Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Długie terminy, ogromne kolejki w wydziale komunikacji w Bełchatowie. Co na to urzędnicy?

MBF
Problemy z terminami i ogromne kolejki, z tym borykają się ostatnio petenci w wydziale komunikacji bełchatowskiego starostwa. Jak sytuację tłumaczą urzędnicy i czy mają rozwiązanie?

Pani Elżbieta, mieszkanka Bełchatowa, chciała tylko odebrać dowód rejestracyjny samochodu. Kiedy jednak weszła do budynku okazało się, że kolejka do informacji zakręca aż do drugiego korytarza. Po 40 minutach czekania zrezygnowała.

- Nie miałam już czasu i postanowiłam przyjść innego dnia - mówi. - Okazało się, że wcale nie było lepiej. Jestem zszokowana, bo przecież załatwiam takie rzeczy w wydziale komunikacji nie pierwszy raz i nigdy nie było takiej sytuacji. Wiem, że mój znajomy stał półtorej godziny, by odebrać dowód rejestracyjny.

Trudno też teraz „od ręki” umówić się na rejestrację auta. Zgodnie z nowymi przepisami właściciel ma 30 dni od kupna auta na jego zarejestrowanie. Jeśli tego nie zrobi, może spodziewać się wysokich kar. Tymczasem internetowy kalendarz rezerwacji terminów, w środę, 26 lutego, najbliższy wolny termin wskazywał na... 26 i 27 marca. - A co, jeśli kupiłbym auto 26 lutego wieczorem i nie dałbym rady umówić się już na termin 26 marca? Nie ze swojej winy nie mógłbym zmieścić się w tych 30 dniach!

Jak tłumaczą urzędnicy bełchatowskiego starostwa, długie kolejki oraz terminy oczekiwania na rejestrację pojazdów w Wydziale Komunikacji i Dróg starostwa w Bełchatowie są następstwem zmiany przepisów dotyczących rejestracji pojazdów, które to wprowadziły od 1 stycznia 2020 roku kary za nieprzerejestrowanie pojazdu w terminie 30 dni od dnia zakupu lub sprowadzenia pojazdu z zagranicy.

- Niestety, w latach ubiegłych nie wszyscy właściciele pojazdów po zakupie dokonywali rejestracji pojazdów, czego następstwem są obecne kolejki oraz terminy oczekiwania na rejestrację - podkreśla Wojciech Rogoziński, naczelnik Wydziału Komunikacji i Dróg. Jak mówi, takie sytuacje stanowią około 30-40 procent. - Ponadto obecna zmiana przepisów wydłużyła sam proces rejestracji pojazdu. Obecnie w procesie rejestracji dokonuje się wprowadzania dodatkowych danych do systemu CEPIK, co w konsekwencji spowodowało wydłużenie rejestracji pojazdu z około 15 minut do ok. 25 minut - dodaje.

Nie bez znaczenia jest też mniejsza liczba urzędników.

- Na ten moment z ośmiu stanowisk na który dokonuje się rejestrację pojazdów 2 osoby pozostają na planowanym urlopie wypoczynkowym, a jedna osoba na zwolnieniu lekarskim - informują pracownicy starostwa.

Czy urzędnicy maja pomysł, jak zaradzić tym kłopotom?

- Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie sytuacja się unormuje - mówi Marzena Rogut-Chrząszcz ze starostwa. - Podkreślam, że obecna ilość petentów i związane z tym kolejki są spowodowane faktem, że wiele osób wcześniej nie podchodziło rzetelnie do przerejestrowy-wania pojazdów po ich zakupie.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto