Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nitro-Chem usunął pojemniki z toksyczną substancją z nielegalnego składowiska w Chabielicach (gmina Szczerców)

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Firma Nitro-Chem usunęła ze składowiska w Chabielicach 13 pojemników
Firma Nitro-Chem usunęła ze składowiska w Chabielicach 13 pojemników Gmina Szczerców
Toksyczne odpady pochodzące z produkcji prowadzone przez firmę Nitro-Chem zniknęły z nielegalnego składowiska w Chabielicach. Dziś firma odebrała ostatnie pojemniki. Na składowisku wciąż pozostaje jednak wiele innych odpadów

Nitro-Chem zabrał pojemniki ze składowiska w Chabielicach

Nielegalne składowisko w Chabielicach to tylko jedno z wielu takich w Polsce. Od lat trwa walka o usunięcie znajdujących się w takich miejscach odpadów, często bardzo niebezpiecznych dla otoczenia i znajdujących się nierzadko w pobliżu domostw. Teraz część z nich udało się usunąć ze składowiska w Chabielicach.

Zadania podjęła się spółka Nitro-Chem z Bydgoszczy, która ze składowiska usunęła odpady pochodzące z produkcji w jej zakładach. Jak ustalili reporterzy TVN, znajdują się tam tzw, wody czerwone pochodzące z produkcji trotylu, wytwarzanego właśnie przez Nitro-Chem,

Działania w tej sprawie rozpoczęły się jesienią zeszłego roku. Wówczas przedstawiciele Nitro-Chemu i Polskiej Grupy Zbrojeniowej pojawili się w Chabielicach, by sprawdzić, co znajduje się na składowisku. Ostatecznie udało się porozumieć w tej sprawie z gminą Szczerców. Spółka zobowiązała się zabrać "swoje" odpady.

Na początku grudnia z spółka usunęła cztery pojemniki, tzw. mauzery", dziś zabrała ostatnich dziewięć.

- Porozumienie zakłada w pierwszym etapie utylizację trzynastu pojemników typu „mauser” o pojemności około tysiąca litrów z odpadami wytworzonymi w Nitro-Chemie - informuje gmina Szczerców.

Przedstawiciele gminy przypominają, iż prowadzone czynności są pokłosiem śledztwa prokuratorskiego, w wyniku którego udało się ustalić, że na sto przebadanych pojemników trzynaście z nich zawiera odpady Nitro-Chemu.

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Spółka ostatecznie zutylizowała odpady porzucone w wyniku przestępczej działalności na terenie miejscowości Chabielice - mówi Dominik Sawicki, prezes Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” S.A. - Postępując konsekwentnie i odpowiedzialnie doprowadziliśmy temat do końca. Naszym celem była nie tylko utylizacja odpadów, ale także przeprowadzenie tego w sposób, który minimalizuje wpływ na środowisko. Zobowiązania Spółki do dalszego uczestniczenia w procesie usuwania odpadów pochodzących z działalności „Nitro-Chem” S.A. obejmować będą partycypowanie w kosztach utylizacji, którą Gmina Szczerców podejmie w trybie artykułu 26a ustawy o odpadach - podkreśla Dominik Sawicki.

Niestety substancje zabrane przez Nitro-Chem to tylko ułamek zalegających tam odpadów. Sprawa nielegalnego składowiska odpadów w Chabielicach ujrzała światło dzienne w 2020 roku. Okazało się, że prywatny teren ten został wynajęty przez firmę z Warszawy na myjnię dla samochodów ciężarowych.

Wkrótce jednak zaczęły tam pojawiać się ogromne ilości zbiorników z zawartością niewiadomego pochodzenia. Po ludziach, którzy wynajęli teren, ślad natomiast zaginął, a ich telefony zamilkły. Oszacowano, iż w Chabielicach stoi kilka tysięcy pojemników, z których niewiadomego pochodzenia substancja sączyła się do gleby.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Firma Nitro-Chem usunęła ze składowiska w Chabielicach 13 pojemników

Nitro-Chem usunął pojemniki z toksyczną substancją z nielega...

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto