MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatowianin w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej? Będzie nowy zarząd, znamy nazwiska ZDJĘCIA

Marcin Darda
Marcin Darda
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ma nową radę nadzorczą, a niebawem w jego nowoczesnej siedzibie, zasiądzie nowy prezes i wiceprezes. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, będą to  politycy Trzeciej Drogi, czyli związani z Polską 2050 Szymona Hołowni i Polskim Stronnictwem Ludowym.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ma nową radę nadzorczą, a niebawem w jego nowoczesnej siedzibie, zasiądzie nowy prezes i wiceprezes. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, będą to politycy Trzeciej Drogi, czyli związani z Polską 2050 Szymona Hołowni i Polskim Stronnictwem Ludowym. archiwum
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ma nową radę nadzorczą, a niebawem zostanie powołany nowy zarząd. W jego skład wejdą politycy Trzeciej Drogi, czyli związani z Polską 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Czym zajmują się wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej?

WFOŚiGW to instytucja marszałkowska, dysponująca 300 mln zł budżetu na inwestycje ekologiczne, dotująca samorządy jak i klientów indywidualnych. Stąd od lat stanowiska w zarządzie są nie tylko dobrze opłacanymi synekurami (zarobki prezesa to obecnie około 23 tys. zł brutto miesięcznie - red.), ale bywały też wizerunkowo dogodnymi do budowania kapitału politycznego, prezesi zaś wywodzą się wprost z nadania partyjnego, choć bywały wyjątki.

Od jesieni 2017 roku Funduszem zarządza Wojciech Miedzianowski (PiS), były radny powiatu łowickiego, wiosną 2018 r. skład zarządu uzupełniono o dr Annę Górczyńską, specjalistkę od prawa zamówień publicznych, prywatnie zaś małżonkę Andrzeja Górczyńskiego, wówczas radnego sejmiku, dziś wciąż członka zarządu województwa łódzkiego (w nadchodzących wyborach samorządowych kandydat z listy PiS w okręgu nr 2 do łódzkiego sejmiku - red.). Ta dwójka niebawem straci posady, bo zarówno Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jak administracja wojewody łódzkiego, wymieniły już trzon rady nadzorczej WFOŚiGW, a ta - już w nowym składzie - wysłała do marszałka województwa Grzegorza Schreibera (PiS) wniosek o zmiany w zarządzie.

Nową przewodniczącą rady nadzorczej została Izabela Werśniak-Masri z ministerstwa klimatu, za poprzedniego rządu PO-PSL również zasiadająca w radzie łódzkiego WFOŚiGW. Prócz niej do rady powołano także Mariolę Hernas, Aleksandrę Makowską i Katarzynę Krawczyk, zaś wiceprzewodniczącym i zarazem jedynym członkiem z poprzedniego składu rady, jest przedstawiciel sejmiku, Janusz Ciesielski, radny klubu PiS.

Niedługo po tym, jak w grudniu powołano nowy rząd, w Łodzi mówiło się, że WFOŚiGW politycznie przejmie Trzecia Droga i wszystko ku temu zmierza. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, kandydatem na prezesa WFOŚiGW, którego nazwisko znalazło się we wniosku o powołanie wysłanemu do marszałka został Piotr Kopek. To bełchatowianin, w latach 1998-2010 radny miasta, także m.in. były powiatowy rzecznik konsumentów. W 2006 roku kandydował na prezydenta Bełchatowa jako kandydat popierany przez Stowarzyszenie Ziemia Bełchatowska, wszedł nawet do drugiej tury, ale przegrał z Markiem Chrzanowskim (61,03 proc. do 37,98 proc. głosów). Później był m.in. menedżerem w spółce branży przetwórstwa mięsnego Pamapol w Ruścu, potem w zakładach Zbyszko, zaś w 2014 r. został prezesem WOD-KAN, spółki miejskiej w Bełchatowie. Po odwołaniu w 2019 r. pracował w spółce Grot. Od 2021 r. jest dyrektorem zarządzającym w innym zakładzie produkcyjnym. Kopek jest wiceszefem regionu łódzkiego Polski 2050 Szymona Hołowni. W wyborach do Sejmu z okręgu piotrkowskiego z trzeciego miejsca listy zdobył piąty wynik na liście Trzeciej Drogi (2 tys. 313 głosów - 0,58 proc.). Kandydatem na wiceprezesa jest z kolei Jerzy Kaczmarek, były starosta radomszczański, związany z PSL.

Jeśli marszałek odmówi odwołania obecnego zarządu i powołania nowego składu, rada nadzorcza będzie mogła zmian dokonać sama. Możliwe, że nowy zarząd powołany będzie na posiedzeniu 21 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto