Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KWB Bełchatów z pierwszą nową koparką i ogromnymi ciężarówkami

Grzegorz Maliszewski
arch. PGE GiEK
KWB Bełchatów uzbroiło się w nowe koparki i większe ciężarówki. To koniecznośc, bo węgiel ze szczercowskiej odkrywki przez najbliższe lata będzie trudniej wydobywać niż początkowo mogło się wydawać. Wszystko przez zalegające w odkrywce tzw. trudne do urobienia skały, które znajdują się nad złożami węgla.

Wygląda na to, że węgiel ze szczercowskiej odkrywki przez najbliższe lata będzie trudniej wydobywać niż początkowo mogło się wydawać. Wszystko przez zalegające w odkrywce tzw. trudne do urobienia skały, które znajdują się nad złożami węgla. Kierownictwo kopalni znalazło już jednak rozwiązanie. W pracach górniczych i skruszeniu skał mają pomóc nowe koparki i wielkie ciężarówki. Obecnie działające w odkrywce kopalni koparki i układ KTZ (koparka-taśmociąg-zwałowarka), bez specjalnego przygotowania nie są w stanie kopać twardych skał.

Jak poinformował koncern PGE GiEK, złoża węgla w szczercowskiej odkrywce zlokalizowane są w wąskim rowie tektonicznym na dużej głębokości zalegania.

- Taka budowa górotworu wymusza konieczność urabiania nadkładu i dużej ilości skał wapiennych z brzegów rowu w celu odsłonięcia pokładu węgla - mówi Tomasz Szcze-paniak z PGE GiEK.

Jak się okazuje, w nadkładzie znajdują się również inne skały, m.in. piaskowce, krzemienie i kwarcyty. Skały te, razem z wapieniem, są określane jako „utwory trudno urabialne”, gdyż bez specjalnego przygotowania nie jest możliwe ich wydobycie posiadanymi dotychczas przez kopalnię sprzętem.

- Problem ten został przez służby kopalni odpowiednio wcześnie zidentyfikowany. Przeanalizowano budowę geologiczną górotworu, plany robót górniczych, istniejącą infrastrukturę i posiadany sprzęt - mówi Tomasz Szczepaniak.

Kierownictwo kopalni podczas analiz zwróciło też uwagę na szerokości istniejących dróg transportowych oraz wielkości przejazdów pod przenośnikami taśmowymi. Później określono minimalne parametry, maksymalne gabaryty, wymaganą wydajność i ilość potrzebnych maszyn. Ostatecznie zdecydowano o zakupie trzech koparek o minimalnej pojemności łyżki wynoszącej 10 metrów sześciennych. Do transportu wydobywanych kopalin posłuży w sumie osiemnaście wywrotek o pojemności skrzyni ładunkowej ok. 45 ton każda. Powołany zespół ekspertów po analizach wskazał technologię wydobycia opartą właśnie na układach składających się z jednonaczyniowych koparek i samochodowych wywrotek górniczych, tzw. wozideł sztywnoramowych. Takie rozwiązanie, zdaniem ekspertów, jest najbardziej optymalne.

Wiadomo już, że nowy sprzęt technologiczny będzie dostarczany do bełchatowskiej kopalni w trzech kompletach: jedna koparka i sześć wozideł. Maszyny będą dostarczane w cyklach sześciomiesięcznych. Pierwszy zestaw maszyn już dotarł do kopalni i rozpoczął pracę w Polu Szczerców.

- Praca nowych maszyn przebiega bez zarzutu. Operatorzy chwalą sobie bardzo dobre warunki pracy - mówi Tomasz Szczapaniak.

Wiadomo, że w najbliższych latach wydobycie węgla ze szczercowskiej odkrywki będzie się stopniowo zwiększać ze względu na przeniesienie wydobycia z Pola Bełchatów, w którym węgiel ma skończyć się już w 2020 roku. Później odkrywka Bełchatów będzie powoli przystosowywana do zalania wodą, aby za kilkadziesiąt lat stać się najgłębszym jeziorem w Polsce. Brunatny kruszec z Pola Szczerców ma być wydobywany w sumie do 2038 roku.

Podczas akademii barbórkowej dyrektor bełchatowskiej kopalni, Marian Rainczuk zapowiedział, że zakupione koparki i ciężarówki zostaną też wykorzystane do wydobycia wapienia ze szczercowskiej odkrywki. Roczne wydobycie tego kruszca planowane jest na poziomie 1,2 mln ton.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto