Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Bełchatów już od wczoraj stoi kolejka chętnych po dotacje. Wnioski przyjmowane będą od jutra

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
W Urzędzie Gminy Bełchatów ustawiła się kolejka osób, które starają się o dotacje na odnawialne źródła energii
W Urzędzie Gminy Bełchatów ustawiła się kolejka osób, które starają się o dotacje na odnawialne źródła energii Magdalena Buchalska-Frysz
Ogromną determinacją w staraniach o gminne dotacje na odnawialne źródła energii wykazują się mieszkańcy gminy Bełchatów. Od wtorku rano gmina przyjmować będzie wnioski, tymczasem pierwsi chętni w kolejce ustawili się... wczoraj rano

Kolejka po dotacje na OZE w gminie Bełchatów

Jest wielu chętnych i na razie milion do rozdania, jest więc komitet kolejkowy, lista z nazwiskami, no i jest porządek, Nikt się nie awanturuje, wszyscy odhaczają się, jak wychodzą z kolejki i zgłaszają się do osoby pilnującej listy, jak do niej wracają.

W gminie Bełchatów trwa pełna mobilizacja związana z przyznawaniem dotacji na odnawialne źródła energii. Jest o co się starać, bo dostać można od kilku do kilkunastu tysięcy złotych dotacji, w zależności od tego, na jakie urządzenie jest przyznawana.

I choć urzędnicy wnioski zaczną przyjmować dopiero we wtorek rano, 16 stycznia, pierwsi chętni w kolejce pojawili się w niedzielę rano, 14 stycznia. W poniedziałek około godz. 9.20 na liście było 110 osób.

- W niedzielę około godziny 9 żona była w kościele na ulicy Kościuszki i zobaczyła, że przed urzędem już stoją ludzie - mówi jeden z oczekujących w kolejce. - Planowałem, że przyjdziemy dopiero dziś, ale w tej sytuacji musieliśmy przyjść wcześniej. Zresztą informacja szybko się rozniosła i ludzie zaczęli przychodzić.

Wszystko jest w zeszycie

Mieszkańcy, którzy będą starać się o dotację założyli listę osób oczekujących w kolejce. W zeszycie wszystko jest bardzo dokładnie zapisywane. Jest tam imię i nazwisko każdej czekającej osoby, odnotowywane są godziny, kiedy wychodzi z kolejki i kiedy do niej wraca. Ustalono też przejrzyste, jak mówią oczekujący, sprawiedliwe zasady.

Najważniejsza to taka, że każdy musi odstać sześć godzin w ciągu doby. Nie musi być to 6 godzin ciągiem, można też poprosić kogoś - żonę, męża, kolegę czy kogoś z rodziny, by postał trochę za nas. Ale 6 godzin musi się odliczyć.

Dotacje na OZE gmina przyznawała także w poprzednich dwóch latach. I od samego początku ustawiały się ogromne kolejki. Dwa lata temu przyznano na ten cel ok. 2,5 mln zł, przed rokiem około 4 mln zł. I na pieniądze załapali się w zasadzie wszyscy - bez względu na to czy stali całą noc, czy przyszli rano, w dniu składania wniosków.

Mieszkańcy nie chcą jednak ryzykować. Tym bardziej, że jak mówią, w tym, roku pieniędzy jest dużo mniej. Na razie gmina na dotacje na OZE zaplanowała ok. 1 mln zł, urzędnicy tłumaczą jednak, że pieniędzy ma być więcej ciągu roku. Wójt Konrad Koc deklaruje, że chciałby iż kwota dotacji była choćby podobna jak rok temu, czyli wyniosła około 4 mln zł.

- Ja jestem 11 w kolejce - mówi jeden z czekających mężczyzn. - Ale stoję od wczoraj od godziny 9 rano. W sumie z żoną odstaliśmy 14 godzin! Musimy jednak złożyć wniosek też na córkę, bo ona jest w Niemczech. A jedna osoba może przynieść tylko jeden wniosek. Więc jesteśmy we dwójkę.

Jak mówią, stać się jednak opłaca, bo dotacja na pompę wyniesie do 15 tys. zł, a urządzenie kosztuje około 45 tys. zł. - Można jeszcze dostać dotację z programu "Czyste powietrze", bo te dotacje się nie wykluczają - wylicza mężczyzna.

- Wydaje mi się, ze za takie pieniądze naprawdę warto się poświęcić - dodaje żona mężczyzny.

Poza tym, jak mówią, pewnie się załapią na dotacje, ale lepiej nie kusić losu.

Niczym za komuny?

Kolejka więc stoi, ludzie czekają, i jak żartują, to też dobry sposób, żeby się poznać i zintegrować. Pojawiają się też jednak głosy niezadowolenia z takiej formy.

- Komuna wiecznie żywa - komentuje jeden z mężczyzna, który zajrzał do urzędu.

- Dla mnie to jest chore - dorzuca ktoś inny. - Przecież można było to zrobić elektronicznie, bez takich cyrków - kręci głową. Przyznaje jednak, że sytuację stworzyli sami ludzie, przychodząc w kolejkę dwie doby wcześniej, a nie urzędnicy, którzy z "formą kolejkową" nic wspólnego nie mają

Wiele osób chce też mieć pieniądze jak najszybciej, by urządzenia już pracowały, dlatego mają nadzieję, że dostaną dotacje właśnie w ramach zagwarantowanego już 1 mln zł.

- Zależy mi, żeby dostać pieniądze jak najszybciej - przyznaje jeden z mężczyzn. - Zakładam fotowoltaikę i chciałbym, żeby działała już od kwietnia. Teraz nikt pani nie da 4 zł, a co dopiero mówić o takich dotacjach, a więc naprawdę warto.

Jak mówią panie pilnujące listy, obowiązku wcześniejszego stania nie ma, każdy może przyjść kiedy mu się podoba,

- Może pan wójt powie później, że jest dużo pieniążków i okaże się, że byliśmy frajerami, bo staliśmy tyle czasu - tłumaczy obrazowo jedna z mieszkanek. - To jest jednak nasze ryzyko. A każdy może sobie myśleć i mówić co chce. Byle byśmy się wzajemnie nie obrażali.

Na co dotacje OZE z gminy Bełchatów?

Wsparcie z gminy będzie można otrzymać na pompy ciepła, fotowoltaikę, solary, kotły gazowe, ogrzewanie elektryczne, piece na pellet.

Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek. Urzędnicy zastrzegają, iż złożenie wniosku nie jest tożsame z otrzymaniem dofinansowania.

Wnioski można będzie składać w pokoju nr 55 (II piętro) budynku Urzędu Gminy Bełchatów w godz. 8 - 15 aż do wyczerpania puli pieniędzy przeznaczonych w budżecie na realizację tego programu, ale nie dłużej, niż do 30 czerwca 2024 roku.

Wnioski wraz z niezbędnymi załącznikami można pobrać na stronie internetowej Urzędu Gminy Bełchatów www.ugbelchatow.com.pl w zakładce dotacja z budżetu gminy. Dostępne są też w Punkcie Informacyjnym w budynku Urzędu Gminy oraz w pokoju nr 55.

Jak mówią mieszkańcy oczekujący w kolejce już teraz można poprosić panie z pokoju 55, które sprawdzają czy na pewno wszystko w dokumentach jest ok, co jutro usprawni przyjmowanie wniosków.

Zasady przyznawania dotacji:

  • - Warunkiem niezbędnym do uzyskania dofinansowania do źródła grzewczego jest likwidacja dotychczasowego źródła ciepła w budynku objętym zgłoszeniem, zasilanego paliwami stałymi jeśli nie spełnia 5 klasy - normy PN-EN 303-5:2012.

  • - Dofinansowaniu podlegają wyłącznie urządzenia, które zostaną zakupione i zamontowane po przyznaniu dotacji i podpisaniu umowy z Gminą Bełchatów. Wszelkie koszty poniesione przed podpisaniem umowy z Gminą nie podlegają dofinansowaniu, nawet, gdy został już złożony wniosek.

  • - Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest niezaleganie z opłatami publicznoprawnymi oraz innymi należnościami wobec Gminy Bełchatów na dzień złożenia wniosku.

  • - Termin zakończenia realizacji zadania dla wszystkich wniosków kończy się z dniem 15 listopada danego roku (tj. do dnia 15-11-2024 r. należy złożyć do Urzędu Gminy Bełchatów wniosek o płatność wraz z załącznikami).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto