MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatowska młodzież upamiętniła Żołnierzy Niezłomnych [ZDJĘCIA]

Adam Kieruzel
Konkurs wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych w Muzeum Regionalnym oraz akademia "Żeby Polska była Polską" w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Brzechwy. Tak młodzież z Bełchatowa upamiętniła bohaterów powojennego podziemia.

Dla uczniów szkół średnich bełchatowskich placówek już po raz piąty zorganizowano konkurs wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych. Do testu przystąpiły 22 osoby.

W rywalizacji udział wzięli przedstawiciele: Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Ludwika Czyżewskiego, I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego, III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza oraz IV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta.

Test polegał na rozwinięciu kilkudziesięciu skrótów związanych z okresem, kiedy funkcjonowało powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Uczestnicy na podanie odpowiedzi mieli zaledwie kilka minut.

W trakcie sprawdzania prac Józef Wodziński przybliżył zgromadzonej młodzieży kilka postaci Żołnierzy
Niezłomnych oraz czasy, w których przyszło im oddać życie za Ojczyznę.

Ostatecznie w konkursie pierwsze miejsce i puchar bryg. Józefa Wodzińskiego trafił w ręce Izabeli Górnej (I LO). Drugi miejsce zajął Krystian Warcholiński (II LO), a trzeci był Kacper Leśniewski (IV LO). Warto podkreślić, że tegoroczny konkurs stał na wyższym poziomie niż ten ubiegłoroczny, jeżeli chodzi o ilość poprawnych odpowiedzi.

Oprócz nagród i dyplomów dla najlepszych uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek, wizytówki z wizerunkiem poległych bohaterów oraz pamiątkowe książki.

Organizatorami konkursu wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych było Centralne Archiwum Strzeleckie, a patronat nad imprezą objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

Z kolei w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Brzechwy w Bełchatowie odbyła się akademia "Żeby Polska była Polską". Przedstawienie poświęcone Żołnierzom Wyklętym i ich niezłomnej walce o wolność Ojczyzny przygotowali nauczyciele i uczniowie.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto