Fundacja na rzecz rozwoju ambitnej gminy

Materiał informacyjny Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów
Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów nie tylko zachęca przedsiębiorców do inwestowania w tutejszych, znakomicie przygotowanych i wyposażonych strefach przemysłowych, ale również w szerokim zakresie wspiera mieszkańców najbogatszej gminy w Polsce w realizacji ich ambitnych zamierzeń. Efektem takiej kooperacji są znakomite realizacje i jeszcze większe plany.

Tylko w ciągu ostatnich kilku lat, od kiedy działa obecny zarząd Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów, w strefach przemysłowych gminy zainwestowało kilkanaście nowych firm, a zarząd odbiera listy intencyjne kolejnych potencjalnych inwestorów. Oferta inwestycyjna proponowana przez Fundację sprawdziła się w trudnych dla biznesu czasach pandemii i gigantycznego skoku inflacji, a nie jest to jedyny aspekt bardzo szerokiej działalności.

Inwestorzy lokalni i globalne marki

Fundacja najbogatszej gminy w Polsce w ciągu czterech lat ściągnęła do trzech stref przemysłowych wielu inwestorów, nie tylko firmy lokalne, ale i działające dla globalnych marek. Dziś buduje tam lub właśnie zakończyło fazę realizacji swoich inwestycji grubo ponad dwadzieścia firm przeróżnych branż, a niedawno grunty pod inwestycje wykupiły kolejne.

Młynpol w strefie Kleszczów postawił magazyn zbóż i rzepaku, spółka Fasada buduje tam halę produkcyjno-warsztatową o profilu ślusarstwa aluminiowego, Roka Robert Chomen - zakład produkcji mieszanki betonowej i prefabrykatów, a Mebl-Bart stawia zakład produkcji mebli. W strefie Żłobnica firma Megstyl Grzegorz Mularczyk buduje zakład produkcyjny mebli z płyty laminowanej do samodzielnego montażu, a zakład produkcyjny maszyn do zwijania i prostowania blach zrealizowała już firma BTC Stolarczyk.

W tej samej strefie swój nowy magazyn zbudowała ukraińska firma Kobzarenko z branży produkcji maszyn rolniczych, która jest tam obecna od 2017 roku i wciąż się rozwija. W strefie Żłobnica swój obiekt magazynowy stawia też spółka Inspire specjalizująca się w copackingu, a także Drum, który buduje zakład produkcji urządzeń i elementów linii technologicznych do magazynowania, dozowania i transportu materiałów sypkich.

W Żłobnicy inwestuje także jeden z liderów produkcji napojów bezalkoholowych w puszkach na Europę środkowo-wschodnią, spółka Krynica Vitamin S.A., która specjalizuje się w produkcji dla marek globalnych. Napoje Krynica Vitamin odbierają firmy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech i Słowacji, a ostatnio także ze Stanów Zjednoczonych. W Żłobnicy ma powstać jeden z największych zakładów produkcyjnych w centrum Polski, który ma być gotów przed końcem 2025 roku.

W fazie realizacji w tej strefie znajdują się jeszcze trzy inwestycje: Stalex buduje zakład produkcji stalowych kształtowników zimno giętych, z przeznaczeniem głównie do stolarki PCV, Kornix buduje fabrykę mebli, a Zet-Transport nowoczesne obiekty magazynowo-produkcyjne oraz intermodalny terminal kolejowy.

Z kolei w strefie Bogumiłów w budowę centrum badawczo rozwojowego inwestuje Knauf, a ZP Baucem w obiekty związane z produkcją spoiw hydraulicznych. W strefie Bogumiłów powstaje także instalacja do produkcji materiałów budowlanych firmy Ekotech, inwestuje tu również spółka Faradise koncentrująca się na produkcji ogniw i baterii li-ion oraz systemów magazynowania energii, które mają być kluczowe w czasie transformacji energetycznej, a nową halę produkcyjną postawił już Epicom, producent wyrobów higienicznych.

W tej samej strefie budowane jest również Laboratorium Betonów spółki Atest-Bet, produkującej prefabrykaty betonowe. Dodajmy, że od lat w strefach przemysłowych gminy Kleszczów działają tak dobrze znane w środkowej części Europy marki, jak choćby Kersten, Arix, Colep czy Caparol. Na stronie internetowej Fundacji wciąż pojawiają coraz to nowsze oferty pracy w bardzo stabilnych spółkach ze stref przemysłowych.

Skuteczne kuszenie inwestorów.

Czym konkretnie kusi inwestorów Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów?

Przede wszystkim gruntami w atrakcyjnej, a w zasadzie bezkonkurencyjnej cenie 20 złotych netto za metr kwadratowy ziemi na działkach, które są w pełni uzbrojone. Dodatkowymi atutami dla inwestorów są oferowane im korzystniejsze niż gdziekolwiek indziej ceny mediów, w tym energii, co jest niezwykle istotne szczególnie w fazie budowy i wykańczania obiektów, tym bardziej, iż niebawem rynek cen energii zostanie uwolniony i należy się spodziewać ich skoku.

Co więcej, oferta proponowana przez Fundację Rozwoju Gminy Kleszczów pozwala zaoszczędzić tak istotny w biznesie czas, bo daje możliwość zakupu gruntów bez konieczności uczestniczenia w procedurach przetargowych, które bywają długotrwałe. Kolejny atut to konsekwentna współpraca Fundacji z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną, która oferuje inwestorom upusty podatkowe. Na potencjał gospodarczy kleszczowskich stref mocno wpływają także inwestycje gminy, która buduje wciąż nowe drogi, a na atrakcyjność oferty niebagatelny wpływ mają także korzyści logistyczne płynące z bliskości autostrady A1 i jej węzłów.

Co więcej: potencjał gminy i jej stref przemysłowych jeszcze wzrośnie, bo do 2027 roku ma nastąpić modernizacja i elektryfikacja przez całe lata niedoinwestowanej linii kolejowej Piotrków Trybunalski-Bełchatów, z wydłużeniem do Bogumiłowa, czyli właśnie do gminy Kleszczów. Długość modernizowanej linii to 34,3 km, a nowa, biegnąca do Bogumiłowa ma liczyć ponad siedem kilometrów.


Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów wciąż otrzymuje kolejne propozycje od inwestorów, którzy chcieliby związać swoją przyszłość i rozwijać swoje biznesy w kleszczowskich strefach, jednakże nie jest tak, że tę możliwość ma każdy chętny przedsiębiorca czy spółka. Fundacja stawia przede wszystkim na inwestorów stabilnych ekonomicznie, by zabezpieczyć interesy gminy, poza tym od kilku lat umowy z nowymi inwestorami zakładają etapowanie inwestycji, a ich realizacja musi zakończyć się w ciągu czterech lat, co jest czasem kluczowym dla efektywności inwestycji. Zarząd Fundacji do nowych inwestorów podchodzi jednak elastycznie: gdy inwestycja przekracza terminy umów z przyczyn niezależnych od inwestora, jest możliwość przesunięcia terminów w harmonogramie inwestycji, acz zawsze z klauzulą pozwalającą na ewentualny odkup gruntów od inwestora.

- Ściąganie inwestorów do naszych stref przemysłowych to jest kluczowy i fundamentalny przedział działalności Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów, ale przecież nie jedyny - podkreśla Andrzej Zbroja, wiceprezes Fundacji. - Tak jak w biznesie istnieje odpowiedzialność ukierunkowana na społeczność, wokół której ten biznes funkcjonuje, tak też robi i Fundacja, tylko, że w o wiele szerszym zakresie. Wspieramy nie tylko wszystkie szkoły na terenie gminy Kleszczów, ale przede wszystkim inwestujemy nagradzając najlepszych, najbardziej utalentowanych uczniów i studentów, najlepszych sportowców i kluby sportowe jak Omega Kleszczów, współfinansujemy konkursy i turnieje. W ofercie wsparcia mamy programy nie tylko przedsiębiorców, ale i rolników czy osób bezrobotnych, współfinansujemy także szkolenia zawodowe, również kursy języków obcych. Nie ma chyba w naszej gminie osób, dla których Fundacja nie miałaby żadnej oferty wsparcia dla rozwoju ich kompetencji czy aspiracji.

Fundacja współpracująca z gminą

Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów zajmuje się nie tylko ściąganiem inwestorów, ale przez lata działalności mocno wrosła w życie społeczne całej gminy. Fundacja regularnie inwestuje w naukę, oświatę i wychowanie, szkoły, przedszkola i żłobki, nie tylko rzeczowo, ale i finansowo wspomagając potencjał intelektualny uczniów i studentów. Chętni, którzy ukończyli 16. rok życia, ale nie ukończyli jeszcze 25. lat, przy spełnieniu podstawowych warunków, prócz stałego zameldowania na terenie gminy, także znający w stopniu podstawowym język obcy, mogą starać się o dofinansowanie kursu językowego za granicą - maksymalnie 5 tysięcy złotych w skali roku. Najwybitniejsi uczniowie kleszczowskich szkół, a także studenci na stałe zameldowani w gminie, też są przez Fundację nagradzani i tym samym motywowani. To laureaci olimpiad, zawodów i turniejów od szczebla powiatowego wzwyż, także krajowych i międzynarodowych oraz projektów (także komercyjnych) w dziedzinach nauki kultury i sportu.

W każdej z dziedzin w kategoriach szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studentów przyznawane są po trzy nagrody od 600 do 1 tys. złotych, a także nagroda specjalna „Talent Roku” - 500 złotych. Do tego dochodzą nagrody w konkursach szkolnych i bony podarunkowe dla najlepszych uczniów na koniec roku w salonach książkowych czy sieciach sportowych.

Co więcej, fundacja dofinansowuje też kursy językowe dla każdego dorosłego mieszkańca gminy, który spełni warunki, a to kwota do 500 złotych w skali roku. Fundacja dofinansowuje mieszkańcom gminy także kursy doskonalenia, zarówno zawodowego jak specjalistycznego: w ciągu trzech lat - 10 tysięcy złotych. Fundacja wypracowała też samonapędzający się mechanizm dopłacania do reklam przedsiębiorstw działających na terenie gminy - od reklam na nośnikach do promocji w czasopismach, ale przedsiębiorcy mogą też liczyć na bezpłatne, wzmacniające ich kompetencje szkolenia. Przykład? Choćby szkolenie w zakresie zmian w podatku VAT, które poprowadził wybitny znawca tematu profesor Witold Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego, również ceniony doradca podatkowy i ekspert.

Fundacja wspiera również finansowo i rzeczowo przedsięwzięcia rekreacyjne, jak choćby Kleszczowski Piknik Międzypokoleniowy, który ma za sobą już trzy edycje, z udziałem dzieci, młodzieży jak i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, oraz przedsięwzięcia sportowe, jak piłkarski Turniej Progress Cup, czy zawody i szkolenia dla motocrossowców ze Stowarzyszenia Motopower.

Z kolei rolnicy mogą liczyć na stworzone przez Fundację programy dofinansowania zakupu materiałów siewnych, jak rozwoju i obniżenia kosztów produkcji rolniczej. Fundacja dedykuje im również program oddawania w dzierżawę gruntów na atrakcyjnych stawkach czynszu dzierżawnego.

Dla przedsiębiorców, ale również i osób bezrobotnych, Fundacja zorganizowała ostatnio bezpłatne konsultacje ze specjalistami z Powiatowego Urzędu Pracy dotyczące najnowszych unijnych programów związanych z możliwościami refundacji kosztów wyposażenia bądź doposażenia stanowiska pracy, warunków i możliwości odbycia staży w przeróżnych branżach, a także dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

PRZYJEDŹ, ZAINWESTUJ, ZYSKAJ
FUNDACJA ROZWOJU GMINY KLESZCZÓW
ul. Sportowa 3
97-410 Kleszczów
www.frgk.pl
[email protected]
tel: 503 407 624

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fundacja na rzecz rozwoju ambitnej gminy - Dziennik Łódzki

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto