Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karp na wigilię z Grobli Kluki już odławiany. Ile w tym roku trzeba będzie zapłacić za rybę przed Bożym Narodzeniem? CENY FOTO, VIDEO

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Wideo
od 16 lat
W Gospodarstwie Rybackim Grobla Kluki koło Bełchatowa, znanym też jako Agroturystyka Grobla Kluki, trwa odłów karpia i innych ryb na święta Bożego Narodzenia. Jaka będzie cena świeżego karpia na wigilię 2023?

żywe karpie z Grobli Kluki

W Gospodarstwie Grobla Kluki położonym niedaleko Bełchatowa trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W kilkunastu stawach położonych na blisko stu hektarach, hodowane są karpie i inne ryby, które mieszkańcy chętnie kupują również na święta. Dziś ryby na świąteczny stół odłowiono z jednego z nowych stawów Grobli.

I choć do świąt pozostało jeszcze blisko półtora miesiąca, przygotowania na Grobli trwają już od kilku tygodni. Odławianie ryb rozpoczęto w połowie października tak, by jak mówi Łukasz Pawełoszek, właściciel Gospodarstwa Rybackiego i Agroturystyki Grobla Kluki, zdążyć przed mrozami i lodem, który pokryje stawy.

Tym bardziej, że pracy jest dużo, bo na Grobli jest kilkanaście stawów hodowlanych, a w nich kilkadziesiąt ton karpia i innych ryb. Sam proces hodowli karpia to około trzech lat. Na Grobli kupić można nie tylko żywego lub patroszonego karpia, ale też m.in. amura, szczupaka, suma, jesiotra, lina.

Ryby w sprzedaży przez cały rok, ale...

Po odłowieniu ryby trafiają na tzw. płuczkę, tam są sortowane według wielkości. Później trafiają do magazynów, gdzie czekać będą na klientów. A ci na Grobli pojawiają się przez cały rok, jednak przed świętami jest ich zdecydowanie więcej.

Gro osób to stali klienci z całego regionu. Część osób kupuje rybę już teraz, na spróbowanie, i wraca przed samą wigilią. Są też tacy, którzy teraz kupują i zamrażają, na wszelki wypadek w obawie, by przed świętami jej nie zabrakło.

- Część klientów kupuje rybę już teraz i po prostu zamraża, by po pierwsze uniknąć później kolejek, ale też i by mieć pewność, że ryby nie braknie - mówi Łukasz Pawełoszek. - Staramy się jednak, by ryby było tyle, by dla nikogo nie zabrakło. Przygotowaliśmy większą ilość karpia niż w latach poprzednich, bo rok czy dwa lata temu zawsze go brakowało.

Gorący okres na Grobli rozpoczyna się zwykle na dwa tygodnie przed wigilią i potrwa do świąt. Klientów kusi dobra opinia, czy cena też będzie atrakcyjna?

- Ceny będą kształtowały się podobnie, być może będzie złotówka w jedną czy drugą stronę - mówi Łukasz Pawełoszek. - Dziś nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. Podwyżek jednak nie będzie.

Za kilogram karpia w cenie detalicznej zapłacić trzeba obecnie na Grobli 27 zł.

W Gospodarstwie Rybackim Grobla Kluki odławiane są ryby na Boże Narodzenie

Karp na wigilię z Grobli Kluki już odławiany. Ile w tym roku...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto