaną sygnatariuszami porozumienia). Kwota „janosikowego plus” w tym roku będzie więc dzielona między 10 samorządów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto