Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poseł Dariusz Kubiak spotkał się z mieszkańcami, aby porozmawiać o kopalni w Złoczewie [ZDJĘCIA]

Grzegorz Maliszewski
Poseł Dariusz Kubiak spotkał się z mieszkańcami w MCK Bełchatów
Poseł Dariusz Kubiak spotkał się z mieszkańcami w MCK Bełchatów Grzegorz Maliszewski
Dariusz Kubiak, poseł PiS z Bełchatowa, spotkał się z mieszkańcami, aby opowiedzieć o postępach prac parlamentarnych zespołów nad przygotowaniem do budowy odkrywki w Złoczewie. Czy wiadomo, kiedy może ruszyć inwestycja?

Dariusz Kubiak, poseł PiS Z Bełchatowa, jest również przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. inwestycji w Złoczewie, który zajmuje się lobbowaniem na rzecz rozpoczęcia tej strategicznej dla regionu inwestycji. Podczas spotkania z mieszkańcami, które odbyło się w sali koncertowej MCK Bełchatów, poseł zapewnił, że w ostatnich tygodniach padło wiele budujących deklaracji w sprawie Złoczewa m.in. podczas wspólnego posiedzenia zespołów parlamentarnych ds. Złoczewa oraz Energii i Górnictwa. To tam padły kwestie z ust przedstawicieli Ministerstwa Energii, że "Złoczew jest bezdyskusyjny". Podkreślił też, że ważna jest rekomendacja odkrywki do Ministra Środowiska.

- Z wypowiedzi ministerstw jasno wynika, że Złoczew to jest priorytet. - mówił Dariusz Kubiak, który podkreślił, że o Złoczewie mówi się w rządzie znacznie więcej niż jeszcze przed rokiem. Zdaniem posła przyczyniło się do tego również spotkanie w Bełchatowie, które zorganizowały związki zawodowe, zapraszając do Bełchatowa m.in. parlamentarzystów i samorządowców z regionu, aby dyskutować o Złoczewie.

- Po spotkaniu ze związkami przygotowaliśmy wspólny Apel do Ministra Energi, podpisany przez parlamentarzystów, samorządowców i związki zawodowe - mówi Dariusz Kubiak, który zaznaczył, że budowa kopalni w Złoczewie, a także innych odkrywek m.in. Ostaszew i Gubin, może zapewnić dla kraju zabezpieczenie surowcowe węgla brunatnego na kolejne sto lat. - Wymagania Komisji Europejskiej, które nam stawia, w takiej sytuacji są absurdalne. To pozbawia nas możliwości zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i zmusza do zakupu energii z zewnątrz. Węgiel to w tej chwili surowiec, który jest najbardziej stabilny. Z niego produkujemy też najtańszą energię. Państwo do niego nie dopłaca.

Poseł podkreślił, że jeśli zrezygnujemy z węgla, to nie będzie pieniędzy na innowacje w branży energetycznej m.in. na unowocześnianie elektrowni czy inwestycje w nowe sposoby przetwarzania węgla np. poprzez zgazowanie.
- Jeśli chcemy mieć nowoczesną gospodarkę, to musimy w nią inwestować. W tej chwili ogromne pieniądze idą na to, aby sprawność instalacji rosła, a emisyjność CO2 była ograniczana. Tutaj nasza branża jest potentatem na rynku światowym - powiedział Dariusz Kubiak. - Dzisiaj jak słyszymy, aby wygaszać tę branżę, to rzeczywiście dla nas jest to oczekiwanie absurdalne, mam nadzieję, że nasz rząd upora się z tymi negocjacjami.

Poseł podkreślił, że ważną kwestią w kontekście Złoczewa jest też czas.
- Chodzi o to, aby ta inwestycja została jak najszybciej uruchomiona w ciągu roku, dwóch lat. Ważne, aby proces technologiczny był płynny. Nie może być przestoju pomiędzy zakończeniem odkrywki w Bełchatowie i uruchomieniem tej w Złoczewie - zaznaczył poseł Kubiak.

O przygotowaniu inwestycji opowiadał Mariusz Jamróz, kierownik Referatu Analiz i Przygotowania Inwestycji KWB Bełchatów.
- Jesteśmy w tej chwili na etapie ubiegania się o decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Złożyliśmy poprawiony raport oddziaływania na środowisko. Czekamy na sprawdzenie i zweryfikowanie naszego raportu oddziaływania nas środowisko i wydania decyzji środowiskowej - powiedział Mariusz Jamróz. - Wiadomo, że jest ona podstawą do występowania o udzielenie koncesji. W tej chwili rozważyliśmy w raporcie kwestię jak najmniejszej ingerencji w środowisko wodne, rozważyliśmy naturalne odtworzenia rzek, chcemy aby ingerencja w środowisko nie był duża. Teraz przymierzamy się do realizacji założeń technicznych, aby po kolejnych decyzjach być gotowym do przystąpienia do eksploatacji.

Podczas spotkania z posłem mieszkańcy, wśród których było wielu pracowników kopalni, pytali o to czy będą budowane bloki energetyczne w Złoczewie czy węgiel będzie transportowany do Bełchatowa. Były również pytania o to, kiedy zostanie wydana decyzja środowiskowa dla inwestycji.

Według deklaracji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, którą złożyła wiosną tego roku, decyzja środowiskowa dla inwestycji w Złoczewie ma zostać wydana do 29 września tego roku.

Strategiczne złoża są ważne nie tylko dla mieszkańców powiatu sieradzkiego, w którym będą wydobywane, ale także dla bełchatowskich zakładów. Elektrownia Bełchatów w przyszłość mogłaby być zasilana węglem ze Złoczewa, a cześć doświadczonych górników z kopalni Bełchatów liczy na to, że w przyszłości znajdzie pracę w odkrywce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto