Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Suszarnia osadów w oczyszczalni w Bełchatowie

Grzegorz Maliszewski
Suszarnia osadów w oczyszczalni w Bełchatowie powstanie w przyszłym roku. 120-metrowe szklarnie zastąpią osadniki
Suszarnia osadów w oczyszczalni w Bełchatowie powstanie w przyszłym roku. 120-metrowe szklarnie zastąpią osadniki archiwum
Suszarnia osadów powstaje w oczyszczalni ścieków w Bełchatowie. Inwestycja ma całkowicie rozwiązać problem utylizacji ścieków w mieście. Nowoczesna technologia ma być gotowa już wiosną przyszłego roku.

- Wykonawca instalacji otrzymał już pozwolenie na budowę i prace rozpoczęły się zgodnie z planem - mówi Edward Olszewski, prezes spółki "Wod-Kan" w Bełchatowie, która jest inwestorem.

Suszarnię będą stanowiły cztery 120-metrowe szklarnie, do których będzie dostarczany częściowo odwodniony osad ze ścieków. Będzie w nich rozkładany i przewracany kilka razy na dobę przez maszyny. Osuszany ma być przez słońce, a także podgrzewaną podłogę w pochmurne dni. W okresie zimowym będzie ona zasilana energią wytwarzaną ze ścieków oczyszczonych za pomocą pomp ciepła.

Elektrownia Bełchatów będzie spalać osady z oczyszczalni?

Suszarnia będzie jedną z trzech w kraju, i jednocześnie największą w Polsce, która wykorzystywać będzie metody hybrydowe, a nie tylko słoneczne.

Ostatecznie osad ma być wysuszony do 65 proc. suchej masy. Dzięki temu uzyska parametry do spalania z węglem brunatnym. Niewykluczone, że będzie to możliwe już w przyszłym roku w bełchatowskiej elektrowni. Obecnie poszukiwane są rozwiązania, dzięki którym można by ten pomysł realizować.

Smród z oczyszczalni w Zdzieszulicach w końcu zniknie?

Do tej pory osad ze ścieków w bełchatowskim zakładzie był wydzielany i oczyszczany technologicznie w tzw. osadnikach. Przedstawiciele spółki "Wod-Kan" podkreślają także walor ekologiczny inwestycji. Stuprocentowa utylizacja zakończy problem z odpadem w oczyszczalni. Instalacja przyniesie także wiele oszczędności.

W Bełchatowie wybudują suszarnię osadów za 31 milionów złotych

Wysuszone osady zmniejszają swoją objętość ponad czterokrotnie, co pozwoli na wydajniejsze zagospodarowanie przestrzeni magazynowej w przypadku konieczności składowania osadu.
Instalacja ma być gotowa już w kwietniu 2014 roku. Koszt jej budowy, który wynosi ponad 31 mln zł, współfinansowany jest przez Unię Europejską z Funduszu Spójności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto