Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Bełchatów truje rtęcią najbardziej w Europie

Maciej Wiśniewski
archiwum Polska Press
Elektrownia Bełchatów przez ostatnie lata zaniżała dane dotyczące emisji trującej rtęci do atmosfery. Pomiary pokazały, że jej emisja jest aż o 1700 proc. większa, niż deklarował energetyczny gigant z Bełchatowa, który truje rtęcią najbardziej w Europie. Co ciekawe, nie ma to większego wpływu na stężenie tego pierwiastka w woj. łódzkim.

Dane z Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (E-PRTR) są szokujące. Okazuje się, że Elektrownia Bełchatów wypuściła w 2016 r. do atmosfery 2,82 tony rtęci. Sucha liczba niewiele mówi, ale jest druzgocąca dla elektrowni w zestawieniu z danymi z lat poprzednich, kiedy to informowano, że emisja rtęci wynosiła... 160 kg. Skąd taka różnica? Przed 2016 r. emisję obliczano na podstawie średniej ilości spalanego węgla. Prowadzenie pomiarów w elektrowniach o mocy powyżej 500 MW wprowadziła unijna dyrektywa.

- To wprowadzanie w błąd całego świata nauki. Ludzie piszą na podstawie tych danych prace magisterskie - komentuje dr hab. Leszek Pazderski, ekspert Greenpeace’u Polska. - To ośmiesza państwo polskie. Nie jesteśmy bananową republiką, tylko krajem Unii. Nie można raz wykazywać emisji na poziomie 160 kg, a następnie 2,82 tony.

W koncernie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, któremu podlega elektrownia, podkreślają, że do 2016 r. wyliczeń emisji rtęci dokonywano na podstawie wskaźników opracowanych przez jedną z uczelni i wytycznych generalnego inspektora ochrony środowiska.

Ale i dane podane w raporcie E-PRTR też są pewnym szacunkiem, bo jak podkreśla Sandra Apanasionek, rzeczniczka PGE GiEK - pomiary przeprowadzono raz w roku, w dwóch godzinnych sesjach dla każdego przewodu w kominie. Dane więc są uśrednione, a dalsze pomiary pokazują, że w ciągu doby wahania natężenia emisji rtęci dochodzą do 75 proc.

- Dokładny wynik uzyskany będzie dopiero przy pomiarach ciągłych - podkreśla rzeczniczka koncernu. - Rozpoczęcie pierwszego ciągłego pomiaru w Elektrowni Bełchatów nastąpi w przyszłym roku, a więc na dwa lata przed wejściem w życie konkluzji BAT - dodaje.

Konkluzja BAT to kolejny unijny dokument. Został opracowany w ubiegłym roku i zakłada surowe limity dla emisji także innych substancji do atmosfery, jak siarka, azot i pyły zawieszone. Zacznie obowiązywać w 2021 r.

Raport E-PRTR pokazuje, że bełchatowska elektrownia truje rtęcią najbardziej w Europie. Prawie cztery razy bardziej od drugiej na liście niemieckiej elektrowni w miejscowości Jänschwalde (743 kg). Ale niemieckie elektrownie mają z rtęcią też duży problem, bo zajmują na liście pięć kolejnych pozycji za Elektrownią Bełchatów.

Rtęć jest szkodliwa dla zdrowia, zwłaszcza w formie związków organicznych, które przenikają do łańcucha pokarmowego.

- Po pierwiastkach promieniotwórczych rtęć to jeden z najbardziej toksycznych pierwiastków - zaznacza dr Pazderski.

Tyle że - jak podkreślają eksperci - to wcale nie oznacza, że rtęć emitowana do atmosfery w Elektrowni Bełchatów stwarza szczególne zagrożenie dla mieszkańców woj. łódzkiego.

Dr Janusz Zyśk z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej tłumaczy, że 1/3 krążącej w ziemskiej atmosferze rtęci pochodzi z działalności człowieka, ale polskie elektrownie odpowiadają za mniej niż 10 proc. rtęci, która osiada w Polsce. Reszta w większości pochodzi z innych krajów.

- Rtęć potrafi kilka razy okrążyć ziemię, zanim zostanie zdeponowana, więc ta wyemitowana w Bełchatowie może spaść na drugim końcu świata - podkreśla dr Zyśk. - Stężenie rtęci jest na podobnym poziomie nad półkulą północną. I w Bełchatowie, i w Łodzi może mieć taki sam poziom jak na Islandii.

W poprzednim tygodniu polski rząd przyjął program dla górnictwa węgla brunatnego, który zapowiada inwestycje w tym sektorze. Media publikowały wypowiedź wiceministra energii Grzegorza Tobiszewskiego, który powiedział, że nie ma pytania, czy powstanie kopalnia Złoczew (pow. sieradzki), ale kiedy. Nowa odkrywka przedłuży żywotność Elektrowni Bełchatów, gdy skończy się węgiel w tamtejszej kopalni.

Do 2021 r. elektrownia będzie musiała wypełnić rygorystyczne limity emisji zanieczyszczeń, zgodnie z konkluzją BAT.

Od 2011 r. wspólnie z Politechniką Łódzką opracowuje innowacyjną technologię usuwania rtęci ze spalin.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto