Nasza Loteria

Koncesja dla Turowa. Federacja Związków Zawodowych GK PGE przeciwko kopalni w Bogatyni?

Marcin Darda
Marcin Darda
Na czas postępowania przed WSA w sprawie decyzji środowiskowej, koncesja na wydobycie węgla ze złoża Turów wydana do 2044 roku, została zawieszona. Jeśli decyzja środowiskowa zostanie prawomocnie uchylona, wydobycie węgla w Turowie będzie możliwe tylko do 2026 r., a kopalna zostanie zamknięta.
Na czas postępowania przed WSA w sprawie decyzji środowiskowej, koncesja na wydobycie węgla ze złoża Turów wydana do 2044 roku, została zawieszona. Jeśli decyzja środowiskowa zostanie prawomocnie uchylona, wydobycie węgla w Turowie będzie możliwe tylko do 2026 r., a kopalna zostanie zamknięta. Bot Kwb Turow Sa
Sprawa skargi na decyzję środowiskową w sprawie przedłużenia koncesji wydobywania węgla w kopalni Turów będzie rozstrzygana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 31 sierpnia br. Media przypominają komentarze związkowców Federacji Związków Zawodowych GK PGE z centralą w Bełchatowie, które wpisują się w narrację niemieckiej fundacji, strony w sporze o legalność decyzji środowiskowej.

Związkowcy z Bełchatowa o nieprawidłowościach w decyzji dla Turowa

Na profilu Facebook należącym do Federacji Związków Zawodowych GK PGE pojawił się w czerwcu wpis na temat polityki energetycznej Polski.

Federacja to porozumienie kilku związków działających przy podmiotach należących do GK PGE, w tym kopalni w Bełchatowie i Turowie. Przewodniczącym Federacji jest bełchatowianin Adam Olejnik

Sedno komentarza ws koncesji dla Turowa brzmi tak:

"(...) O ile udało się po perturbacjach załagodzić sytuację z Czechami, o tyle wiadomo było że Niemcy nie odpuszczą koncesji 2044 dla Turowa, której zaskarżenie było tylko kwestią czasu. Posiada ona błędy proceduralne i większość osób pracujących o tym doskonale wiedziała, lecz nikt się tym nie zajął. (...) Za te błędy i niedociągnięcia w procedowaniu koncesyjnym odpowiada inwestor (czyli GK PGE - red.), a koszty ponoszą pracownicy i społeczność Bogatyni, żyjąc w ogromnym stresie, czy z dnia na dzień nie stracą pracy. Ktoś powinien się temu przyjrzeć, bo strategiczne obiekty dla energetyki powinny funkcjonować w oparciu o prawo!"

Wpis przypomniał portal Tygodnika Solidarność, dodając, że posłużył do rozegrania sprawy koncesji dla Turowa niemieckiej Fundacji Frank Bold, jednej z tych organizacji, która jest stroną w sprawie, bo zaskarżyła decyzję środowiskową dla kontynuacji wydobycia węgla w Turowie.

Niemiecka fundacja sytuację wykorzystała perfekcyjnie, traktując fragment komentarza jak wpis "pożytecznego idioty", który posłuży interesom fundacji, wbrew bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Na blogu Fundacji Frank Bold w drugiej połowie lipca pojawił się taka oto wypowiedź Anny Meres z Greenpeace:

Nawet Federacja Związków Zawodowych działających na terenie kopalni Turów zwracała uwagę na to, że w przypadku przedłużenia koncesji na wydobycie doszło do nieprawidłowości. W pełni zgadzamy się z obawami, jakie wyrażają związkowcy, i tak samo jak oni uważamy, że nastąpiły nieprawidłowości w postępowaniu koncesyjnym, za które odpowiada PGE i rząd premiera Morawieckiego - komentuje działaczka Greenpeace, a do jej wypowiedzi dodano link do komentarza na profilu Federacji Związków Zawodowych GK PGE.

Solidarność do Adama Olejnika: "Chętnie poznamy te błędy"

Wypowiedzi związkowca z siostrzanej kopalni z Bełchatowa są skandaliczne -ocenia Wojciech Ilnicki, przewodniczący "S" w kopalni Turów - Uderzają one w pracowników Turowa i tym samym stwarzają zagrożenie zamknięcia kopalni Turów. Są one paliwem dla ekoterrorystów i doskonale wpisują się w ich narracje. Jeżeli kolega Adam Olejnik ma wiedzę o jakiś błędach w procedowaniu koncesyjnym to chętnie je poznam. My o żadnych nieprawidłowościach nie słyszeliśmy. - czytamy w komentarzu tysol.pl

Również PGE pytana przez Tysol zaprzecza jakimkolwiek nieprawidłowościom.

Postępowanie koncesyjne zostało przeprowadzone wzorowo. PGE intensywnie współpracowała ze stroną czeską i niemiecką w zakresie raportu o oddziaływaniu na środowisko. W ramach uzgodnień treści raportu środowiskowego odbyły się liczne spotkania ze stroną czeską i niemiecką, w tym z udziałem mieszkańców rejonów przygranicznych. Kopalnia odpowiedziała również na kilka tysięcy pytań – głównie od organizacji ekologicznych. Zarówno Czechy jak i Niemcy zgodziły się na określone środki i inwestycje minimalizujące oddziaływanie Kopalni na pobliskie tereny, podpisując w 2019 r. protokoły z uzgodnień transgranicznych – brzmi odpowiedź PGE.

Zawieszona koncesja dla Turowa

Na czas postępowania przed WSA w sprawie decyzji środowiskowej, koncesja na wydobycie węgla ze złoża Turów wydana do 2044 roku, została zawieszona. Jeśli decyzja środowiskowa zostanie prawomocnie uchylona, wydobycie węgla w Turowie będzie możliwe tylko do 2026 r., a kopalna zostanie zamknięta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto