Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce Bełchatów się zazieleni, będzie też plaża ZDJĘCIA

Redakcja
Doskonale wiadomości dla miłośników przyrody i wszystkich mieszkańców Bełchatowa. Władze miasta na swoje stronie internetowej poinformowały, że w czerwcu powinny zakończyć się prace związane z projektem „Bełchatów w zieleni”.

30 hektarów terenów miejskich zamienia się w nowoczesne i zielone miejsca spacerowe oraz rekreacyjne. Większość robót jest już na ukończeniu, m.in. na miejskiej plaży i w parku geologicznym. Na realizację inwestycji miasto pozyskało ponad 3,6 mln zł unijnej dotacji.

Tereny wzdłuż doliny rzeki Rakówki, które w ramach projektu „Bełchatów w zieleni” zostaną uporządkowane i odpowiednio zagospodarowane, zamienią się w 10 kompleksów rekreacyjnych.

Na os. Olstyńskim (między ul. Warszawską, Olsztyńską i Słoneczną) powstaje „Bulwar Słoneczny”, wzdłuż ul. Piłsudskiego budowana jest „Północna Zielona Brama”, a między Mielczarskiego a Mickiewicza gotowa jest już prawie Miejska Plaża Budowlanych. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także kilka bulwarów i skwerów – Jarzębinowy (przy ul. Jarzębinowej w dolinie rzeki Rakówki), Budowlanych (od al. Włókniarzy aż do ul. Mielczarskiego) oraz na Binkowie (przy ul. Staszica aż w głąb osiedla) i między ul. Diamentową a Szmaragdową.

W Bełchatowie powstał także Park Geologiczny – przy rondzie Hallera (między ul. Armii Krajowej a Staszica), w którym prezentowane będą charakterystyczne dla Zagłębia Bełchatowskiego głazy. Po drugiej stronie ronda powstała łąka kwietna. W projekcie uwzględniono także miejsce pomiędzy parkingiem przy targowisku a Rakówką. Nowy wygląd zyskają również tereny w pobliżu Jabłoniowego Sadu. Na terenach przy boiskach piłkarskich Miejskiego Centrum Sportu (między Staszica a Okrzei) nazwanych „Zieloną otuliną boisk” prace skupiają się głównie na pielęgnacji i uzupełnieniu drzewostanów.

- Zależy nam, by mieszkańcy mogli odpoczywać i spacerować w miejscach pełnych zieleni. Nasz projekt ma także dodatkowe walory edukacyjne. Na wszystkich terenach nim objętych znajdą się tablice zachęcające szczególnie najmłodszych do tego, aby dbać o zieleń oraz o otoczenie. Jestem przekonany, że ten projekt spodoba się mieszkańcom i urozmaici naszą ofertę wypoczynkową – podkreśla wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

Większość zagospodarowanych na nowo 30 ha terenów miejskich pokrytych zostało roślinnością, a istniejący drzewostan poddany został pielęgnacji. Przy doborze mieszanek nasion wykonawca, czyli firma Greenpark z Radomska, konsultował się z cenionym i znanym w środowisku etnobotanikiem, ekologiem, biologiem oraz badaczem i pasjonatem łąk kwietnych - dr Łukaszem Łuczajem. W efekcie tej współpracy w ramach projektu „Bełchatów w zieleni” nasadzono drzewa dostarczające pyłku i nektaru (m.in. klon polny, czeremcha pospolita), a także rośliny do tworzenia tzw. łąki kwietnej, nawiązującej charakterem do łąk niżowych (m.in. jaskier ostry, złocień zwyczajny i chaber drakiewnik) czy konkretne gatunki do nasadzeń przy nabrzeżu (m.in. pióropusznik strusi, wiązówka błotna czy pełnik europejski). W sumie mowa o ponad 1 tys. drzew, 16 tys. krzewów oraz ok. 2 tys. mb dodatkowych nasadzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto