Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Powołano Lokalne Partnerstwo do spraw Wody

Anna Frysz
Anna Frysz
Celem współpracy w ramach LPW jest wspólna realizacja ważnych dla gospodarki wodnej inwestycji
Celem współpracy w ramach LPW jest wspólna realizacja ważnych dla gospodarki wodnej inwestycji Urząd Miasta w Bełchatowie
W bełchatowskim magistracie podpisano list intencyjny powołujący Lokalne Partnerstwo do spraw Wody. Podkreślano jak ważne jest dziś prowadzenie racjonalnej gospodarki wodnej

Lokalne Partnerstwo ds. Wody

18 podmiotów (w tym samorządy miejskie i gminne) z terenu powiatu bełchatowskiego będzie współpracować w sprawie racjonalnej gospodarki wodnej.

- Powołane właśnie Partnerstwo to pierwszy, niezwykle ważny krok, aby sięgnąć po fundusze unijne w ramach KPO. Dzięki temu wspólnie z sąsiednimi gminami będziemy mogli wnioskować o dofinansowanie konkretnych, ważnych z punktu widzenia gospodarki wodnej, inwestycji. Mam tu taj na myśli chociażby rekultywację zbiorników wodnych czy retencyjnych, ale też zadania nieco mniejsze - podkreśla Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa. - Warto podkreślić, że do naszego Partnerstwa oprócz samorządów włączyły się także inne instytucje i podmioty, co z pewnością podnosi poziom merytoryczny potencjału posiadanego przez strony porozumienia - dodaje wiceprezydent Matyśkiewicz.

List intencyjny w sprawie powołania Lokalnego Partnerstwa ds. Wody (LPW) podpisało łącznie 18 podmiotów. Oprócz Bełchatowa także powiat bełchatowski, miasto Zelów oraz gminy: Bełchatów, Drużbice, Kleszczów, Kluki, Rusiec i Szczerców. Wśród partnerów są też: gminne spółki wodne w Bełchatowie, Drużbicach, Kleszczowie, Szczercowie i Zelowie, a także Pheno Horizon OLP sp. z o.o., Katedra UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, Nadzór Wodny w Bełchatowie oraz Lasy Państwowe Nadleśnictwa Bełchatów.

W preambule dokumentu zapisano, że intencją stron przystępujących do porozumienia jest diagnoza sytuacji i przeciwdziałanie negatywnym skutkom niedoboru wody. Chodzi o efektywne zapobieganie skutkom suszy oraz poprawę gospodarki wodną na terenie powiatu bełchatowskiego.

Sygnatariusze listu mają teraz czas na składanie wniosków i propozycji przedsięwzięć, jakie mogłyby być realizowane w ramach LPW. Środki na ich sfinansowanie pochodzić mają z rządowego Krajowego Planu Odbudowy.

Ideą Lokalnych Partnerstw ds. Wody jest wsparcie współpracy oraz stworzenie sieci kontaktów między lokalnym społeczeństwem a instytucjami i urzędami w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa. Inicjatywę w zakresie tworzenia partnerstw wodnych na terenie województwa łódzkiego podjął ośrodek doradztwa rolniczego w Bratoszewicach.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto