Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ewakuacja pasażerów na górze Kamieńsk. Strażacy ćwiczyli taki scenariusz

opr. mbf
Ćwiczenia strażaków na górze Kamieńsk
Ćwiczenia strażaków na górze Kamieńsk PGE GiEK
Strażacy ćwiczyli ewakuację pasażerów kolei linowej na górze Kamieńsk. Zajęcia trwały trzy dni, powtarzane są cyklicznie

Ćwiczenia strażaków na górze Kamieńsk

Strażacy zawodowi z Łodzi i Radomska oraz ochotnicy z kilku jednostek wzięli udział w ćwiczeniach na górze Kamieńsk. Ich zadaniem była ewakuacja pasażerów z kolejki linowej.

Jak mówią pracownicy ośrodka, podstawową techniką ewakuacji pasażerów jest użycie napędów awaryjnych. Takie czynności przeprowadzają pracownicy ośrodka Góra Kamieńsk.

- Trudno jest przewidzieć wszystkie awaryjne sytuacje, które mogą się wydarzyć podczas eksploatacji kolei, dlatego na górze Kamieńsk rokrocznie przeprowadzane są treningi z ewakuacji z wykorzystaniem technik strażackich – mówi Janusz Paduch, kierownik OSiR Góra Kamieńsk.

Scenariusz zakładał, że awarii uległa nie tylko kolej linowa, ale i system zabezpieczający. Strażacy musieli więc ewakuować pasażerów korzystając z drabin przystawnych oraz technik alpinistycznych . Przy kanapach wyciągu rozstawiono drabiny, po których miały schodzić ewakuowane osoby, a wszystko odbywało się przy asekuracji zapiętych w liny strażaków.

Jak mówią strażacy, tego typu ćwiczenia są niezwykle ważne, by utrwalić swoje umiejętności i przygotować się na jak najwięcej możliwych scenariuszy.

– Ewakuacja w warunkach zimowych jest niezwykle trudna - mówi Marcin Kapuściński, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej w Radomsku,. - Często poszkodowane osoby są wystraszone, wychłodzone, a buty narciarskie są śliskie, stąd konieczna jest nasza dodatkowa asekuracja w postaci liny.

W ćwiczeniach wzięli udział strażacy ze specjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego w Łodzi, a także z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku oraz zespoły ratownicze strażaków OSP z Kamieńska, Gorzędowa, Gomunic i Chrzanowic.

Ćwiczenia strażaków na górze Kamieńsk

Ewakuacja pasażerów na górze Kamieńsk. Strażacy ćwiczyli tak...

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto