Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków odbędzie się 1 listopada w Bełchatowie. Na co przeznaczone będą pieniądze?

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Wideo
od 16 lat
W środę, 1 listopada na cmentarzach w Bełchatowie odbędzie się Kwesta z przeznaczeniem na ratowanie zabytkowych nagrobków

Kwesta na cmentarzu w Bełchatowie

W środę, 1 listopada, mieszkańcy Bełchatowa i przyjezdni wybiorą się na bełchatowskie cmentarze na groby bliskich. Tego dnia tradycyjnie odbędzie się też kwesta za ratowanie zabytkowych nagrobków. Od lat organizuje ją Stowarzyszenie Przyjaciół Bełchatowa.

W tym roku zbiórka potrwa tylko jeden dzień, odbędzie się w środę, 1 listopada. Tak jak w poprzednich latach, kwestujących będzie można spotkać na wszystkich cmentarzach w Bełchatowie - czyli na nekropolii przy ulicy Cmentarnej, cmentarzu przy ulicy Wojska Polskiego oraz cmentarzu w Bełchatowie-Grocholicach.

Z puszkami stać będzie około 20 osób, w zbiórkę włączą się m.in. uczniowie z bursy szkolnej w Bełchatowie. Kwestujący pieniądze zbierać będą w rejonie głównych wejść.

Jak mówi Grzegorz Siedlecki, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Bełchatowa, tegoroczna kwesta oraz fundusze, które zostały z ubiegłych lat, przeznaczone będą na odrestaurowanie grobów na cmentarzu w Bełchatowie-Grocholicach przy ulicy Wojska Polskiego.

Przez ostatnie dwa, trzy lata prace wykonywane były głównie na cmentarzu w Bełchatowie.

- Pomogliśmy też strażakom w ufundowaniu tablicy księdza Leona Zaremby, która została zainstalowana na murze kościoła NMP Matki Kościoła w Bełchatowie - dodaje Grzegorz Siedlecki. - W latach wcześniejszych zajmowaliśmy się też nagrobkami w Grocholicach

Stowarzyszenie chce też odrestaurować kapliczkę, która znajduje się przy wejściu na cmentarz od strony ul. Cmentarnej w Bełchatowie. Zachowane zostaną na niej elementy historyczne i krzyż. Koszt prac to około 17 tys. zł.

Jak mówi Grzegorz Siedlecki, większość bełchatowian zapewne pamięta wcześniejszą lokalizację kapliczki w rejonie tzw. małego ryneczku przy ul. Dąbrowskiego. Jeden z mieszkańców postawił kapliczkę na swoim terenie, miała ona upamiętniać osoby cudownie ocalałe z obozów koncentracyjnych. Później została przeniesiona w okolice cmentarza.

Czytaj także:
UROCZYSTOŚĆ NA DAWNYM CMENTARZU EWANGELICKIM W BEŁCHATOWIE

W ostatnich latach podczas kwesty w Bełchatowie udało się zebrać około 14-15 tys. zł.

- Myślę, że w tym roku będzie podobnie - podsumowuje Grzegorz Siedlecki.

Groby odnowione dzięki datkom zebranym podczas kwest są oznaczone specjalnymi tabliczkami. Są też tabliczki z napisem "Pamiętamy". Taka tabliczka znalazła się tez na grobie Bogusława Dziedzica, byłego dyrektora muzeum, choć w tym przypadku nie był on odnawiany z funduszy z kwesty. Jak mówi jednak Grzegorz Siedlecki, to forma uhonorowania osoby ważnej, ze względu na swoją działalność, dla Bełchatowa i Stowarzyszenia Przyjaciół Bełchatowa.

1 listopada na cmentarzach w Bełchatowie odbędzie się kwesta z przeznaczeniem na ratowanie zabytkowych nagrobków i odnowienie kapliczki przy wejściu na cmentarz przy ul. Cmentarnej

Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków odbędzie się 1 lis...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto