Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groty Nagórzyckie wracają do łask

Beata Dobrzyńska
Prace przy adaptacji grot są mocno zaawansowane
Prace przy adaptacji grot są mocno zaawansowane fot. Beata Dobrzyńska
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w wakacje przyszłego roku znów będzie można zwiedzać Groty Nagórzyckie, perełkę architektoniczną regionu.

Atrakcja, która przez lata przyciągała tłumy turystów, którzy mogli wejść do środka i z latarką w ręku wędrować po korytarzach, zyska teraz zupełnie nowy wymiar. Wszystko głównie dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej.

Groty pod Tomaszowem to nic innego jak wyrobiska, z których górnicy w XVIII i na początku XIX wieku wydobywali piasek, potrzebny do wyrobu szkła. Po tym jak zginął w nich górnik z Nagórzyc, władze carskie zakazały wydobycia, a groty stały się atrakcją turystyczną. Jednak na początku tego wieku, ze względu na zagrożenie, zostały zamknięte. Na szczęście zainteresowali się nimi naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy zaangażowali się w przygotowanie projektu turystycznego zaadaptowania grot. Dzięki determinacji władzy udało się pozyskać na ten cel pieniądze unijne, a kilka miesięcy temu rozpoczęły się pierwsze prace.

W grotach zostanie wykonana trasa podziemna o długości 160 metrów. Będzie się można do niej dostać dwoma wejściami od głównej ulicy Pod Grotami oraz wyjściem z wyrobisk - szybikiem wyjściowym w północno-zachodniej części grot. Dodatkowo w miejscu obecnego zapadliska zostanie wybudowana klatka schodowa.

Prace, które prowadzi specjalistyczna firma z Krakowa, są dość zaawansowane. W środku grot zostały już między innymi odbudowane filary. Trwają też roboty przy wierceniu szybiku, w którym z czasem powstanie klatka schodowa. Jednocześnie toczą się prace związane z zaprojektowaniem samej trasy, wyznaczeniem parkingu, a także wybudowaniem pomieszczeń, w których znajdzie się kasa, toaleta i punkt sprzedaży pamiątek.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z pieniędzy pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Całkowita wartość projektu wyniesie 4,3 mln zł, a dotacja - 3,2 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto