Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą zmiany na niebezpiecznym skrzyżowaniu w Grudnej w gminie Szczerców

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Na niebezpiecznym skrzyżowaniu w Grudnej często dochodzi do wypadków. Będą zmiany w ruchu w tym miejscu
Na niebezpiecznym skrzyżowaniu w Grudnej często dochodzi do wypadków. Będą zmiany w ruchu w tym miejscu Anna Frysz/ KPP Bełchatów/OSP Rusiec
Jest szansa na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Grudnej w gminie Szczerców. Po apelu gminnego samorządu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi poinformowała, że opracowano korektę ruchu w tym miejscu

Zmiany na skrzyżowaniu w Grudnej

Szykują się zmiany na skrzyżowaniu w Grudnej. To jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w powiecie w którym dochodzi często do wypadków drogowych, niestety także ze skutkiem śmiertelnym. To właśnie tam droga krajowa nr 74 przecina się z drogą wojewódzką 480.

Dane dotyczące liczby zdarzeń w tym miejscu są przerażające. Z policyjnych statystyk wynika, iż od 1 stycznia 2019 roku do 16 lutego tego roku, na skrzyżowaniu w Grudnej doszło do 22 zdarzeń drogowych. Niestety w dziewięciu wypadkach zginęły cztery osoby, a szesnaście zostało rannych. W ostatnich pięciu latach miało tu też miejsce 13 mniej groźnych kolizji.

Jak mówili przedstawiciele gminy, znamiennym jest fakt, że wszystkie ofiary śmiertelne z ostatnich pięciu lat odnotowano w latach 2023 i 2024 roku.

Do ostatniej tragedii w Grudnej doszło 7 lutego tego roku. Ze wstępnych ustaleń, policjantów wynikało, iż kierujący samochodem dostawczym bus iveco, 45-latek, jadąc od strony Widawy, nie zatrzymał się przy znaku stop i zderzył się z jadącym od strony Bełchatowa ciężarowym renault.

Niestety zdarzenie okazało się tragiczne w skutkach, zginęły w nim dwie osoby. Na miejscu zginęła 73-letnia kobieta, która była pasażerką busa. Kierowca został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do łódzkiego szpitala, gdzie niestety pomimo wysiłków lekarzy, zmarł.

Do wypadków w Grudnej dochodzi w zasadzie przez cały rok. W sierpniu ubiegłego roku również zdarzyła się tam tragedia, w której zginęły dwie osoby, ciężko ranne zostało dziecko. Z ustaleń policji wynikało, że kierujący renault modus, jadący w kierunku Szczercowa od strony Widawy, wymusił pierwszeństwo na 32-letnim kierowcy bmw, który jechał od strony Bełchatowa w kierunku Szczercowa.

W wypadku zginął 47-letni kierujący renault i 17-latka. Do szpitala w Łodzi śmigłowcem przetransportowano w ciężkim stanie 4-letnią dziewczynkę.

Gmina Szczerców interweniuje w sprawie Grudnej

W lutym tego roku samorząd Szczercowa złożył petycję w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowej i Autostrad, oddział w Łodzi. Jak przypominali urzędnicy, samorząd gminy Szczerców wielokrotnie podkreślał pilną potrzebę podjęcia działań, które poprawią bezpieczeństwo w tym miejscu.

Informacje z GDDKiA są optymistyczne. Będzie korekta organizacji ruchu w tym miejscu.

- Wystąpiliśmy o niezbędne opinie - przekazał gminie Daniel Putek, naczelnik jednego z wydziałów GDDKiA. - Dostaliśmy już opinię z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Zarządu Dróg wojewódzkich w Łodzi, teraz oczekujemy na opinię z Urzędu Marszałkowskiego.

Jak dodaje, by poprawić postrzeganie skrzyżowania przez kierowców jadących drogą krajową i wymuszenia zmniejszenia prędkości, zaprojektowano wyspy środkowe na wlotach drogi krajowej. Na częściach wyniesionych wysp zamontowane będą aktywne słupki przeszkodowe U-5c z aktywnymi znakami C-9.

Widoczność nocą mają poprawić punktowe elementy odblaskowe. Na DK 74 wprowadzono zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe przed skrzyżowaniem. Na wlotach podporządkowanych (droga wojewódzka nr 480) na nawierzchni zastosowano w oznakowaniu poziomym symbole znaku B-20. Te zmiany mają być wcielone w życie w ciągu najbliższych tygodni.

Niewykluczone, że docelowo zmieni się organizacja ruchu w tym miejscu.

- Padła sugestia, że budowa ronda w tym miejscu mogłaby mieć wpływ na ograniczenie kolizyjności – mówi Krzysztof Kamieniak, wójt gminy Szczerców. – Będziemy o to zabiegać! Niestety, to dopiero wstępne przymiarki, więc jeśli budowa doszłaby do skutku, rondem przejedziemy mniej więcej za pięć lat.

Tyle bowiem, jak mówią urzędnicy, potrwać mogą same formalności, a później budowa bezkolizyjnego skrzyżowania. Obecne prace związane z poprawą bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Grudnej kierowcy skorzystają potrwają 2-3 miesiące.

Na niebezpiecznym skrzyżowaniu w Grudnej często dochodzi do wypadków. Będą zmiany w ruchu w tym miejscu

Będą zmiany na niebezpiecznym skrzyżowaniu w Grudnej w gmini...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto