Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PCS w Bełchatowie będzie miał patrona?

Maciej Wiśniewski
W 2009 roku starosta Jarosław Brózda wręczył Ryszardowi Kaczorowskiemu tytuł "Zasłużony dla Powiatu Bełchatowskiego"
W 2009 roku starosta Jarosław Brózda wręczył Ryszardowi Kaczorowskiemu tytuł "Zasłużony dla Powiatu Bełchatowskiego" Grzegorz Maliszewski
PCS w Bełchatowie będzie miał patrona? Były starosta i część prawicowych działaczy chce nadać Powiatowemu Centrum Sportu imię Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie.

PCS w Bełchatowie powinien mieć patrona w osobie Ryszarda Kaczorowskiego, twierdzi część prawicowych działaczy. Imieniem ostatniego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie chce nazwać Powiatowe Centrum Sportu były starosta bełchatowski Jarosław Brózda i jego Społeczna Inicjatywa Patriotyczna "Razem" oraz bełchatowsko-piotrkowskie koło "Polski Razem-Zjednoczonej Prawicy”. Złożyli już taki wniosek do rady oraz zarządu powiatu.

- Etap budowy PCS został zakończony, aż się więc prosi, żeby ta placówka miała swojego patrona - mówi Jarosław Brózda. - Ryszard Kaczorowski jest osobą zasłużoną dla Polski i powiatu bełchatowskiego - dodaje.

Prezydent Ryszard Kaczorowski w 2009 roku, kiedy Jarosław Brózda był starostą powiatu, został odznaczony tytułem "Zasłużony dla Powiatu Bełchatowskiego", a to honorowe wyróżnienie odebrał osobiście w auli ZSP nr 3, w bezpośrednim sąsiedztwie PCS. Przy wejściu na powiatowe lodowisko znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie. To jeden z powodów, zdaniem Jarosława Brózdy, aby właśnie PCS nosił imię Ryszarda Kaczorowskiego. Poza tym, zdaniem byłego starosty, jako wieloletni harcerz (od 2009 roku Ryszard Kaczorowski był też honorowym harcmistrzem RP), krzewił kulturę fizyczną, co jego zdaniem, daje podstawę do nadania jego imienia właśnie wchodzącym w skład PCS obiektom sportowym.

- Ryszard Kaczorowski jest symbolem zawiłych polskich losów - mówi Robert Czernisz, sekretarz bełchatowsko-piotrkowskiego koła "Polski Razem - Zjednoczonej Prawicy". - Symbolizuje ciągłość polskiej tradycji, nawiązując do tradycji przedwojennej, kiedy przez sport rozumiano także wychowanie w duchu patriotycznym. Warto do takich wzorców powrócić - dodaje.

Zarówno Jarosław Brózda, jak i Robert Czernisz liczą, że starostwo, w którego władzach rolę wiodącą ma Prawo i Sprawiedliwość przychylnie spojrzy na tą inicjatywę, ponieważ PiS w kampanii wyborczej zapowiadał zmianę polityki historycznej.

Ryszard Kaczorowski urodził się w 1919 roku w Białymstoku. Wstąpił do harcerstwa jeszcze przed wojną. Po wkroczeniu na wschodnie tereny II RP Armii Czerwonej tworzył w Białymstoku Szare Szeregi. Latem 1940 roku został aresztowany przez NKWD, a kilka miesięcy później skazany na karę śmierci, którą później zamieniono na 10 lat łagrów. Trafił na Kołymę, skąd wrócił po podpisaniu układu Sikorski-Majski i wstąpił do tworzonej w ZSRR armii gen. Andersa. Przeszedł z nią szlak bojowy, walczył pond Monte Cassino.
Po wojnie został na emigracji w Wielkiej Brytanii. Działał w polskim harcerstwie na obczyźnie, został przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego na Uchodźstwie. Był też aktywny na forum organizacji politycznych na uchodźstwie. Został członkiem rady narodowej, czyli parlamentu polskiego w Londynie. Wchodził w skład emigracyjnych rządów Kazimierza Sabbata i Edwarda Szczepanika. W 1988 roku Prezydent RP na Uchodźstwie Kazimierz Sabbat wyznaczył go na swego następcę, którym został po śmierci Sabbata w 1989 roku.
Po wyborze na Prezydenta RP Lecha Wałęsy w 1990 roku przekazał mu insygnia prezydenckie i ustąpił z funkcji Prezydenta RP na Uchodźstwie, a funkcja ta została zlikwidowana.
Do śmierci mieszkał w Wielkiej Brytanii, ale często bywał w Polsce, pełniąc wiele funkcji honorowych i odbierając wiele odznaczeń, wyróżnień, honorowych patronatów, czy doktoratów honoris causa. W 2009 roku rada powiatu bełchatowskiego przyznała mu tytuł "Zasłużony dla Powiatu Bełchatowskiego".
Ryszard Kaczorowski zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Został pochowany w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

O tym, co o pomyśle nadania imienia Ryszarda Kaczorowskiego dla PCS w Bełchatowie sądzi starosta Waldemar Wyczachowski, czytaj w piątek, 15 stycznia w tygodniku 7 dni Bełchatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto