Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć udane zbiory? Pamiętaj o letnim nawożeniu warzyw! Nie zaniedbuj też kwiatów, a będą długo kwitły. Jakie nawozy stosować latem?

Katarzyna Józefowicz
Pamiętajmy, że niektóre warzywa oraz kwiaty potrzebują nawożenia latem.
Pamiętajmy, że niektóre warzywa oraz kwiaty potrzebują nawożenia latem. Kampus Production/pexels.com
Nawożenie roślin jest ważne, by dobrze owocowały i długo kwitły. Choć warzywa i kwiaty zasila się przede wszystkim wiosną, nie można zapominać o letnim nawożeniu. Jednak nie każdy nawóz jest dobry o tej porze roku, trzeba też zachować ostrożność przy zasilaniu niektórych warzyw. Sprawdź, co i czym nawozić latem.

Spis treści

Letnie nawożenie, czyli nawożenie pogłówne

Nawożenie to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie roślin. Najodpowiedniejszą porą na przeprowadzenie zabiegu jest oczywiście wiosna, gdyż to właśnie wtedy rośliny zaczynają intensywnie się rozwijać i potrzebują najwięcej składników pokarmowych. Nie znaczy to jednak, że latem nie trzeba ich już dokarmiać, bo przecież nadal rosną, kwitną i owocują. O tej porze roku ich zasilanie powinno wyglądać jednak nieco inaczej niż wiosną (letnie nawożenie nazywa się pogłównym).

Nawozy z azotem tylko do końca lipca!

Lato to czas, kiedy wiele roślin osiąga pełnię swojej dojrzałości. Za chwilę zaczną wydawać plony lub zbliżać się do końca kwitnienia, dlatego nie należy ich zasilać nawozami z dużą zawartością azotu, którego zadaniem jest pobudzanie rozwoju części zielonych.
O tej porze roku sięgamy raczej po preparaty z przewagą fosforu i potasu oraz mikroelementów, niż po nawozy azotowe, które podane roślinom wieloletnim zbyt późno, utrudnią im odpowiednie przygotowanie się do zimy. Pamiętajmy, że nawozy azotowe można stosować do końca lipca.

Nawozy naturalne stosuj również latem

Przez cały sezon, od wiosny do jesieni, można natomiast ściółkować rośliny kompostem oraz ściętą trawą, a także podlewać je biohumusem. Te naturalne nawozy nie są skoncentrowane i zawierają jedynie substancje organiczne, dlatego nie grożą roślinom przenawożeniem. Ograniczenia w stosowaniu nie dotyczą też naturalnego nawozu mineralnego, czyli mączki bazaltowej, która ma wprawdzie bardzo bogaty skład, ale akurat azotu nie zawiera, więc można stosować ją nawet jesienią. Nadaje się do zasilania wszystkich roślin, ale ponieważ posiada lekko zasadowy odczyn, lepiej nie wykorzystywać jej do nawożenia gatunków kwasolubnych.

Nawożenie warzyw latem. Pamiętaj m.in. o pomidorach i ogórkach

Nawozy naturalne są bardzo wartościowe, ekologiczne i zwykle bezpieczne, ale czasami nie wystarczają roślinom, gdyż zawierają niewielkie ilości składników pokarmowych, dlatego też część roślin może potrzebować dodatkowego zasilania nawozami mineralnymi, które najlepiej przeprowadzić na początku lata, czyli pod koniec czerwca i na początku lipca. W warzywniku do takich roślin należą przede wszystkim dość żarłoczne warzywa dyniowate, czyli cukinie, dynie i ogórki. Dodatkowa porcja pokarmu przyda się też pomidorom i papryce.

Jakie nawozy dla pomidorów, papryki i ogórków?

Do ich nawożenia najlepiej wybrać wieloskładnikowy nawóz, dedykowany konkretnej grupie roślin i nadający się do nawożenia letniego (terminy stosowania należy sprawdzić na etykiecie). Poszczególne grupy warzyw mają bowiem nieco inne potrzeby pokarmowe, a dedykowane im preparaty uwzględniają te różnice i mają odpowiednio zbilansowany skład (np. Nawóz do ogórków i innych roślin dyniowatych – BIOPON, Nawóz do pomidorów i papryki – Florovit). Warto też sięgnąć po gotowe nawozy ekologiczne, których obecnie na rynku nie brakuje (np. Target Nawóz Ekologiczny do pomidorów, ogórków, Nawóz organiczny do pomidorów – Agrecol, Naturalny do pomidorów i papryki – Ziemowit).

Jakich warzyw nie nawozić latem? Na to uważaj

Nawozami mineralnymi, szczególnie zawierającymi w składzie azot, lepiej natomiast nie nawozić już o tej porze roku:

  • warzyw korzeniowych (np. buraki, marchew, rzodkiewka),
  • ziemniaków,
  • kapusty,
  • sałaty,
  • szpinaku.

Te rośliny mają tendencję do kumulowania azotanów, które później przekształcają się w toksyczne i niebezpieczne dla naszego zdrowia azotyny (np. w czasie przechowywania już po zbiorach). Nie nawozi się też latem fasoli (właściwie wcale nie trzeba jej nawozić), gdyż po pierwsze ma małe wymagania pokarmowe, a po drugie w wyniku symbiozy z bakteriami brodawkowymi (na korzeniach), wiążącymi azot z powietrza, ma tego pierwiastka tyle, ile potrzebuje.

Jakie kwiaty nawozić latem?

Z kolei w ogrodzie ozdobnym letnie dokarmianie przyda się przede wszystkim roślinom powtarzającym kwitnienie po przycięciu, gdyż dodatkowa porcja składników pokarmowych pobudzi je do ponownego tworzenia pąków kwiatowych i wydania kolejnych kwiatów (należą do nich np. ostróżki ogrodowe, kłosowce, łubiny trwałe, szałwia omszona, kocimiętki).
Nawożenie przyda się też kwiatom jednorocznym lub sezonowym, które cały czas kwitną i zawiązują pąki kwiatowe (np. pelargonie rabatowe, aksamitki). Do ich dokarmiania najlepiej wykorzystać nawozy dla roślin kwitnących lub nawozy dedykowane konkretnej grupie roślin (np. do pelargonii, do begonii).

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz mieć udane zbiory? Pamiętaj o letnim nawożeniu warzyw! Nie zaniedbuj też kwiatów, a będą długo kwitły. Jakie nawozy stosować latem? - RegioDom.pl

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto