Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Bełchatów dołoży mieszkańcom do zakupu m.in. pieców, pomp ciepła, fotowoltaiki czy solarów

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Dotacje na OZE w gminie Bełchatów cieszą się ogromnym zainteresowaniem
Dotacje na OZE w gminie Bełchatów cieszą się ogromnym zainteresowaniem Arch. redakcji
Mieszkańcy gminy Bełchatów po raz kolejny mogą skorzystać z ciekawej oferty gminy i otrzymać dotację na zakup urządzeń odnawialnych źródeł energii. W poprzednich latach kolejki przy składaniu wniosków ustawiały się już w nocy

Dotacja na OZE dla mieszkańców gminy Bełchatów

Można sporo zaoszczędzić a przy okazji zadbać o środowisko. Gmina Bełchatów po raz kolejny ma dla mieszkańców dotacje na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii.

Wsparcie będzie można otrzymać na pompy ciepła, fotowoltaikę, solary, kotły gazowe, ogrzewanie elektryczne, piece na pellet.

Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek. Urzędnicy zastrzegają, iż złożenie wniosku nie jest tożsame z otrzymaniem dofinansowania.

- Dofinansowanie przyznawane będzie według kolejności zgłoszeń, w miarę posiadanych środków finansowych - informują przedstawiciele Urzędu Gminy Bełchatów.

I dlatego w poprzedniej edycji w 2023 r. kolejka chętnych do złożenia wniosku ustawiła się już w nocy. Pierwsi chętni w kolejce stanęli wówczas na ponad dobę od chwili rozpoczęcia składania dokumentów. Wówczas wnioski przyjmowano od wtorku rano, pierwsze osoby w kolejce stanęły w niedzielny wieczór. Zawiązał się nawet nieformalny "komitet kolejkowy".

W tej edycji wnioski przyjmowane będą od wtorku, 16 stycznia. Wnioski można będzie składać w pokoju nr 55 (II piętro) budynku Urzędu Gminy Bełchatów w godz. 8 - 15 aż do wyczerpania puli pieniędzy przeznaczonych w budżecie na realizację tego programu, ale nie dłużej, niż do 30 czerwca 2024 roku.

Wnioski wraz z niezbędnymi załącznikami można pobrać na stronie internetowej Urzędu Gminy Bełchatów www.ugbelchatow.com.pl w zakładce dotacja z budżetu gminy. Dostępne są też w Punkcie Informacyjnym w budynku Urzędu Gminy oraz w pokoju nr 55.

Zasady przyznawania dotacji:

  • - Warunkiem niezbędnym do uzyskania dofinansowania do źródła grzewczego jest likwidacja dotychczasowego źródła ciepła w budynku objętym zgłoszeniem, zasilanego paliwami stałymi jeśli nie spełnia 5 klasy - normy PN-EN 303-5:2012.
  • - Dofinansowaniu podlegają wyłącznie urządzenia, które zostaną zakupione i zamontowane po przyznaniu dotacji i podpisaniu umowy z Gminą Bełchatów. Wszelkie koszty poniesione przed podpisaniem umowy z Gminą nie podlegają dofinansowaniu, nawet, gdy został już złożony wniosek.
  • - Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest niezaleganie z opłatami publicznoprawnymi oraz innymi należnościami wobec Gminy Bełchatów na dzień złożenia wniosku.

  • - Termin zakończenia realizacji zadania dla wszystkich wniosków kończy się z dniem 15 listopada danego roku (tj. do dnia 15-11-2024 r. należy złożyć do Urzędu Gminy Bełchatów wniosek o płatność wraz z załącznikami).

Program dotacji do OZE wystartował w 2022 roku. Wówczas przeznaczono na niego 2,5 mln zł i pieniędzy nie wystarczyło dla wszystkich chętnych. Rok później było to już około 4 mln zł, ale kolejka stojących by złożyć wniosek i tak była bardzo długa. Mieszkańcy chcieli mieć bowiem pewność, że pieniędzy dla nich nie zabraknie. Wówczas złożono blisko 440 wniosków.

Na razie, jak informują urzędnicy, w budżecie na 2024 rok zabezpieczony został 1 mln zł, ale jak podkreśla Konrad Koc, wójt Gminy Bełchatów, w kolejnych miesiącach w miarę uwalniania się środków finansowych, pula ta będzie systematycznie zwiększana. Gmina chciałaby, by ostateczna kwota zbliżona była do tej z ubiegłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gmina Bełchatów dołoży mieszkańcom do zakupu m.in. pieców, pomp ciepła, fotowoltaiki czy solarów - Bełchatów Nasze Miasto

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto