Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolej i lotnisko będą magnesem dla firm

Grzegorz Maliszewski
Kleszczów na razie jeszcze nie dla pociągów pasażerskich, póki co do gminy będą docierać składy towarowe
Kleszczów na razie jeszcze nie dla pociągów pasażerskich, póki co do gminy będą docierać składy towarowe fot. Dariusz Śmigielski
Kleszczów, jedna z najbogatszych gmin w kraju, wkrótce doczeka się własnej linii kolejowej.

Nowa strefa przemysłowa w Bogumiłowie ma zyskać tym samym połączenie kolejowe z Rogowcem, gdzie kolej funkcjonuje na potrzeby kopalni i elektrowni. Gmina na realizację przedsięwzięcia, które ma być gotowe w ciągu dwóch lat, zamierza przeznaczyć w sumie 18 mln zł. Głównym powodem dla którego kolej dotrze do gminy są rozrastające się strefy przemysłowe.

- W dzisiejszych czasach trzeba oferować inwestorom różne możliwości - mówi Andrzej Szczepocki, prezes Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów. - Niektórzy z inwestorów już teraz w rozmowach z nami wymagają zapewnienia właśnie takiego środka transportu.

Koleją do Bogumiłowa partie złomu aluminiowego zamierza przywozić m.in. firma Eurometal, która już wiosną ma rozpocząć budowę odlewni i walcowni.

W gminie w 2011 roku ma rozstrzygnąć się przetarg na budowę kolei. - Koncepcja połączenia kolejowego Bogumiłowa z Rogowcem jest już gotowa, projekt trafił do gminy i czekamy na przetarg - mówi Szczepocki.

Nieoficjalnie wiadomo, że przedstawiciele strefy prowadzą rozmowy z kolejnymi inwestorami m.in. z firmą ze Stanów Zjednoczonych.

Kolej nie będzie ostatnią inwestycją komunikacyjną, która planuje zrealizować gmina Kleszczów. Nieoficjalnie wiadomo, że w kolejnych latach w pobliżu Bogumiłowa ma powstać także lotnisko na którym lądować będą samoloty transportowe, a także i prywatne. Plan budowy lotniska zgłoszony już nawet został do studium zagospodarowania przestrzennego. Jeśli pomysł przejdzie wszelkie procedury administracyjne, to za 2-3 lata będzie można przystąpić do jego realizacji. - Mamy już atrakcyjne miejsce na wybudowanie takiego lotniska, na którym znajdzie się miejsce na pas startowy, drogę kołowania czy hangary - przyznaje Andrzej Szczepocki. - Wcześniej rozważaliśmy, czy naszego pomysłu nie zrealizować na Górze Kamieńsk, ale zrezygnowaliśmy, bo stanęło na niej kilkanaście wiatraków - mówi Szczepocki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto