15 lat WORD w Piotrkowie

Artykuł sponsorowany
Blisko tysiąc osób świętowało z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim jego 15. urodziny. Dopisali nie tylko mieszkańcy, ale także partnerzy, dzięki którym ten dzień był tak atrakcyjny.

- Życzyłbym naszemu WORD-owi, aby po następnych pięciu latach mógł zorganizować kolejne takie spotkanie, na którym z dumą mógłby przedstawić swoje osiągnięcia - mówił Bogusław Kulawiak, dyrektor WORD.

Dzień Otwarty w WORD, połączony z obchodami 15-lecia istnienia i piknikiem rodzinnym, poświęconym bezpieczeństwu ruchu drogowego, zgromadził przy ulicy Glinianej prawdziwe tłumy. Szczególnych emocji dostarczyła inscenizacja wypadku drogowego z płonącym samochodem i rozcinaniem wraku z rannymi pasażerami, którą przeprowadzili strażacy z piotrkowskiej PSP. Samemu natomiast można było skorzystać z symulatora zderzeń i dachowania, i przekonać się, jak byśmy się zachowali w takiej ekstremalnej sytuacji.

Dopełnieniem był pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu ratowników z Policealnej Szkoły Samorządu Województwa Łódzkiego w Piotrkowie. Można było także zobaczyć, jak wyglądały samochody milicji. Goście z zaciekawieniem oglądali ponadto modele motocykli wyścigowych i crossy, które zaprezentowali motocykliści z Klubu Quo Vadis oraz Młodzi Motocykliści Piotrków.

Dla adeptów nauki jazdy ośrodek z kolei przygotował próbne egzaminy na prawo jazdy kategorii B oraz praktyczne na kartę rowerową. Dla chętnych były też konkursy na terenie Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego.
- Pamiętam, jak rok temu przystąpiłam do takiego próbnego egzaminu, a dzisiaj mam już prawo jazdy - wspominała pani Karolina z Piotrkowa.
W akcji honorowego krwiodawstwa, przeprowadzonej przez Fundację Votum, zebrano rekordową ilość krwi - prawie 10 litrów.

Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. siatkarz Michał Bąkiewicz oraz wicemarszałek Sejmu RP Cezary Grabarczyk, który wraz z marszałkiem województwa łódzkiego objął honorowy patronat nad imprezą

Patronat medialny nad obchodami 15-lecia WORD objął "Dziennik Łódzki"

Wprowadzamy oszczędności, by przetrwać

Czekają nas ciekawe czasy - mówi Bronisław Brylski, wicedyrektor WORD w Piotrkowie

Jak zmieniał się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przez minione 15 lat?
Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego powoływane były do życia na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym w różnych miesiącach 1998 roku. Nasz piotrkowski WORD został powołany zarządzeniem wojewody piotrkowskiego 22 maja. Już w lutym 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej staliśmy się samorządową osobą prawną, podległą zarządowi województwa łódzkiego. W swoim 15-leciu WORD zmienił swoją siedzibę. Od 1998 do 2005 roku mieścił się przy ulicy Belzackiej, a w 2005 r. przeniósł się do nowoczesnego budynku wraz z profesjonalnym zapleczem przy ulicy Glinianej 17. I tam jesteśmy do dziś.

Siedzibę zmieniliście tylko raz, ale samochodów było więcej.
Na początku były fiaty uno, potem punto. Przed toyotą yaris, na której obecnie egzaminujemy, były jeszcze ople corsy. W minionym 15-leciu przeprowadziliśmy łącznie ponad 700 tysięcy egzaminów teoretycznych i praktycznych na różne kategorie prawa jazdy, w tym 450 tysięcy egzaminów praktycznych. Musieliśmy kilkakrotnie reorganizować się przystosowując się do zmieniających się przepisów. A to, że nasz WORD stabilnie i rzetelnie realizuje powierzone zadania, zawdzięczamy doświadczonej, dobrze przygotowanej kadrze naszych pracowników. Podziękowania należą się też wszystkim instytucjom i organizacjom współpracującym z nami.

Wasza rola nie ogranicza się tylko do egzaminowania. Czy dlatego bronicie się przed częściową prywatyzacją?
Zajmujemy się wieloma innymi zadaniami, których głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Należą do nich m.in. kursy i szkolenia dla różnych uczestników ruchu drogowego, spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą, współtworzymy krajowe i wojewódzkie programy poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wspieramy takie instytucje jak straż pożarna, policja i ratownictwo medyczne. A ponadto stale współpracujemy z policją i szkołami promując bezpieczne zachowania na drodze oraz z samorządami w zakresie budowy miasteczek ruchu drogowego i konsultując się w sprawach oznakowania i organizacji ruchu. Finansujemy się przy tym sami i dofinansowujemy też te działania. Jeśli urynkowione zostaną nie-które z naszych zadań, dojdzie do likwidacji źródła finansowania wielu przedsięwzięć na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

A jak będzie wyglądać najbliższa przyszłość WORD?
Czekają nas ciekawe czasy. Wdrażane jest obecnie kilka aktów prawnych mogących istotnie wpłynąć na funkcjonowanie WORD, a jednocześnie wchodzimy w duży niż demograficzny. Były lata, kiedy na egzamin trzeba było czekać trzy miesiące, a pracowaliśmy 6 dni w tygodniu. Teraz klientów jest mniej i wciąż jest okres oswajania się z nową formułą egzaminowania. Wprowadzamy oszczędności, by przetrwać. Ale w wakacje włączamy się do akcji "Wyciągamy dzieci z bramy". Przygotowujemy kalendarz imprez, w których weźmiemy udział.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto