Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne leki teraz także dla dzieci, młodzieży i młodszych seniorów. To ogromne oszczędności dla pacjentów

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Prawo do bezpłatnych wybranych leków zyskali młodzi ludzie do 18. roku życia oraz seniorzy już po ukończeniu 65. roku życia. Za te leki zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia, a nie jak dotąd – sami pacjenci.

Bezpłatne leki od 1 września 2023 także dla dzieci i osób 65. plus

Od 1 września dzieci i młodzież aż do ukończenia 18. roku życia oraz seniorzy już po 65. roku życia zyskali prawo do bezpłatnych leków z przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia listy. Do tej pory takie bezpłatne leki przysługiwały tylko najstarszym seniorom, w wieku 75. plus oraz kobietom w ciąży – ciężarne korzystają z nich nadal.

Jakie leki dzieci i seniorzy otrzymają bezpłatnie?

Na liście Ministerstwa Zdrowia przygotowanej dla dzieci i młodzieży bezpłatnie dostępnych jest 2,8 tys. preparatów leczniczych, dla seniorów – ponad 3,8 tys. Wiele z nich to popularne, skuteczne dla tych grup pacjentów leki. Dla najmłodszych są to na przykład antybiotyki, leki stosowane w leczeniu cukrzycy, alergii, ale też szczepionki przeciw grypie i przeciw HPV. Te ostatnie dostępne są teraz bezpłatnie także dla starszych nastolatków aż do pełnoletności.

- Warto skorzystać z bezpłatnej szczepionki, bo szczepiąc syna lub córkę w dzieciństwie chronimy je przed zakażeniem onkogennym wirusem HPV i zachorowaniem na nowotwory, których jest przyczyną - zachęca Anna Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Tu znajdziesz sprawdzone informacje o szczepieniach przeciw HPV dla nastolatków

Dla osób w wieku 65 plus są to popularne leki na częste w późnym wieku schorzenia. To m. in. preparaty obniżające ciśnienie krwi, poziom cholesterolu czy cukru we krwi, a także leki przeciwreumatyczne czy urologiczne. Co ważne, listy leków są aktualizowane przez ministra zdrowia co dwa miesiące.

Jak sprawdzić, czy zażywany przez nas preparat znajduje się na liście bezpłatnych leków?

Pełne listy dla obu grup można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, najłatwiej jednak skorzystać z list w aplikacji Moje IKP lub na Internetowym Koncie Pacjenta. W znalezieniu właściwego leku na koncie pacjenta pomoże wyszukiwarka. Korzystanie z niej jest bardzo proste:

NFZ

- Dzięki wyszukiwarce można sprawdzić, czy lek który przyjmuje senior lub dziecko dostaniemy bezpłatnie – mówi Anna Leder z ŁOW NFZ. Najlepiej jednak spytać o to swojego lekarza POZ, który zna listę i jeśli to możliwe wypisze receptę z S lub DZ – dodaje.

Część leków nadal z częściową refundacją NFZ lub pełnopłatnie. Za co zapłacimy?

Warto jednak pamiętać, że nawet będąc w wymienionej grupie wiekowej nie wszystkie leki otrzymamy za darmo. Bezpłatnie nie wydadzą nam preparatów bez recepty sprzedawanych w aptekach czy supermarketach. Leki na receptę, których nie ma na razie na liście – wykupimy jak dotąd z częściową refundacją NFZ lub pełnopłatne.

Bezpłatne leki dla osób do 18. i po 65. roku życia. Jak je otrzymać?

Bezpłatne są natomiast leki wymienione na listach i w określonych na listach wskazaniach. To oznacza, że prawo do bezpłatnego leku przysługuje w wymienionych na liście schorzeniach. Aby otrzymać w aptece preparat bezpłatnie, musimy też mieć receptę. Może nam ją na normalnych zasadach wypisać nasz lekarz POZ lub pielęgniarka, musi jednak zaznaczyć na niej symbol „S”, który uprawnia do bezpłatnego odbioru leków. O tym, czy przysługuje darmowy lek decyduje data urodzenia – starszy pacjent w dniu wystawienia recepty musi się mieć 65 lat lub więcej, a jeśli jest dzieckiem leki przysługują mu do dnia ukończenia 18. roku życia.

Bezpłatne leki w regionie łódzkim bardzo popularne. Ile zaoszczędzili pacjenci 75 plus?

Bezpłatne leki, które do tej pory obowiązywały jedynie dla pacjentów w wieku 75. plus, cieszą się wśród mieszkańców województwa łódzkiego ogromną popularnością. W ubiegłym roku skorzystało z nich w naszym regionie ponad 200 tys. seniorów, czyli praktycznie wszyscy mieszkańcy Łódzkiego mający ponad 75 lat! Wydano im 5,5 mln opakowań bezpłatnych leków, koszt sfinansowania ich przez Łódzki Oddział NFZ to ponad 61 mln. zł. W tym roku od stycznia do końca lipca skorzystało z nich 180 tys. seniorów, otrzymując dalsze 2,8 mln opakowań o łącznej wartości ponad 31 mln zł.

- To są pieniądze, które zostały w kieszeniach seniorów z województwa łódzkiego – podkreśla Anna Leder, rzeczniczka ŁOW NFZ. Podkreśla przy tym, że darmowe leki dla szerszej grupy osób to nie tylko oszczędności dla pacjentów, ale też szansa na to, by sumiennie je brali i nie rezygnowali z leczenia. - Cieszymy się z tego, bo skutki niewykupywania leków i rezygnacji z leczenia są groźne dla zdrowia pacjentów. Są też dużo większym obciążeniem dla systemu ochrony zdrowia – wyjaśnia.

NFZ
NFZ
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto