Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bawełnianka startuje wiosną

Ewa Drzazga
Logotyp i wygląd Galerii Bawełnianka nawiązuje do tradycji miejsca, w którym powstanie
Logotyp i wygląd Galerii Bawełnianka nawiązuje do tradycji miejsca, w którym powstanie fot. Bawełnianka Sp. z o.o.
Komin, szklany dach, żywe ściany zieleni, fontanna. Bełchatowianie, którzy jeszcze do końca nie wierzą, że za półtora roku będą robić zakupy i bawić się w Galerii Bawełnianka, niedługo mogą przecierać oczy ze zdumienia.

Obiekt, którego budowa ruszy wiosną, ma zaskakiwać i nawiązywać do historii tego miejsca.

Galeria Bawełnianka powstanie w miejscu dawnych hal Bełchatowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. Pierwotny plan zakładał, że komin ciepłowniczy, który tu pozostał, będzie wyburzony. Architekci jednak przyjrzeli mu się dokładniej i uznali, że tak charakterystycznej, 70-metrowej budowli grzech nie wykorzystać.

- To ukłon w stronę historii tego miejsca - mówi Krzysztof Włuka, prezes spółki Bawełnianka, która będzie obiekt budować. Do tradycji nawiązuje też logo galerii w kształcie nici z bawełny nieregularnie wychodzących z kłębka. Z kolei nietynkowana czerwona cegła na elewacji budynku, stal, szkło, a na fasadzie kina srebrne płyty włóknowo-cementowe to nawiązanie do fabrycznej przeszłości tego miejsca.

Nudno nie będzie też wewnątrz. Na 23 tys. mkw.działać ma około 100 butików i sklepów, 6-salowy kompleks kinowy oraz klub fitness. Plac centralny z kawiarniami i restauracjami ozdobi ceglany komin z zawieszoną wokół antresolą, czyli półpiętrem. Tu umiejscowiona będzie strefa kawiarniana.

- Szklany strop okalający komin oraz pionowa ściana żywej zieleni z kaskadami wodnymi nadadzą wnętrzu galerii niepowtarzalny charakter - podkreśla Aleksander Skupin z Biura Projektów Architektonicznych. - Po drugiej stronie centralnego placu zaprojektowano ogromną fontannę. Kształtem, kolorystyką i rysunkiem posadzki nawiązuje do logo galerii.

Wszystkie te cuda bełchatowianie na własne oczy będą mogli zobaczyć w drugiej połowie 2012 roku. Na razie inwestorzy decydują, kto będzie dla nich obiekt budował. Mówią, że tylko kataklizm mógłby sprawić, że w pierwszym półroczu nie uda się rozpocząć prac budowlanych. Generalny wykonawca będzie się też musiał uporać z problemem komunikacyjnym, bo budowa będzie prowadzona w centrum miasta.

- Generalny wykonawca będzie odpowiedzialny za szczegóły rozwiązań komunikacyjnych dotyczących zaopatrzenia budowy - mówi Magdalena Majcherska, rzecznik prasowy Bawełnianki. Jak dodaje, inwestorzy dopilnują wyboru takich wariantów, by kierowcy jadący przez Bełchatów nie mieli powodów do narzekań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto