Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają przygotowania do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Parzno. W tym roku nieco się zmieni

mbf
Tak było na EDK Parzno w poprzednich latach
Tak było na EDK Parzno w poprzednich latach Ruch Sercańskiej Młodzieży/Mat. EDK/arch.
Wiadomo już, że Ekstremalna Droga Krzyżowa odbędzie się również w tym roku. Chętni mogą już zapisywać się do udziału. Organizatorzy planują w tym roku wprowadzenie jeszcze jedne j trasy

Ekstremalna Droga Krzyżowa Parzno 2024

Trwają przygotowania do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Parzno, która odbędzie się 22 marca. To nietypowe i wymagające wydarzenie. W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, do momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej, obowiązuje reguła milczenia. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji. Uczestnicy EDK często wyruszają w drogę samotnie, choć jest możliwe pokonanie trasy w małych grupach.

Wzorem lat ubiegłych organizatorzy proponują trzy trasy, ale uruchomiony zostanie także nowy rejon.

W tym roku na pewno dostępne będą trzy trasy, którymi wierni szli także w roku ubiegłym. To trasy z Parzna do Bełchatowa, Sulmierzyc i Piotrkowa Tryb.

- Uruchomimy także nową trasę do Łękińska przez Górę Kamieńsk - informują organizatorzy. - Planujemy odświeżyć też trasę do Częstochowy o długości 81km, ale tu potrzeba modlitwy i sygnałów od Was, że mamy działać tak ekstremalnie.

Zapisy na trzy wspomniane trasy są już prowadzone, jednak trasy są jeszcze weryfikowane, więc, ostateczne informacje będą znane kila dni przed wydarzeniem.

Najkrótsza będzie trasa żółta czyli imienia Wandy Malczewskiej. Wiodła ona będzie do Bełchatowa i obliczona jest na 43 km. To odcinek częściowo asfaltowy, ale biegnący też przez lasy, pola, drogi gruntowe i utwardzone. Jak radzą organizatorzy, trasa przeznaczona jest dla osób wytrzymałych fizycznie i psychicznie, ze względu na odcinki drogi w lasach. Tam istnieje też niebezpieczeństwo spotkania dzikiej zwierzyny., np. dzików.

Przebieg trasy żółtej:

  • Parzno, Roździn, Cisza, Firlej, Zbyszek, Marcelów, Rudzisko, Szczercowska Wieś, Grudna, Szczerców, Trakt Puszczański, Lubośnia, Podżar, Żar, Bożydar, Kaszewice, Borki, Kurnos Drugi, Bełchatów

Trasa "Zielona - św. Apostołów Piotra i Pawła" zaprowadzi pątników do Piotrkowa Tryb. Liczy 45 km. Większość trasy prowadzi przez lasy, drogi polne lub wiejskie. Dopiero końcówka jest bardziej miejska, co, jak mówią organizatorzy, na tym etapie może stanowić zaletę przy naturalnym zmęczeniu przy końcu trasy.

Przebieg trasy zielonej

  • Parzno (Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa) → Wierzchy Kluckie → Bełchatów-Ludwików → Bełchatów-Grocholice → Zdzieszulice Górne → Korczew-Piaski → Korczew → Mokracz → Miłaków → Bogdanów → Wola Bogdanowska → Kacprów → Wola Krzysztoporska → Siomki → Gąski → Piotrków Trybunalski (Kościół Akademicki Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej)

Trasa "Brunatna - św. Barbary" wieść będzie do Sulmierzyc. Również ta trasa mieć będzie 45 km.

- Obecnie za sprawą przesuwania się odkrywki węgla trasa jest dłuższa w stosunku do pierwotnej wersji - informują organizatorzy. - W tamtym roku zaistniała potrzeba zmiany miejsca XII stacji i wytyczenia nowego przejścia na terenach bliskich odkrywki węgla. W tym roku także ta stacja ulegnie zmianie.

Przebieg trasy brunatnej

  • Parzno (Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa) → Roździn → Zbyszek → Uroczysko Święte Ługi → Marcelów → Rudzisko → Szczercowska Wieś → Grudna → Szczerców → Żabczanka → Podżar → Żar → Osiny → Dębina → Dygudaj→ Nowa Wieś→ Sulmierzyce (Kościół pw. św. Erazma Biskupa Męczennika)
Tak było na EDK Parzno w poprzednich latach

Trwają przygotowania do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Parzno....

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto