MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mural pułkownika Teodora Leona Cieszkowskiego na ścianie budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Szczercowie (pow. bełchatowski), ZDJĘCIA

Anna Frysz
Anna Frysz
To była wspaniała lekcja historii zakończona odsłonięciem muralu, 10 kwietnia 2024 r.
To była wspaniała lekcja historii zakończona odsłonięciem muralu, 10 kwietnia 2024 r. Anna Frysz
To była wspaniała lekcja historii zakończona odsłonięciem muralu, poświęconego zapomnianemu bohaterowi. Wczoraj w Leśniakach Chabielskich i w Szczercowie (powiat bełchatowski) upamiętniono pułkownika Teodora Leona Cieszkowskiego, powstańca styczniowego, który zginął po bitwie z wojskami rosyjskimi 10 kwietnia 1863 roku

Wspaniała lekcja historii zakończona odsłonięciem muralu

Wczoraj na ścianie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Szczercowie (powiat bełchatowski) odsłonięto historyczny mural z wizerunkiem pułkownika Teodora Leona Cieszkowskiego, powstańca styczniowego, który zginął w tragicznych okolicznościach 161 lat temu w Leśniakach Chabielskich. Uroczystość odbyła się na placu przy ZSP. Uświetniła ja Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczercowie, a wartę honorową pełnili członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, którzy wcielili się w rolę powstańców styczniowych. Program artystyczny zaprezentowali uczniowie ZSP. Pieśni powstańcze wykonały harcerki: Amelia Mesjasz, Kinga Siewiera i Klaudia Cieślak. Autorem projektu muralu przedstawiające zapomnianego bohatera, a zarazem jego wykonawcą jest bełchatowski artysta Tomasz Pieczara - autor wielu murali w całym kraju.

Oprócz muralu organizator uroczystości - Gminny Ośrodek Kultury w Szczercowie w ramach projektu "Zapomniany Bohater na drodze do niepodległości - Gmina Szczerców pamięta!" przygotował również historyczną grę terenową.

Gra dotyczyła drogi powstańczej i życia pułkownika Cieszkowskiego. Wzięło w niej udział niemal 100 uczniów Szkoły Podstawowej, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych oraz harcerzy z Hufca "Osiemnastka" w Szczercowie. Na trasie 3 km gry terenowej, w czterech punktach przygotowanych przez rekonstruktorów, młodzież poznawała historię Powstania Styczniowego i pułkownika Cieszkowskiego, słuchając nie tylko mini wykładów, ale i wykonując praktyczne zadania, takie jak, chociażby musztra w obozie kosynierów, czy też odlewanie ołowianych kul.

Odbyła się m.in. prezentacja broni palnej, czarnoprochowej z pokazem zasad ładowania i oddania strzału z rewolweru i karabinu. Rekonstruktorów w organizacji gry wspierali szczercowscy harcerze - wolontariusze z Hufca "Osiemnastka" w Szczercowie, którzy przygotowali dodatkowy piąty punkt, w którym prezentowali zasady rozpalania ogniska w obozowisku i pieśni powstańcze. Uczestnicy gry otrzymali pamiątkowe koszulki, medale oraz dyplomy z wizualizacją muralu poświęconego pułkownikowi Teodorowi Cieszkowskiemu. Na mecie na wszystkich czekał także poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Podżarze. Gorącą zupę i ciasto serwowały gospodynie w strojach z epoki. Grę zakończyło złożenie kwiatów przy pamiątkowej tablicy poświęconej pułkownikowi Cieszkowskiemu.

Ta nowatorska forma lekcji historii miała na celu przywrócenie zbiorowej pamięci o bohaterze związanym z regionem, a przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych wśród najmłodszego pokolenia mieszkańców gminy Szczerców.

Przedsięwzięcie honorowym patronatem objęli Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego i Krzysztof Kamieniak, wójt gminy Szczerców.

Projekt "Zapomniany Bohater na drodze do niepodległości - Gmina Szczerców pamięta" realizowany był w ramach trwających od 2023 roku ogólnopolskich obchodów rocznicy patriotycznego zrywu. Dofinansowany został ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863 - 1864".

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

To była wspaniała lekcja historii zakończona odsłonięciem muralu, 10 kwietnia 2024 r.

Mural pułkownika Teodora Leona Cieszkowskiego na ścianie bud...

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto