Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szynobusem do Elektrowni i Kopalni Bełchatów

Grzegorz Maliszewski
Obecnie pracownicy elektrowni do pracy dojeżdżają autobusami. Czy już wkrótce będą podróżować szynobusem?
Obecnie pracownicy elektrowni do pracy dojeżdżają autobusami. Czy już wkrótce będą podróżować szynobusem? Archiwum
Czy bełchatowianie pojadą szynobusem do Elektrowni i Kopalni Bełchatów? O dotację z Unii Europejskiej zamierza starać się miasto oraz gminy z powiatu bełchatowskiego.

Czy za kilka lat pracownicy i zamiast samochodem lub autobusem dojadą szynobusem do Elektrowni i Kopalni Bełchatów? Taki scenariusz jest realny. Miasto oraz gminy Kleszczów, Kluki, Szczerców i Bełchatów zawarły porozumienie gmin zagłębia paliwowo-energetycznego i zamierzają wspólnie starać się o fundusze unijne w latach 2014-2020. Według zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, pieniądze z UE będą przeznaczana przede wszystkim na inwestycje ponadlokalne, które będą promować współpracę regionów i gmin. Dlatego w Bełchatowie liczą, że podpisane porozumienie pomoże w pozyskaniu dużych pieniędzy.

Jednym z kluczowych bełchatowskich projektów ma być właśnie budowa trasy pomiędzy Bełchatowem a dwoma wspomnianymi zakładami, którą będzie jeździł szynobus.
- Nieśmiało, ale z pełną determinacją myślimy o dobrym połączeniu komunikacyjnym Bełchatowa z elektrownią i kopalnią, czyli firmami, które są miejscem pracy dla wielu bełchatowian. Dzisiejsze uciążliwości związane z przemieszczeniem się pomiędzy tymi miejscami są spore - mówi Marek Chrzanowski, prezydent Bełchatowa. - Ten pomysł może wydawać się szalony, ale widzimy w nim pewną szansę na to, że miałby zwolenników w postaci pracowników codziennie przemierzających ten odcinek. Wiemy, jak dobrym rozwiązaniem są szynobusy, które funkcjonują w dużych miastach pomiędzy istotnymi miejscami z logistycznego punktu widzenia.

Szynobusem do Elektrowni i Kopalni Bełchatów? Luźniej na drogach...

Kursujący pomiędzy Bełchatowem i zakładami pracy szynobus odciążyłby infrastrukturę drogową, którą codziennie podróżują tysiące pracowników. Dziś droga z Bełchatowa na Rogowiec jest już mocno zużyta i aż prosi się o remont. Obecnie w kopalni i elektrowni pracuje około 10 tysięcy osób. Do tego należy doliczyć jeszcze kilka tysięcy osób zatrudnionych w spółkach działających przy tych zakładach. Dlatego według pomysłodawców, chętnych na podróżowanie szynobusami z pewnością by nie zabrakło. Z połączenia mogliby też korzystać turyści. Według wstępnych koncepcji, tym połączeniem można byłoby dojechać także do ośrodków wypoczynkowych na Wawrzkowiźnie i Słoku, a w przyszłości być może i na Górę Kamieńsk.

Obecnie urzędnicy w bełchatowskim magistracie pracują nad koncepcją całego projektu.
- To jest istotne z punktu widzenia przedstawienia aplikacji. Nie chcielibyśmy tworzyć dokumentacji nie mając przekonania, że ta aplikacja będzie miała szansa powodzenia - mówi prezydent Marek Chrzanowski.

O dotację z Unii Europejskiej w latach 2014-2020 będzie starał się także Kleszczów wraz z sąsiednimi gminami, które będą chciały pozyskać pieniądze na modernizację połączenia kolejowego Piotrków Trybunalski - Rogowiec. Dzięki temu pociągi mogłyby docierać dalej do strefy przemysłowej w Bogumiłowie, do której linię kolejową chce zbudować gmina Kleszczów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto